Reklama

Niedziela Przemyska

Dworzec błogosławionych

Niedziela przemyska 38/2023, str. IV

Mural przedstawiający rodzinę Ulmów

Ks. Andrzej Bienia

Mural przedstawiający rodzinę Ulmów

Dworzec kolejowy w Łańcucie otrzymał imię Rodziny Ulmów. Z tej okazji odsłonięto pamiątkową tablicę, a na jednej ze ścian budynku powstał specjalny mural przedstawiający Wiktorię, Józefa oraz ich dzieci.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jego autorem jest Arkadiusz Andrejkow. Z inicjatywą nadania dworcowi imienia Ulmów wyszły Polskie Koleje Państwowe, w ramach działań upamiętniających beatyfikację rodziny 10 września.

Uroczystość odbyła się 30 sierpnia z udziałem wielu gości. Wzięli w niej udział m.in.: Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP, Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A., Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Sławomir Adamiec, dyrektor generalny w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Obecni byli parlamentarzyści, a także Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN i wojewoda Ewa Leniart. Samorząd województwa reprezentowali marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas uroczystości Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A., podkreślił, że dworzec w Łańcucie zyskuje wyjątkowych patronów – rodzinę Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z dziećmi: – To wielki dzień dla Łańcuta. To wielki dzień dla Polski. Rodzina Ulmów powoduje, że jeszcze bardziej każdy z nas może być dumny, że jest Polakiem. Z kolei Grażyna Ignaczak-Bandych podkreśliła, że dzisiejsza uroczystość w Łańcucie, to kolejny etap wśród licznych wydarzeń i przygotowań przed zbliżającą się beatyfikacją, a rodzina Ulmów z Markowej jest dla nas, współczesnych znakomitym przykładem, jak żyć i postępować. – Wiktoria i Józef, to są przykłady wyjątkowe. Nie tylko ze względu na bohaterstwo, ale przede wszystkim ze względu na ich człowieczeństwo. Na to, jakimi byli ludźmi, jak potrafili wychowywać swoje dzieci, ale też angażować się społecznie. Dzisiaj ten przykład powinien iść w Polskę – zaznaczyła pani minister.

Wojewoda Ewa Leniart przypomniała historyczne uwarunkowania związane z ratowaniem Żydów, które w Polsce oznaczały śmierć dla niosących pomoc: – W gronie wielu tysięcy Polaków, którzy umieli zachować się właściwie, wyjątkowi są przedstawiciele rodziny Ulmów. Ale trzeba pamiętać, że są oni reprezentantami wszystkich, którzy tę pomoc Żydom świadczyli.

Reklama

Marszałek Władysław Ortyl podziękował w imieniu samorządu województwa za to wydarzenie. Przypomniał także, że sejmik województwa ustanowił na Podkarpaciu rok 2023 Rokiem Rodziny Ulmów. Mówił także o powstałym z inicjatywy samorządu województwa Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej, które jest jedyną tego typu placówką w kraju. – Mamy obowiązek promować Podkarpacie. Mamy obowiązek promować wielkie dziedzictwo Podkarpacia, zajmować się kulturą pamięci, promować i przypominać postawy synów i córek naszej ziemi. Takimi postaciami są Ulmowie i ich heroiczna postawa. Wszyscy musimy o tym pamiętać, przekazywać i edukować młode pokolenie, które takich postaw potrzebuje – powiedział marszałek.

Podczas wydarzenia Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN, przybliżył ciekawą biografię Józefa i Wiktorii Ulmów. Kulminacyjnym momentem było odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-12 14:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolski Festyn św. Krzysztofa w Łańcucie

Abp senior Józef Michalik błogosławi pojazdy i kierowców

Ks. Andrzej Bieniav

Abp senior Józef Michalik błogosławi pojazdy i kierowców

Więcej ...

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29
Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

Więcej ...

Spotkanie proboszczów świata: chcemy usłyszeć, jak Jezus nadal działa dzisiaj

2024-04-30 11:06

Karol Porwich/Niedziela

- Nie przybyliście tutaj, by otrzymać nauczanie czy wykład nt. synodalności. Jesteście tutaj, by opowiedzieć nam swoją historię, ponieważ historia każdego z was jest ważna - mówił kard. Mario Grech otwierając spotkanie „Proboszczowie dla synodu”. Odbywa się ono w połowie drogi między kolejnymi sesjami Synodu Biskupów nt. synodalności i w pewnej mierze jest odpowiedzią na pojawiający się zarzut, że głos kapłanów odpowiedzialnych za wspólnoty parafialne został dotąd niewystarczająco wysłuchany.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego