Reklama

Niedziela Małopolska

Określa misję fundacji

Z metropolitą krakowskim – zarząd Fundacji Towarzyszenia Rodzinie

Biuro Prasowe AK

Z metropolitą krakowskim – zarząd Fundacji Towarzyszenia Rodzinie

Myślę, że ludzie nigdy nie umierają, jeżeli są osoby, które o nich pamiętają – powiedziała Ludmiła Grygiel.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Małżonka śp. prof. Stanisława Grygiela uczestniczyła w uroczystości nadania imienia swego męża Fundacji Towarzyszenia Rodzinie. Wydarzenie, zorganizowane przez fundację we wtorek 28 grudnia, rozpoczęło się w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach. Zaproszeni goście spotkali się w Białej Sali, gdzie odbyła się część oficjalna. Wspólnie z żoną śp. prof. Stanisława Grygiela jego rodzinę reprezentowała córka Monika.

Nadzieja

– To, co dzisiaj podejmujemy, rodziło się w małych grupach, z którymi spotykał się pan profesor Grygiel – powiedział ks. dr Paweł Gałuszka, witając zebranych i podkreślił: – Dla pana profesora oprócz studiów, oprócz służby, wszędzie tam gdzie był, gdzie pracował, gdzie się angażował, najważniejsze było utworzenie środowiska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Laudację na cześć prof. Stanisława Grygiela wygłosił prof. Stephan Kampowski z Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie. – Dla prof. Grygiela, podobnie jak dla Jana Pawła II, decydująca bitwa toczy się na forum małżeństwa i rodziny – powiedział m.in. prof. Kampowski i zauważył, że przeciwdziałanie małżeństwu i rodzinie dostarcza powodów do niepokoju. Równocześnie dodał, że jest też nadzieja i przytoczył słowa prof. Grygiela: „W małżeństwie i rodzinie ludzie odkrywają na nowo swoje człowieczeństwo”.

W trakcie uroczystości został odczytany, skierowany do fundacji, akt nadania jej im. prof. Stanisława Grygiela. Metropolita krakowski napisał m.in.: „ Życie prof. Stanisława Grygiela, które było przepełnione posługiwaniem autentycznej mądrości zakorzenionej w obiektywnej prawdzie, przypomina i określa podstawową misję fundacji, jaką jest ukazywanie wartości i piękna sakramentalnego małżeństwa oraz zbudowanej na nim rodziny, a także wyznaczanie ścieżek towarzyszenia na różnych etapach jej rozwoju oraz w sytuacjach wymagających wsparcia i troski…”.

Reklama

Epifania miłości

Głos zabrała także Ludmiła Grygiel: – Cieszę się bardzo, że to, co myślał i robił mój maż, znajduje realne przedłużenie, kontynuację. Podziękowała zaangażowanym w wydarzenie osobom i zauważyła: – Mówi się, że rękopisy nigdy nie toną, że książki nigdy nie giną. Myślę także, że ludzie nigdy nie umierają, jeżeli są osoby, które o nich pamiętają. I nie tylko pamiętają, ale również starają się kontynuować to wszystko, co chcieliby zrobić…

Następnie w sanktuarium św. Jana Pawła II została odprawiona Msza św., której przewodniczył abp Marek Jędraszewski. W homilii metropolita krakowski podkreślił, że prof. Stanisław Grygiel podążał drogą trzech Mędrców, którzy szukali Zbawcy. A jako nauczyciel i autor wielu publikacji dzielił się epifanią miłości. I zaznaczył: – Dziś spotykamy się po raz kolejny, by dziękować Panu Bogu za niego i jego wrażliwość na epifanię, jaka stała się jego udziałem w tylu wymiarach życia. Dodał, że powołano dwie fundacje, związane z postacią profesora: Fundację Towarzyszenia Rodzinie w Krakowie oraz Fundację Collegium Voytylianum. Organizacje mają czerpać z inspiracji św. Jana Pawła II i prof. Stanisława Grygiela.

Po Mszy św. abp Jędraszewski poświęcił tablicę upamiętniającą patrona fundacji, a znajdującą się w jej siedzibie (przy ul. św. Siostry Faustyny 70 w Krakowie).

Podziel się:

Oceń:

2023-12-12 14:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: odbudowa Warszawy przesłaniem dla zniszczonego Aleppo – seminarium podczas sesji UNESCO

Ks. Rafał Cyfka

Dzisiaj kiedy trwa wojna w Syrii, Warszawa jest pozytywnym przesłaniem dla Aleppo, symbolem, że ruiny nie muszą oznaczać kresu miasta, ale są początkiem odbudowy. To symbol odbudowy nie tylko miasta, ale również narodu – mówili uczestnicy seminarium „Miejsca Światowego Dziedzictwa i dziedzictwo dokumentacyjne – doświadczenia Warszawy”.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

2024-05-15 20:50

Materiał prasowy

Czy da się zacumować okręt na środku morza? Czy Bóg mówi przez sny? I czy Boże Ciało przypadające w maju to jedyny związek Eucharystii z Maryją? Zapraszamy na szesnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej według św. Jana Bosko.

Więcej ...

Ks. Cisek przy grobie Jana Pawła II: wiara sprowadzona do tradycji jest zbyt słaba

2024-05-16 09:50

Wiara letnia, sprowadzona jedynie do tradycji, do choinek, święconek i jedynie okolicznościowej wizyty w kościele jest zbyt słaba, by zwyciężyć świat - powiedział ks. prałat Krzysztof Cisek, pracownik watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary, podczas Mszy św. sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Mszy św. przewodniczył pomocniczy biskup kielecki Marian Florczyk. Koncelebrował jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Kościół

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania