Reklama

Wiadomości

Nasze zdrowie

Długi cień koronawirusa

Adobe.Stock.pl

Dane dotyczące COVID-19 wyglądają obecnie dobrze. Dziennie w całym kraju rejestruje się zaledwie kilkanaście potwierdzonych testami przypadków.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chorzy zgłaszają typowe objawy infekcji górnych dróg oddechowych: katar, kaszel, podwyższoną temperaturę, czasami ból w okolicy zatok, i nie wymagają hospitalizacji. Chociaż obecnie możemy spać spokojnie, to jednak, jak powiedział dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, wirus nadal mutuje i ma zdolność wywołania kolejnych fal infekcji. Również prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, zaproszony przez portal PAP Zdrowie do debaty na temat COVID-19, przypomniał: – Jak długo wirus się przenosi i żyje w organizmie człowieka, tak długo mutuje. Dlatego hipotetycznie zawsze jest możliwość powstania nowego wariantu o zmienionych właściwościach.

Można przypuszczać, że w okresie jesienno-zimowym liczba infekcji wywołanych wirusem wzrośnie, chociaż trudno oszacować, jaka to będzie skala. Drugi z zaproszonych przez PAP Zdrowie ekspertów – dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny, zauważył, że chociaż „obecnie mamy kilka powodów do optymizmu, nigdy nie wiemy, jak kolejne subwarianty będą się zachowywać, i dlatego musimy zachować czujność”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obecnie większym problemem jest duża skala zespołu post-COVID, czyli objawów, które utrzymują się po upływie 3 miesięcy od przebycia infekcji, trwają dłużej niż 2 miesiące i nie można wyjaśnić ich przyczyny żadną inną chorobą. Lista takich objawów jest długa. Początkowo dotyczyły one przede wszystkim układu sercowo-naczyniowego. W późniejszym okresie pandemii częste były objawy ze strony górnych dróg oddechowych, obecnie, jak zauważyli eksperci, mamy coraz częściej do czynienia z powikłaniami psychiatrycznymi i neurologicznymi. Można tu wymienić m.in. parestezje, drętwienie, ale także zgłaszane przez pacjentów już we wcześniejszym okresie pandemii spadek wydolności, zaburzenia pamięci, koncentracji i tzw. mgłę mózgową.

Reklama

Objawy zespołu post-COVID dotyczą zarówno pacjentów, którzy ciężko przeszli zakażenie i byli hospitalizowani, jak i tych, którzy chorowali lżej i infekcję przebyli w domu. Co więcej, każde kolejne zachorowanie – a są pacjenci, którzy przeszli COVID-19 trzy- i czterokrotnie – zwiększa ryzyko zespołu post-COVID. Jak dotąd medycyna nie zna odpowiedzi na pytanie, dlaczego u części osób w tym samym wieku i o porównywalnym stanie zdrowia wirus sieje spustoszenie w organizmie, a u innych przechodzi, nie pozostawiając śladów.

Chociaż w tej chwili choroba przestała budzić obawy, to jednak trzeba obserwować statystyki zachorowań i pamiętać o profilaktyce. Uważność dotyczy wszystkich, ale szczególnie osób, które przez cały czas pandemii były najbardziej predestynowane do infekcji i do ciężkiego jej przebiegu, czyli pacjentów starszych, obciążonych już wcześniej chorobami przewlekłymi i stosujących leki obniżające odporność. Jeżeli wzrost liczby zakażeń będzie duży, konieczny będzie powrót do metod prewencji znanych nam z wcześniejszych etapów pandemii: maseczek, starannej dezynfekcji rąk i zachowywania dystansu. Podstawą profilaktyki jest szczepienie, które wprawdzie nie gwarantuje uniknięcia zakażenia, ale znacząco redukuje ryzyko ciężkiego przebiegu i śmierci z powodu COVID-19. Prewencja jest ważna nie tylko ze względu na ryzyko wystąpienia choroby, ale i zespołu post-COVID.

Więcej aktualnych informacji na stronie: naukaprzeciwpandemii.pl .

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-07-25 13:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ku pokrzepieniu serc

YouTube

Dwa zespoły artystyczne Filharmonii Częstochowskiej tęsknią za publicznością i koncertami. Dlatego postanowiły online zaprezentować swoją indywidualną pracę artystyczną.

Więcej ...

Matka Boża Dobrej Rady

pl.wikipedia.org

Matka Bożej Dobrej Rady. To tytuł nadany Najświętszej Maryi Pannie w celu podkreślenia Jej roli jako pośredniczki i wychowawczyni wypraszającej u Boga oświecenie w trudnych sytuacjach. Jej wspomnienie w kalendarzu katolickim przypada 26 kwietnia.

Więcej ...

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16
Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego