Reklama

Niedziela Łódzka

Niezwykłe znalezisko w Łodzi

Prace renowacyjne na placu Wolności w Łodzi

Piotr Drzewiecki

Prace renowacyjne na placu Wolności w Łodzi

W czerwcu przy pracach budowlanych na tzw. Bulwarach Północnych natrafiono na cenne znalezisko o charakterze archeologicznym. Robotnicy odkryli kilkaset przedmiotów pozostawionych w ziemi przez dawnych mieszkańców Łodzi. Część z nich ma charakter pożydowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Znalezisko odkryto w trakcie prac ziemnych na skrzyżowaniu ulic Północnej i Franciszkańskiej. To w tym miejscu powstają tzw. Bulwary Północne, czyli przebudowany fragment ulicy Północnej w kierunku ulicy Ogrodowej. Pracownicy firmy wykonującej prace modernizacyjne odkryli kilkaset starych przedmiotów. Część z nich należała do żydowskich mieszkańców Łodzi.

Pamiątki po dawnych mieszkańcach miasta były zakopane na głębokości ok. 1,5 metra. Co ciekawe, przedmioty nie zostały pozostawione w nieładzie, ale starannie ułożone jedne na drugich i przysypane ziemią. Odkryte skarby to przede wszystkim przedmioty użytku osobistego takie jak zegarki, biżuteria oraz elementy odzieży. W zbiorze znajdują się także rzeczy związane z obrządkiem wiary żydowskiej, np. świeczniki chanukowe. Część przedmiotów jest wykonana ze srebra. Poza wartością materialną przedmioty mają przede wszystkim sporą wartość historyczną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Postanowiono, że znalezione przedmioty trafią do Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Miejscy urzędnicy chcieliby jednak, aby finalnie znalazły się one w jednym z łódzkich muzeów, tak by każdy odwiedzający mógł je podziwiać i jednocześnie poznawać historię miasta.

Kolejne odkrycie

Reklama

Rejon skrzyżowania Północnej z Franciszkańską jest szczęśliwy dla archeologów. W styczniu na fragmencie ulicy przy kamienicach o numerze 23 i 25 dokonano ciekawego odkrycia. W ziemi znajdowało się 400 cennych przedmiotów takich jak świeczniki chanukowe, szkatułki, sztućce, kieliszki, pierścionki i inne rzeczy codziennego użytku. Informacja o odkryciu na ul. Północnej obiegła nie tylko krajowe, ale także zagraniczne media. Do Urzędu Miasta Łodzi zgłosili się dawni mieszkańcy wspomnianych dwóch kamienic, którzy obecnie mieszkają w Nowym Jorku. Bardzo chcieli zobaczyć odkryte artefakty.

Ziemia pełna niespodzianek

Podczas prac związanych z remontami łódzkich ulic budowlańcy natrafili w ostatnich miesiącach na wiele ciekawych znalezisk. To m.in. studnie, których – jak się okazuje – było pełno w łódzkich kamienicach. W sierpniu 2022 r. przy okazji prac na Starym Rynku odkopano ponad tysiąc przedmiotów. Ich rodzaj wskazuje, że w przeszłości ten fragment miasta tętnił życiem i handlem. Archeolodzy natrafili bowiem na znaczną ilość plomb ołowianych, które były przytwierdzane do określonego produktu. Spośród odkopanych plomb wyróżniono m.in. kolejowe, pocztowe, podatkowe, firmowe, urzędowe i celne, młyńskie i wojskowe.

W ziemi znajdowały się także przedmioty związane z bronią, m.in. pociski do ręcznej broni palnej, ale także łuski z nabojów do współczesnych karabinów. Badacze znaleźli również przedmioty codziennego użytku, np. sztućce, ceramikę i przedmioty szklane, oraz ozdoby ciała: kolczyki, wisiorki czy guziki. Po niezbędnych czynnościach związanych z oczyszczeniem i zabezpieczeniem odkryte przedmioty powinny zostać udostępnione publiczności.

Podziel się:

Oceń:

2023-07-04 18:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: polscy artyści włączyli się w proces synodalny

Sergey Nivens/Fotolia.com

„Mamy dziś do czynienia z głębokim kryzysem i regresem teologii sztuki. Kościół funkcjonuje tak, jakby zapomniał swoją dawną teologię obrazu, a tym bardziej nie potrafi teologicznie spojrzeć sztukę najnowszą” – mówi KAI prof. Łukasz Murzyn. W Łodzi zebrali się polscy artyści, by w synodalnym duchu przyjrzeć się m. in. miejscu sztuki w Kościele i jej misyjności. Padły już konkretne propozycje, np. powstanie przy KEP stałej rady ds. kultury wizualnej czy pomysł chrześcijańskiej uczelni artystycznej. Podczas spotkań powstały dzieła, które oglądać można w Galerii Zielona 13 w Łodzi.

Więcej ...

Kraków: ks. Michał Rapacz ogłoszony błogosławionym

2024-06-15 11:57

PAP/Łukasz Gągulski

Kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, odczytał list apostolski papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty swoją władzą zezwala, aby „Czcigodny Sługa Boży Michał Rapacz, prezbiter diecezjalny, męczennik, (…) był odtąd nazywany Błogosławionym”. Msza św. beatyfikacyjna proboszcza z Płok zamordowanego przez komunistów w 1946 r. trwa w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Więcej ...

ME 2024 - rozpędzona kadra Probierza kontra osłabiona potęga z Holandii

2024-06-15 13:03

PAP/Leszek Szymański

Reprezentacja Polski po ośmiu kolejnych meczach bez porażki, na razie bez Roberta Lewandowskiego, kontra osłabiona licznymi absencjami, ale wciąż mocna kadrowo Holandia. Biało-czerwoni w niedzielę o godz. 15 w Hamburgu rozpoczną swój piąty udział w mistrzostwach Europy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Wiara

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kościół

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kościół

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych