Reklama

Niedziela w Warszawie

Ikony spotkania

Niedziela warszawska 34/2023, str. V

Ikona autorstwa ukraińskiego artysty Danyly Movchana

Materiały prasowe MAW

Ikona autorstwa ukraińskiego artysty Danyly Movchana

Jeszcze tylko do 27 sierpnia można oglądać blisko 60 ikon współczesnych na wystawie „Spotkanie ze Zmartwychwstałym”. Ekspozycja prezentowana jest w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na Starym Mieście przy ul. Dziekania 1.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Malarze ikon tworzą w samotności, w rozproszonych ośrodkach, zwykle – na zamówienie. Tymczasem w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej trwa wystawa ikon powstałych w trakcie pleneru, w którym wzięło udział 30 artystów z Polski i Ukrainy.

We wrześniu 2022 r. w Wesołej, w ośrodku wspólnoty Chemin Neuf, wspólnie modlili się, rozmawiali i pracowali. Była to kolejna edycja Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów organizowanych przez Katedrę Sztuki Sakralnej lwowskiej ASP, Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy i Katedrę Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Formuła pleneru sprzyja autorskim realizacjom, dlatego ta wystawa może być dla niektórych widzów nieoczekiwanym, a nawet zaskakującym spotkaniem z ikonami, bowiem większość z nich nie ma pierwowzorów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ubiegłoroczny plener odbył się w cieniu wojny, dlatego organizatorzy zaproponowali temat: „Spotkanie ze Zmartwychwstałym”. We wstępie do katalogu towarzyszącemu wystawie wyjaśniają, że wybierając taki temat pleneru myśleli o perspektywie, która pomogłaby przezwyciężyć poczucie bezsilności wobec przemocy, ból i rozpacz jakie są udziałem ukraińskich artystów.

W drodze do Emaus

Na plakacie i okładce poplenerowego katalogu znalazła się praca ukraińskiego artysty Danyly Movchana. To spotkanie ze Zmartwychwstałym miało miejsce w gospodzie, w drodze do Emaus.

Stół, trzy postacie w białych szatach, malowane bezpośrednio na białym gruncie. W centrum obrazu malarz umieścił Chrystusa, na stole za którym zasiedli, przełamany na pół chleb – niebiański pokarm, co sugeruje zarówno złoty kolor, jak niebieski okrąg, w który chleb został wpisany. To scena iluminacji, jakiej uczniowie doświadczyli, gdy nieznajomy towarzysz wędrówki Emaus łamał chleb. Dlatego rozgrywa się w przesyconej światłem przestrzeni. Artysta przedstawił moment, gdy z oczu apostołów spadły łuski.

Chrystusa w chwale

Odmiennie przedstawił spotkanie z Chrystusem wrocławski malarz – Marian Waldemar Kuczma, autor wielkoformatowych abstrakcyjnych kompozycji. W Wesołej na niewielkiej kwadratowej desce namalował postać Chrystusa w chwale. To znane przedstawienie, choćby z ikon umieszczanych w ikonostasie w rzędzie Desis, nad carskimi wrotami. Jednak postać Chrystusa Kuczma jedynie naszkicował, czytelna jest kompozycja i biały nimb – to impresja, która raptem dotyka tego co niewyobrażalne, tj. rzeczywistości której doświadczymy u kresu czasów. Czerwone płomienie okalające postać Chrystusa symbolizują ogień prawdy. Elementem, który nieoczekiwanie pojawia się na tej pracy jest fragment zardzewiałego zawiasu – nawiązuje on do ikonografii zstąpienia do otchłani, na których Chrystus kruszy wrota piekieł.

Reklama

Jako świadkowie chwały Chrystusa, czekamy na jego ponowne przyjście, On przyjdzie zbawić. A ptak, który przelatuje przez świątynię? – to symbol wspomożyciela, danego nam od Pana na czas oczekiwania na Jego powtórne przyjście.

Zapraszamy na osobiste spotkanie z ikoną, Spotkanie ze Zmartwychwstałym w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Podziel się:

Oceń:

2023-08-14 14:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Śląski Rembrandt” w Warszawie

Materiały prasowe

Nie przegap! Już dzisiaj o godz. 16. na kanale YouTube Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego odbędzie się transmisja wernisażu wystawy „Willmann encore. Męczeństwa apostołów”.

Więcej ...

Jako jedna wielka polska rodzina. Ulicami Wilna przeszła wielotysięczna Parada Polskości

2024-05-06 13:11

fot.M.Paszkowska/l24.lt

W sobotę Wilno rozkwitło biało-czerwonymi sztandarami – ulicami litewskiej stolicy przeszła tradycyjna majowa Parada Polskości. Była to wyjątkowa okazja, aby jak co roku Polacy ze wszystkich zakątków Litwy oraz rodacy z Polski i z dalszych stron mogli spotkać się razem jako jedna wielka polska rodzina.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

2024-05-07 20:53

Mat.prasowy

Co zrobił Jan, kiedy Jezus dał mu Maryję za matkę? Czy naprawdę po prostu „wziął Ją do siebie”? I co to właściwie oznacza dla nas samych? Zapraszamy na ósmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że Maryi wcale nie zaprasza się tylko do domu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...