Reklama

Zdrowie

Szlachetne zdrowie

Pokonać szkodliwe nawyki

Niedziela Ogólnopolska 8/2024, str. 72

Adobe Stock

Tydzień temu zachęcaliśmy do podjęcia aktywności, które mogą poprawić nasze zdrowie. Dziś przestrzegamy przed tymi, które je rujnują.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak kropla drąży skałę, tak regularnie powtarzane niekorzystne nawyki mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu, a nawet je zrujnować. Organizm człowieka jest codziennie narażony na niekorzystny wpływ środowiska zewnętrznego, ale ma niezwykłe możliwości regeneracji, która możliwa jest wtedy, gdy w niej nie przeszkadzamy. Przyjrzyjmy się zatem nawykom, które szczególnie rujnują zdrowie.

Jedzenie chemiczne, czyli większość gotowych produktów na sklepowych półkach: słodycze, wędliny, wyroby cukiernicze, pieczywo sklepowe, zwiększa ryzyko chorób serca, depresji, cukrzycy, chorób metabolicznych i układu krążenia. Taka żywność często zawiera szkodliwe tłuszcze i dodatki, a także mikroplastik. Przeciętny Polak spożywa rocznie ok. 2 kg substancji dodatkowych spośród ponad 300 dopuszczonych do obrotu, a wśród nich konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku, przeciwutleniacze, emulgatory czy stabilizatory.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Funkcjonowanie organizmu zależy od wewnętrznego zegara biologicznego, który synchronizuje sprawny przebieg funkcji życiowych, choćby przez produkcję hormonów, np. melatoniny. Naturalny rytm możemy zaburzyć przez pracę na nocne zmiany, światło w nocy, nawet to pochodzące z telefonu komórkowego, telewizora czy komputera.

Układ pokarmowy potrzebuje odpoczynku. Maksymalna, zdrowa liczba posiłków to pięć na dzień. Liczy się każde podniesienie poziomu cukru, nawet przez zjedzenie cukierka, gumy do żucia czy wypicie kawy z cukrem lub mlekiem. Tym sposobem wiele osób je niemal przez cały dzień, co często skutkuje kłopotami z przewodem pokarmowym, poziomem glukozy czy insuliny oraz rozwojem otyłości.

Nadmiar używek, takich jak alkohol, kawa, mocna herbata, szkodzi naszemu zdrowiu. Napoje energetyczne, podobnie jak alkohol, mogą zaburzać funkcjonowanie układu nerwowego, powodując choćby zmiany nastroju i zachowania.

Jedzenie w pośpiechu czy popijanie w trakcie posiłku naraża nas na trudności z przyswajaniem pokarmów i osłabienie wchłaniania witamin i minerałów niezbędnych do zachowania zdrowia.

Reklama

Przewlekłe stosowanie leków, nawet tych przeciwbólowych, może wywołać problemy żołądkowo-jelitowe czy niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie nerek oraz wątroby.

Podczas obróbki termicznej pokarmów w wysokich temperaturach, a zwłaszcza w trakcie podgrzewania potraw na tłuszczu, wytwarzają się szkodliwe dla zdrowia substancje. W konsekwencji mogą się pojawić: nadkwasota, refluks, zgaga, niestrawność, a w dłuższej perspektywie choroby układu pokarmowego. Jeśli już decydujemy się na smażenie, to sporadycznie i na tłuszczach z wysoką temperaturą dymienia, jak np. masło ghee czy olej rzepakowy.

Widzenie świata i przyszłości w czarnych kolorach może prowadzić do lęków, zaburzeń psychicznych, a nawet depresji. Warto zmienić perspektywę, a to, co trudne, zawierzyć szczególnej opiece Boga.

Nawet Bóg odpoczął po stworzeniu świata. Także każdy z nas – zwłaszcza kobiety, które mają naturalną skłonność do wykonywania kilku czynności w jednej chwili – powinien znaleźć choćby kilka minut na relaks, aby ciało i mózg mogły odpocząć. Brak ruchu natomiast prowadzi do spadku wydolności i upośledzenia pracy narządów i układu mięśniowo-kostnego.

Jeśli znamy nawyki, które niekorzystnie wpływają na nasz organizm, warto je stopniowo eliminować, by celowo nie zaburzać jego funkcjonowania. Te niekorzystne przemieniać w dobre, aby długo cieszyć się młodością i zdrowiem.

Podziel się:

Oceń:

2024-02-20 14:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 67. Dni Modlitw Ruchu Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie”

BPJG

„Wierzę w Kościół Chrystusowy” to hasło 67. Dni Modlitw Ruchu Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie”. Tradycyjnie "odrodzeniowcy" rozpoczęli trzydniowe spotkanie na Jasnej Górze od rekolekcji. Stowarzyszenie kontynuuje dziedzictwo bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który przed wojną był w jego szeregach, a po latach powojennej przerwy je reaktywował.

Więcej ...

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

Maryja przyszła do siebie – na Kalwarię w Praszce

2024-05-02 13:46

Foto Fax

– Z tej świętej góry zawierzenia na Kalwarii w Praszce będziemy nadal krzewili pobożność Maryjną – zapewnił w kontekście doby nawiedzenia ks. prał. dr Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady