Reklama

Niedziela Łódzka

Ocalić poczucie godności

Za każdym razem przychodzi wielu potrzebujących

Archiwum prywatne

Za każdym razem przychodzi wielu potrzebujących

Tu nie chodzi tylko o danie komuś zupy. To próba odbudowania w człowieku poczucia godności, szacunku do siebie samego i innych – mówi Krzysztof Szkudlarek, inicjator akcji „Zupa u Fatimskiej”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W przeddzień Wigilii, w parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Łodzi, przygotowano obiad dla potrzebujących. W wydarzenie zaangażowało się wiele osób oraz grupa „Dzieci Dobrego BOGA”, która działa nie tylko od święta. Od 2022 r., od jesieni do wiosny, w Godzinie Miłosierdzia, przeprowadzają akcję „Zupa u Fatimskiej”. Osoby potrzebujące mogą tu przyjść i otrzymać ciepły posiłek. Dodatkowo są zaopatrywane w suchy prowiant oraz inne dary, które są dostępne. – Nasza parafia jest blisko centrum. Mamy zaplecze w postaci terenu wokół kościoła, gdzie ludzie mogą się gromadzić oraz wiatę, pod którą, przy piecyku gazowym, mogą chwilę odpocząć, ogrzać się i zjeść posiłek – mówi ks. Hieronim Wróblewski, wikariusz parafii. – Działamy od kilku lat. Początkowo byliśmy na Pasażu Schillera, potem przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, a od roku jesteśmy tu. Działamy w soboty, gdyż akurat tego dnia żadna instytucja w naszym mieście nie organizowała pomocy dla potrzebujących – zaznaczył Krzysztof Szkudlarek.

Przygotowanie akcji nie byłoby możliwe bez darczyńców i wolontariuszy. – Specjalnie dla naszej akcji jest zorganizowana zrzutka, lecz akcja w znacznej mierze istnieje po prostu dzięki darom przyniesionym przez ludzi. Jesteśmy z tej parafii, ale wśród wolontariuszy są też osoby nawet spoza Łodzi. Przychodzimy wcześniej, aby przygotować sobotni poczęstunek. Poza tym, w te najzimniejsze noce, jeździmy z inicjatorami akcji na tzw. nocne patrole. Próbujemy wtedy dotrzeć do najbardziej potrzebujących – mówią wolontariusze akcji Izabela Kowalska i Sebastian Leweccy. – Mróz zabija? Nie, ludzka obojętność. To się dzieje tu i teraz, obok nas. To może być sąsiad w potrzebie lub bezdomny na pustostanie – zaznacza Krzysztof Szkudlarek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród potrzebujących są osoby samotne, głównie panie na emeryturze, którym po śmierci męża jest ciężej związać koniec z końcem. One wraz z osobami bezdomnymi są w potrzebie, która wielokrotnie stanowi realne zagrożenie życia. „Zupa u Fatimskiej” jest przestrzenią, gdzie osoby potrzebujące mogą nie tylko coś zjeść. – Potrzebujący, oprócz chęci zaspokojenia głodu, ma także inne pragnienia. Tak, jak każdy z nas, ma potrzeby duchowe czy kulturalne. Na ile to możliwe, staramy się wyjść naprzeciw również i tym pragnieniom. Wszystko w imię chęci ratowania poczucia godności i człowieczeństwa w ludziach, którzy tu przychodzą. Nie jesteśmy altruistami. Robimy po prostu to, do czego przynagla nas wiara w Chrystusa – podsumowuje inicjator akcji.

Każde spotkanie rozpoczyna się odczytaniem Ewangelii i wspólną modlitwą. Priorytetem dla organizatorów jest nawiązanie wspólnoty, poznanie swoich imion i okazanie szacunku.

Podziel się:

Oceń:

2023-12-22 09:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Krajewski: jestem biskupem ulicy i cierpienia

Łukasz Głowacki/www.archidiecezja.lodz.pl

Więcej ...

Papież: katakumby będą ważnym miejscem jubileuszowym; tam wszystko mówi o nadziei

2024-05-17 14:42

Monika Książek

W katakumbach wszystko opowiada o życiu po śmierci, o uwolnieniu od niebezpieczeństw i samej śmierci przez Chrystusa - mówił Franciszek do członków Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, troszczącej się o dawne chrześcijańskie cmentarze. Jak przypominał papież, to tam pielgrzymowali pierwsi chrześcijanie, choćby po to, by oddać cześć świętym: Piotrowi i Pawłowi. To wszystko sprawia, że katakumby idealnie wpisują się w temat Jubileuszu 2025 r., który brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.

Więcej ...

Madonno Inwałdzka, módl się za nami...

2024-05-17 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Pod koniec XIX stulecia kult Matki Bożej Inwałdzkiej zaczął powoli zanikać. Na odpusty przybywało coraz mniej pielgrzymów, głównie z najbliższej okolicy. Reszty dokonał pożar kościoła w 1889 r., podczas którego został uszkodzony cudowny obraz, zniszczone wota i ozdoby.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli