Reklama

Wiara

Rzeczpospolita Obojga Światów

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 14-15

Karol Porwich/Niedziela

Gdy na skroniach Maryi spoczywa polska korona, nasze ziemie ze swej nadprzyrodzonej natury ciążą ku Bogu. W końcu Królowa Polski jest Królową niebios.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy Ją znieważono i odebrano Jej świętą tożsamość wyrażoną przez złoty nimb, który zastąpiono okaleczoną tęczą, znaleźli się katolicy, którzy wystosowali oficjalny list w obronie nowych barw naszej Królowej. Dla mnie to zdrada stanu. Złoto – barwa wiekuistej światłości – mówi, że Maryja jest jedno z Bogiem, że wszystko jest w Niej z Boga, że Bóg i Jego prawa to Jej tożsamość. Ogłosić, że Królowa Polski zmieniła kolory swego identitas, oznaczałoby, iż już inne prawa niż Boskie są święte. Czy ktoś stanął wówczas w Jej obronie? Jak Kapral z Mickiewiczowskiej III części Dziadów?*

*

Ów Kapral opowiada, jak w Hiszpanii, w miasteczku Lamego, spotkał w karczmie Francuzów, a ci, podpici, zaczęli bluźnić Maryi. „Mam patent sodalisa i z powinności bronię Maryi imienia” – tłumaczy. Kapral jest członkiem Sodalicji Mariańskiej, wiec śluby go obowiązują! Sam jeden przeciwstawia się pozostałym i sprawia, że ci milkną. W nocy gospodarz wszystkim odcina głowy, jedynie Kaprala pozostawia żywego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Patrzę: więc moja głowa została na karku!

W czapce kartka łacińska, pismo nie wiem czyje:

«Vivat Polonus, unus defensor Mariae».

Otóż, widzisz Pan, że ja tém imieniem żyję”.

Gospodarz napisał: „Niech żyje Polak, jedyny obrońca Maryi”.

*

Ona była wcześniej niż nasze królestwo, pierwsza chciała naszej korony. Pragnęła włączyć nas w zbawcze plany Boga. Polska miała pomóc niebu zmieniać człowieka i świat.

Jako naród ślubowaliśmy uroczyściej niż Kapral! Może zadania do końca nie spełniliśmy, może nie jesteśmy unus defensor, jednak jest u nas coś z Jej królowania. Choć nie pokazaliśmy, jak wygląda kraj kierujący się regułami Ewangelii, to przynajmniej nie odegraliśmy negatywnej roli. Nie wprowadziliśmy rozłamów w Kościele, nie doprowadziliśmy do schizmy. Zawsze pozostaliśmy wierni Kościołowi i papieżowi.

Reklama

Są w naszej historii momenty, przez które prześwieca błysk Jej korony. Przykład? Wnętrze papieskiej kaplicy w Castel Gandolfo zdobią dwa wielkie freski, które mówią o działaniu Boga w historii „przez Maryję”. Oba ukazują wydarzenia z naszych dziejów, w których potęga Królowej połączyła się z gorliwością i oddaniem Jej sług – Polaków.

Obrona Jasnej Góry i Cud nad Wisłą stały się zaproszeniem dla całego Kościoła. „Bierzcie przykład z Polski” – zdaje się rozlegać w papieskiej rezydencji.

*

Gdy na skroniach Maryi spoczywa polska korona, nasze ziemie ze swej nadprzyrodzonej natury ciążą ku Bogu. Jesteśmy u Bożego źródła, zanurzeni w środowisku łaski. W końcu Królowa Polski jest Królową niebios. To Jej „Rzeczpospolita Obojga Światów”. Jest Królową, byśmy byli królewskimi dziećmi – tu Polakami, tam – niebianami.

Z samego faktu oddania Jej naszej korony przywołujemy nadejście Bożego królestwa. Jesteśmy bliżej wypełnienia drugiego, trzeciego i czwartego wersetu Modlitwy Pańskiej! Stąd ma bić w niebo pieśń na Bożą cześć, a ludzie mają być chwałą Boga. Tu od królestwa Maryi do królestwa Ojca ma być tak blisko, że w niebie słychać nasz szept, a interwencje stamtąd są rzeczą zwyczajną. I jeszcze: winno być dla nas oczywiste, że trzeba podnosić głos, gdy prawo stanowione przez ludzi sprzeciwia się Bożemu.

*

Mówimy, że należeliśmy do Niej od zawsze i że to Ona pierwsza wyszła nam naprzeciw. Rzeczywiście, najstarsza interwencja Matki Bożej, o której wiemy, miała miejsce już w 1079 r. – w Górce Klasztornej. Maryja przyszła, by pokazać swemu Synowi Jego królestwo, polecić ludowi obronę czci Jej Syna i pozostawić na polskich ziemiach swój oblubieńczy pierścień. Liczne wśród nas interwencje Matki Najświętszej sprawiły, że doświadczenie poszczególnych osób i wspólnot stało się własnością narodową, a maryjność – fundamentalnym elementem polskości. Było tak już w XIII wieku, kiedy to jako naród śpiewaliśmy Bogurodzicę. Pieśń jest teologicznie genialna; to jej popularność w dużej mierze umocniła i określiła naszą maryjność, która, paradoksalnie, skupiła się nie na samej Maryi. W centrum – jak w objawieniu z 1079 r. – jest Jezus Zbawiciel. Te same akcenty ukazuje nam od 1382 r. Ikona Jasnogórska. Na Cudownym Obrazie Maryja jest tronem dla swego Syna, a dla nas – drogowskazem do Niego. Od wieków ostatnim słowem polskiej maryjności były Bogurodzicowe „Kyrie eleison” i Ewangelia, którą trzyma w dłoniach nauczający i błogosławiący nam Jezus.

Reklama

*

To nie przypadek, że zarówno pieśń, jak i obraz wpisują się w naszej historii w wielkie wydarzenia dziejowe. Ksiądz Jakub Wujek powiedział: „Mieli to w obyczaju hetmani oni i rycerze polscy, iż gdy się z pogany, z Turki, z Wołochy, z Moskwą albo z Tatary potkać mieli, tedy pierwej Bogarodzicę śpiewali, tym wyznawając wiarę swą, dla której obronienia gardła swe pokładali”. Obraz jasnogórski towarzyszył też rycerzom, którzy walczyli w obronie naszych ziem i naszej wiary. Nie tylko zdobił ich ryngrafy. Wiemy, że gdy król Jan III Sobieski wyruszał pod Wiedeń, od przeora klasztoru „liczni dowódcy wojskowi otrzymywali obrazy Matki Boskiej Jasnogórskiej”.

*

Polska – Jej królestwo? Jako aksjomat przyjęliśmy, że jesteśmy narodem wybranym. Słusznie, tylko pamiętajmy o tym, że jednym z wielu. I że pierwszy, żydowski, wciąż wystawiał Boga na próbę. Musiało w nim umrzeć całe pokolenie tych, którzy wyszli z Egiptu... Za jakiś czas naród wybrany podzielił się na dwa królestwa... oddawał cześć Baalowi... Dla niego wrzucał w ogień pierworodne dzieci... Nie tylko nie słuchał Bożych proroków, ale prześladował ich i zabijał, a na koniec, kiedy wybrany przez Boga naród dał światu Mesjasza, sam Go odrzucił... Możemy stać się podobnym narodem – wybranym królestwem Maryi, które odrzuca Jej Syna i Jego Prawa. A wtedy – czyżby iskra, która ma wyjść z Polski, by przygotować świat na powtórne przyjście Chrystusa, miała być odrzucona przez naród, który został wybrany do jej wykrzesania? Jest taka możliwość. Polska znowu stanęła na rozstaju dróg. To, w którą stronę potoczy się jej historia, zależy od tego, na ile pozostaniemy wierni naszej Królowej, która – jak uczył bł. Stefan Wyszyński – „Bogu nas rodzi”. I na ile złoto jasnogórskich nimbów będzie naszą ulubioną barwą, gdyż naszym największym marzeniem będzie świętość i niebo.

Przydałby się jakiś prorok, który w otaczającym nas tumulcie zapewniłby nas, że Matka Najświętsza nie straci swego umiłowanego tytułu. Na szczęście mamy kogoś takiego. Prymas Tysiąclecia na łożu śmierci powiedział: „Maryja nie będzie słabszą w Polsce, choćby się ludzie zmienili”. Ona jest Królową obojga naszych światów. Wbrew wszystkim okrzykom, wbrew wszelkim nie-Bożym zmianom, wbrew naszym największym chorobom ducha i najcięższym grzechom – nie będzie słabsza w Polsce. Uroczystość Królowej Polski to radosne święto. Niebo istnieje, Polska nie jest passé.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Opowiedz mi pięknie o Bogu

Archiwum TK Niedziela

Ludzie chcą słuchać opowieści o Bogu z ust kogoś, kto Go spotkał, poznał i pokochał.

Więcej ...

18 maja Kościół wspomina św. Stanisława Papczyńskiego

Arkadiusz Bednarczyk

Kościół Katolicki wspomina 18 maja św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Więcej ...

Papież do dzieci w Weronie: nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego,

2024-05-18 12:59

Grzegorz Gałązka

Nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego - radził wezwał Franciszek podczas spotkania z dziećmi na placu św. Zenona w Weronie. Papież odpowiedział na trzy pytania dzieci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów