Reklama

Niedziela plus

Sosnowiec

Do szopy, bo tam cud!

Archiwum Wspólnoty „Betlejem” w Jaworznie

Żywa szopka – z ogniskiem, zwierzętami i kawiarenką – czeka na odwiedzających w Betlejemskim Ogrodzie Biblijnym w Jaworznie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mają niewiele. Chcą jednak dzielić się tym, co mają. Są jak biblijni pasterze. Odnaleźli Nowonarodzonego. Pokłonili Mu się i chcą służyć ludziom. Dlatego mieszkańcy Wspólnoty „Betlejem” w Jaworznie przygotowali żywą szopkę ze Świętą Rodziną, a teraz witają odwiedzających to miejsce. Są też opiekunami żywych zwierząt.

Tętni życiem

W takiej scenerii do 7 stycznia w godz. 9-20 można oddać pokłon Dzieciątku, zaśpiewać kolędę, ogrzać się przy płonącym ognisku, a nawet upiec kiełbaskę czy wypić gorącą herbatę. Potem pomodlić się w kaplicy adoracji oraz zatrzymać w urządzonej na ten czas stylowej kawiarni z kawą, czekoladą i słodkościami, a także obejrzeć rękodzieła w sklepiku. Pieniądze pochodzące z ofiar zostaną przeznaczone na rzecz budowy nowego domu przy ul. Długiej 12 – „Nie-prostej historii”. Żywa szopka w Betlejemskim Ogrodzie Biblijnym w 2023 r. nawiązuje do św. Franciszka, który pragnął unaocznić uczestnikom Liturgii w Greccio aktualność przyjścia na świat Zbawiciela i odprawił ją w towarzystwie wołu i osła, co miało miejsce 800 lat temu. Dlatego w stajence w Jaworznie znajdują się m.in. naturalnej wielkości figura św. Franciszka oraz żywe zwierzęta: osioł, krowa, owce, kucyki, struś, kangur, a zdobi ją fresk z Greccio. Wieczorem szopka jest oświetlona.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miejsce to tętni życiem. 30 grudnia o godz. 18 koncert kolęd wykonał tu zespół Albo i Nie, a 6 stycznia kolędowanie poprowadzi zespół gospel Wings. Po 7 stycznia szopkę można oglądać już bez dodatkowego programu do 2 lutego, a zwierzęta – przez cały rok w minizoo.

Ponadto w oratorium do 2 lutego można podziwiać wystawę szopek z całego świata (kilkadziesiąt eksponatów, m.in. z Ekwadoru, Argentyny, Madagaskaru; wśród nich znajduje się szopka wykonana przez dzieci podczas warsztatów w „Betlejem” w Jaworznie). Wystawę oglądają również uczniowie w ramach wycieczek szkolnych.

Reklama

Historie „pasterzy”

Te inicjatywy prowadzą do tego, aby ludzie spojrzeli z innej perspektywy na bezdomnych: nie jako na ludzi niewygodnych, ale jako na tych, którzy mieli odwagę zmienić swoje życie, odkryć swoją wartość i tworzyć piękne dzieła. Jak wyglądało ich życie, zanim zamieszkali w „Betlejem”?

Przez alkohol i hazard Grzegorz stał się bezdomny. Odmroził sobie stopy. Po amputacji zaczął rzeźbić. Z czasem zauważył, że idzie mu coraz lepiej. Jako pokutę wyrzeźbił drogę krzyżową. Potem trafił do „Betlejem”, gdzie razem z innymi mieszkańcami rozwija swoją nową pasję. Innemu mieszkańcowi smakowała wódka, imponowali koledzy. Wyprowadził się więc na melinę. Zaniedbał pracę i został z niej wyrzucony. Po 33 latach związku rozpadło się jego małżeństwo. Nową szansę otrzymał w domu w Jaworznie. Marek natomiast o przemianie życia mówi: – Jestem z odzysku. Sięgnąłem dna, byłem śmieciem, odpadem. Tu na nowo się narodziłem, zmartwychwstałem...

Podziel się:

Oceń:

2023-12-22 09:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dla intelektu, serca i ducha

Uczestnicy jednej z edycji Kursu Alpha w Sosnowcu-Klimontowie

Archiwum Organizatorów Kursu Alpha

Uczestnicy jednej z edycji Kursu Alpha w Sosnowcu-Klimontowie

Więcej ...

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 9, 38-40.

Więcej ...

Matko Ostrobramska, módl się za nami...

2024-05-22 20:50

Adobe Stock

W 1626 r. tuż przy Ostrej Bramie osiedlili się karmelici bosi, otaczając obraz szczególną czcią. Wybudowali klasztor i kościół p.w. św. Teresy z Avila. Następnie zbudowali kaplicę nad Ostrą Bramą i tam umieścili obraz, nad którym władze miasta zleciły im opiekę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele