Reklama

Niedziela Lubelska

Jubileusz na 87,9 FM

2024-04-16 14:14

Niedziela lubelska 16/2024, str. IV

Z katolickim radiem od wielu lat związana jest Anna Opasiak

Piotr Staszczuk

Z katolickim radiem od wielu lat związana jest Anna Opasiak

Katolicka rozgłośnia służy Kościołowi i lokalnemu społeczeństwu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trzydzieści lat temu wielkanocny poranek w naszej diecezji przyniósł nie tylko bicie dzwonów, zwiastujące rezurekcję, ale także dźwięki katolickiej rozgłośni, debiutującej wówczas ze swoim programem. Wraz z tym wydarzeniem diecezja weszła na nowy, historyczny, poziom komunikacji ze swoimi wiernymi.

Trudne początki

Katolickie Radio Lublin zadebiutowało w iście ekspresowym tempie, zaledwie w kilka miesięcy po otrzymaniu koncesji na nadawanie. Orędownikiem powstania rozgłośni był ówczesny pasterz archidiecezji, metropolita abp Bolesław Pylak. Poważną przeszkodą była niechęć rządzącej lewicy do oddawania fal eteru podmiotom religijnym; sprawa koncesji przeciągała się latami. Decydującą rolę w przyznaniu prawa dla lubelskiego radia katolickiego odegrał prof. Ryszard Bender, szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a także wybitny historyk z KUL.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wielkim wyzwaniem było zdobycie sprzętu technicznego i adaptacja pomieszczeń przy parafii Świętej Rodziny na lubelskich Czubach. Tego zadania podjął się ks. prof. Tadeusz Zasępa, nieżyjący już pierwszy dyrektor rozgłośni. Urządzenia emisyjne zostały sprowadzone z zagranicy, entuzjastycznego wsparcia udzieliły również samorządy gminne z ziemi lubelskiej. Wspomnieć należy także zaangażowanie Janusza Winiarskiego, ówczesnego prezesa publicznego Radia Lublin, który podjął się bezpłatnego szkolenia zarówno obsługi technicznej, jak i dziennikarskiej pracowników nowego medium.

Stacja osiągała wysokie wskaźniki słuchalności. Mimo że zespół składał się z amatorów, uderzała jednak świeżość i autentyczność dziennikarzy oraz prezenterów. Słuchacze z uznaniem przyjęli codzienną transmisję Mszy św. z archikatedry oraz prowadzone na żywo modlitwy Anioł Pański czy Apel Jasnogórski.

Duchowni i świeccy

Następne lata przyniosły wiele zmian w funkcjonowaniu rozgłośni. Przez pewien czas była częścią ogólnokrajowego pomysłu Episkopatu pod nazwą Radio Plus, potem przekształciła się w Radio eR („Ewangeliczna radość”). Od 2017 r. wróciła do nieco zmienionej sieci Radia Plus („Przeboje z nutą nostalgii”). Wszystkie te zmiany nie zmieniły istotnie charakteru stacji, nieprzerwanie pełniącej misję informatora diecezjalnego i prezentacji działań lokalnego Kościoła.

Reklama

Katolickim Radiem Lublin kierują duchowni, począwszy od wspomnianego ks. prof. Tadeusza Zasępy, po obecnego szefa ks. Krzysztofa Podstawkę. Niemniej z rozgłośnią związane było, i jest, grono osób świeckich. Początkowo rozpoznawalne były głosy Krystyny Kozak (formacja religijna), Jacka Wnuka (znakomity głos prezentera) oraz Mariusza Deckerta (publicystyka), późniejszego wieloletniego prezesa publicznego Radia Lublin. Legendarnym technikiem, panującym nad sprawną emisją, pozostaje Mariusz Żydek.

Oprócz przekazu religijnego, radio zaznaczyło swoją obecność również w przestrzeni społecznej. Znane jest z wakacyjnej akcji na rzecz ubogich dzieci (Dobre Wakacje w Dobrym Towarzystwie) czy skutecznego propagowania bezpieczeństwa pieszych na przejściach (Proszę, przepuść mnie). Słupki słuchalności zawsze idą w górę w czasie towarzyszenia pielgrzymkom na Jasną Górę.

Niezmienna misja

Radio Plus Lublin gości obecnie w odbiornikach słuchaczy codziennie od samego rana, podając serwisy z życia Kościoła lubelskiego i regionu, w krótkiej formie słyszmy też komentarz do Ewangelii i sylwetki patronów dnia. W dłuższej reporterskiej formule program pojawia się popołudniami; wieczorami dominuje tematyka duchowa lub społeczna. Stacja, która obchodzi jubileusz, zmieniała swój kształt, ale niezmienne pozostały częstotliwość 87,9 Mhz oraz misja służenia Kościołowi i ludziom.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nasz drugi dom

Radio Plus

W życiu tak bywa. Coś się kończy, coś zaczyna – wyznali na ostatnim spotkaniu radiowcy Radia Plus Lipiany i Gryfice.

Więcej ...

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Dzieci przywitały obraz Matki Bożej w Praszce

2024-05-01 15:12

Karol Porwich / Niedziela

Matka Boża Jasnogórska na szlaku peregrynacji 30 kwietnia nawiedziła parafię Wniebowzięcia NMP w Praszce. Księża i wierni powitali obraz na rynku pod klasztorem sióstr Felicjanek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst