Reklama

Niedziela plus

Poznań

Chrześcijanin to nie smutas

Niedziela Plus 39/2023, str. VII

Ks. Marcin Lewandowski

Adam Michta

Ks. Marcin Lewandowski

Spotkanie poza ławą szkolną pokazuje, że to, o czym mówimy i co głosimy jako księża i katecheci, jest pasją naszego życia – mówi ks. Marcin Lewandowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Iwona Ostrowska: Kim jest Marcin Lewandowski?

Ks. Marcin Lewandowski: Jestem księdzem, katechetą i perkusistą. Od prawie 15 lat ewangelizuję z zespołem Soudarion, dzieląc się Bożymi dźwiękami z młodymi ludźmi. To oni byli i są głównymi adresatami naszych działań.

Co sprawiło, że zespół Soudarion zaczął grać na Qulturalnym Bierzmowaniu?

Kiedy zaproponowano nam udział w QB, byłem dość sceptyczny. Przecież koncertujemy od lat. Co jest nowego w tym ewangelizacyjnym projekcie? A jednak. Grając koncerty, zazwyczaj docieraliśmy do młodzieży już zaangażowanej w swoich parafiach i dekanatach, a więc w pewnym stopniu uformowanej i przygotowanej. W tym przypadku mamy do czynienia z młodzieżą, która niepewnie stoi na progu Kościoła. To olbrzymia szansa, szczególnie teraz, kiedy tyle się mówi o odchodzeniu ludzi młodych od Boga i wiary...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak widzi Ksiądz możliwości ewangelizacji poprzez koncerty, które stanowią oś Qulturalnego Bierzmowania?

QB to dużo więcej niż tylko koncert w ramach przygotowania do bierzmowania. To realna szansa ukazania młodzieżowych wspólnot, które w czasie występów zespołów mają możliwość zaprezentowania się. To szansa na to, by ci, którzy o Jezusie tylko słyszeli, spotkali Go osobiście, doświadczyli Jego działania we wspólnocie. W świecie, który coraz bardziej oddala od wiary, potrzebny jest wyraźny komunikat: „Tak, masz swoje miejsce w Kościele. Jesteś Jego częścią. Wiara to prawdziwa przygoda. Spróbuj wejść głębiej, poznać bardziej. Pokonaj stereotypy, którymi karmią cię inni, przekonaj się sam!”.

Co szczególnie ceni sobie Ksiądz podczas tych muzycznych spotkań z młodzieżą?

Ważną rolę w tym przekazie odgrywa świadectwo. Nic przecież nie przekonuje bardziej niż osobiste doświadczenie Boga. To dlatego dzielimy się wiarą na scenie. Poza tym można fajnie grać na gitarze, na bębnach i wierzyć w Boga. Chrześcijanin to nie smutas, którego mamy kojarzyć tylko z ceremonii pogrzebowych...

Reklama

Jaką rolę odgrywa w tym wszystkim fakt, że jest Ksiądz perkusistą?

Ucząc w szkole jako katecheta, dostrzegam, że o wiele łatwiej jest nawiązać więzi, gdy się wychodzi poza zwykły szablon: nauczyciel – uczeń. Pasje i hobby łączą ludzi bez względu na status, wiek i płeć. Pomagają znaleźć wspólny język. Muzyka jest tym kodem, który rozumie wielu, dlatego osobista pasja w dużej mierze staje się narzędziem komunikacji z młodymi ludźmi. Spotkanie poza ławą szkolną pokazuje też, że to, o czym mówimy i co głosimy jako księża i katecheci, jest pasją naszego życia. To jest nie tylko suchy przekaz, ale całe nasze życie!

Czy wierzy Ksiądz w to, że Qulturalne Bierzmowanie może mieć wymierne znaczenie na duchowej drodze młodego człowieka?

QB jest doskonałą okazją, by pokazać kandydatom do bierzmowania, że wiara może się stać największą przygodą życia... Czy tak się stanie? Wpływa na to wiele czynników: środowisko, rodzina, otwartość duszpasterzy i duszpasterstw młodzieżowych na włączenie nowych członków w szeregi swoich wspólnot. Pewnie jeden koncert w ramach QB nie sprawi, że kościoły będą pełne młodych ludzi. Nie wszyscy zaangażują się w życie parafii od razu. Ale może wystarczy sama świadomość, że mają gdzie pójść, że Ktoś na nich czeka w Kościele, a tym Kimś jest Jezus Chrystus...

Jak, według Księdza, może wyglądać przyszłość Qulturalnego Bierzmowania w Polsce?

W archidiecezji poznańskiej inicjatywa QB, której pobłogosławił bp Szymon Stułkowski (obecnie biskup diecezji płockiej), zdobywa coraz większe zainteresowanie. Jako organizatorzy staramy się dotrzeć przede wszystkim do księży. W tym celu przygotowaliśmy mały spot reklamowy. Dotychczas udało się zorganizować koncerty w dekanatach: śmigielskim, wolsztyńskim, przeźmierowskim i zbąszyńskim. Ufam, że Qulturalne Bierzmowanie na stałe zostanie wpisane w program duszpasterski archidiecezji poznańskiej.

Reklama

(materiał nadesłany przez Urszulę Bednarczyk Fundacja E+, koordynatora inicjatywy Qulturalne Bierzmowanie)

Zaproszenie:

Fundacja E+, organizator Qulturalnego Bierzmowania w Polsce, zaprasza na konferencję poświęconą docieraniu z ewangelizacją do młodzieży i rodzin poprzez kulturę, która odbędzie się 30 września w Warszawie, ul. Dewajtis 3. Szczegóły: www.facebook.com/events/245863301656616?ref=newsfeed .

Qulturalne Bierzmowanie to:

– nowy sposób dotarcia do młodych ludzi, którzy nigdzie się nie formują;

– szansa na to, by ci, którzy o Jezusie tylko słyszeli, spotkali Go osobiście;

– komunikat do młodych: MASZ SWOJE MIEJSCE W KOŚCIELE;

– doświadczenie, że chrześcijanie to nie smutasy, ale pełni radości ludzie żyjący z pasją;

– relacje dzięki hobby, np. muzyce, pozwalające dotrzeć do młodzieży;

– budowanie świadomości, że Ktoś czeka na młodych w Kościele, a tym Kimś jest Jezus Chrystus;

– Qulturalne Bierzmowanie jako stały element programu duszpasterskiego w diecezjach.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-09-19 14:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poznań: XXV Spotkanie Młodych Lednica 2000 ponownie online

Lednica/Facebook

Błogosławieństwo uszu, „Manifest prostoty” oraz modlitwa za Kościół – to najważniejsze części programu tegorocznego, XXV Spotkania Młodych Lednica 2000, zaplanowanego na 5 czerwca. Z powodu pandemii jubileuszowe spotkanie, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie się w formie online. Wydarzenie będzie można śledzić za pośrednictwem kanału YouTube Lednicy.

Więcej ...

Bratysława: Kościół modli się za rannego premiera i apeluje o pokój społeczny

2024-05-15 19:56

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Życzę Panu Premierowi szybkiego powrotu do zdrowia, a wiernych wzywam do modlitwy o pokój dla naszej Ojczyzny i wszystkich obywateli Republiki Słowackiej - napisał w związku z atakiem na premiera Roberta Fico przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji abp. Bernard Bober.

Więcej ...

Mario na Piaskach do której z pieśniami szli karmelici skrzypiąc trzewikami módl się za nami

2024-05-15 20:45
Matka Boża Piaskowa

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

W naszej majowej wędrówce, której szlak wyznaczył ks. Jan Twardowski docieramy dziś do Krakowa, by na chwilę zatrzymać się w cieniu karmelitańskiej duchowości. Po kilku dniach wędrówki przybyliśmy ponownie do Krakowa, gdzie na przedmieściach dawnego miasta – zwanym „Na Piasku” znajduje się ufundowany przez Władysława Jagiełłę i jego małżonkę Jadwigę kościół ojców karmelitów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...