Reklama

Polska

Abp Gądecki: wpatrujmy się w wiarę Maryi

Piotr Drzewiecki

Do wpatrywania się w wiarę Maryi i gotowości do przyjęcia na drodze wiary krzyża, zachęcał abp Stanisław Gądecki, który przewodniczył wczoraj głównym uroczystościom odpustowym w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Borku Wlkp., nazywanym w średniowieczu „Wielkopolską Częstochową”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Gądecki sprawował w Borku Wlkp. sumę odpustową, którą poprzedziła procesja z kopią cudownego obrazu Matki Bożej Boreckiej, czczonego w tym miejscu od końca XIII w. W homilii przywołał postać Abrahama - ojca naszej wiary - i wskazał na Maryję, „Jej najdoskonalsze urzeczywistnienie”.

Kaznodzieja przypomniał, że Maryja widziała swego Syna w stajni w Betlejem, a wierzyła, że jest Stworzycielem świata; widziała Go wzgardzonym i ukrzyżowanym, a wierzyła mocno, nawet gdy wiara innych się chwiała, że On jest Bogiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Wpatrzeni w Twoją, Matko Pocieszenia, wiarę, powierzamy w Twoje macierzyńskie dłonie ster dusz i życia wszystkich pielgrzymów, ster życia naszej Ojczyzny. Dzięki łasce Twojego Syna, wychowuj dusze młodych Polaków, kieruj dojrzałymi jej obywatelami, wspieraj starszych w ich kłopotach. Pomnażaj w życiu naszych ziomków, gdziekolwiek się znajdują, na jakimkolwiek są kontynencie, owoce uświęcenia, łaski i czystości, aby Polska stała się prawdziwym królestwem Twojego Syna, królestwem prawdy i życia, świętości i łaski, sprawiedliwości, miłości i pokoju - mówił przewodniczący polskiego Episkopatu.

- Wiara nie jest intelektualną grą. Wiara to jest gotowość oddania wszystkiego, co dla każdego z nas najdroższe. To jest całkowite oddanie Bogu wszystkiego, czego zapragnie. Czy jesteśmy dziś gotowi do ofiary z naszych marzeń? Ofiary bowiem z tego, czego nie kochamy, nic nas nie kosztują, ale ofiary z tego, co kochamy najbardziej, są właśnie wyrazem naszej wiary - wyjaśnił abp Gądecki.

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia usytuowane jest na przedmieściu Borku Wlkp. o nazwie Zdzież, które w XIV w. posiadało własne prawa miejskie. W miejscu, gdzie dziś stoi kościół biło niegdyś źródełko, przy którym niewidomy Jan z Borku doznał cudownego uzdrowienia po objawieniu się mu Maryi. Przypuszczać jednak można, że kult Matki Bożej zaczął rozwijać się w tym miejscu od końca XIII w.

Reklama

Wówczas powstał zapewne również cudowny obraz, który w opinii wielu historyków jest starszy od obrazu jasnogórskiego. Zresztą Matka Boża Pocieszenia z Borku należała w Rzeczpospolitej do jednego z trzech najbardziej czczonych wizerunków Maryi, obok Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie i Czarnej Madonny na Jasnej Górze, a w średniowieczu Borek nazywano także często „Wielkopolską Częstochową”.

Cudowny wizerunek Maryi z Dzieciątkiem uległ zniszczeniu podczas burzliwej historii sanktuarium i został powtórnie namalowany około połowy XVI w. przez anonimowego artystę. Koronował go koronami papieskimi w 1931 r. Prymas Polski kard. August Hlond. Podczas II wojny światowej sanktuarium boreckie, podobnie jak inne polskie kościoły, zostało zamknięte przez hitlerowskich okupantów, a cudowny wizerunek Maryi ukryto w prywatnym mieszkaniu w pobliskim Gostyniu. W 1946 r. rekoronował go metropolita poznański abp Walenty Dymek.

Zarówno podczas odpustu, jak i w ciągu roku podczas środowej Nowenny, w sanktuarium boreckim polecane są Bogu za pośrednictwem Matki Bożej Pocieszenia wszystkie intencje pozostawiane tu przez pielgrzymów oraz te przesyłane pocztą i pocztą elektroniczną.

Podziel się:

Oceń:

2015-07-03 07:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Stanisław Gądecki - katechezy o rodzinie

barbiecpt0/pixabay.pl

Więcej ...

Sejm znowelizował Kodeks karny: nowa definicja gwałtu

2024-06-28 09:46

Adobe Stock

Parlamentarzyści zagłosowali za zmianą kodeksu karnego w zakresie definicji gwałtu. Zgodnie z nowymi przepisami za gwałt uznawane będzie doprowadzenie innej osoby do obcowania płciowego przemocą, groźbą, podstępem lub w inny sposób bez jej zgody.

Więcej ...

Kardynał O'Malley: nie wystawiać dzieł oskarżonego o przemoc seksualną ks. Rupnika

2024-06-28 21:02

S. Amata CSFN

Szef Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich kard. Sean O’Malley w liście do szefów dykasterii (urzędów Kurii Rzymskiej) poprosił, by nie wystawiano dzieł autorów nadużyć seksualnych. To odniesienie do sprawy wydalonego z zakonu jezuitów Marko Rupnika, którego mozaiki znajdują się w wielu miejscach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024