Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Małżeńska randka

Uczestnicy weekendów małżeńskich na wspólnym spotkaniu

Archiwum Ruchu Spotkań Małżeńskich

Uczestnicy weekendów małżeńskich na wspólnym spotkaniu

Zwykle myślimy, że współmałżonek odbiera tę samą rzeczywistość podobnie. Tymczasem mamy zupełnie inne patrzenie. Dotyczy to także drobnych rzeczy. To z nich składa się nasze życie – tłumaczy Grzegorz z Ruchu Spotkań Małżeńskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Znajdujący się w Jaworznie Ośrodek Ruchu Spotkań Małżeńskich zaprasza na weekendowe spotkania. Organizuje również wyjazdy wakacyjne. Z konkretnymi terminami i propozycjami spotkań można się zapoznać na stronie internetowej: spotkaniajaworzno.pl . Najbliższy wyjazd rozpocznie się już 31 maja i potrwa do 2 czerwca w Czeladzi.

Zaczyna się od podstawówki

Weekendowe spotkania trwają od piątku do niedzieli. Małżonkowie spędzają ten czas bez dzieci oraz pracują nad zaproponowanymi tematami. Mogą się nad nimi zastanowić w czasie grupowych zajęć. Następnie pracują nad nimi razem ze współmałżonkiem. Nie muszą się dzielić swoimi przemyśleniami z innymi. Animatorzy spotkań nie są terapeutami, dzielą się natomiast świadectwami i doświadczeniami ze swojego życia. Dzięki temu uczestnicy wyjazdów mają możliwość „podpatrzeć” w praktyce pewne rozwiązania, które można następnie zaadaptować w swoim małżeństwie. Spotkania opierają się na dawaniu świadectwa. W czasie zajęć można również uzupełnić swoją wiedzę, np. z komunikacji międzyludzkiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszy weekend to tzw. weekend podstawowy, który pozwala wejść w tematykę spotkań małżeńskich i rozpocząć formację, wprowadza w zasady budowania dialogu w małżeństwie. Wszystko nie musi się jednak zakończyć na jednym wyjeździe. Kolejne mogą mieć charakter kontynuacji. Wszystkie obejmują tematykę poprawienia i wzmocnienia więzi, relacji i dialogu między małżonkami. Weekend podstawowy to wyjazd, w którym udział wziąć może każde małżeństwo, nie tylko takie, które przeżywa kryzys. Celem jest pogłębienie relacji, dlatego rekolekcje nie są przeznaczone tylko dla tych, którzy chcą ratować swój związek.

Małżeństwa zapraszane są również do małych grup zajmujących się całoroczną formacją. Spotkania mają formę comiesięcznych spotkań. Za organizację całości odpowiadają osoby świeckie, a księża koncentrują się jedynie na części związanej z duszpasterstwem.

Reklama

W weekendy i w wakacje

W diecezji sosnowieckiej są aktualnie 24 pary animatorów. Pozwala to na zorganizowanie 7 weekendów w ciągu roku. Na jednym wyjeździe obecne są zwykle 3 pary animatorów oraz kapłan. Obowiązkowym punktem programu dnia są poranne warsztaty oraz Msza św. Zdarza się również, że na wyjazd przyjeżdża tylko jedno z małżonków, bo druga osoba np. nie dostała urlopu. Są to jednak sporadyczne przypadki.

Niektórzy uczestnicy po weekendowych spotkaniach mogli mocno zmienić swoje myślenie o tym, jak należy rozmawiać z innymi oraz o potrzebach swojej „drugiej połówki”. Warto jednak pamiętać, że taki wyjazd dla małżeństw nie rozwiązuje wszystkich problemów. Niektórzy nadal zmagają się ze swoimi kłopotami, natomiast mają już świadomość, jak sobie z nimi radzić. Powoduje to, że w relacjach rodzinnych jest mniej niezrozumienia. Małżonkowie z wieloletnim stażem mogą się dowiedzieć na przykład, że przez wiele lat popełniali jakiś codzienny błąd. Z takich drobnych rzeczy mogą powstawać duże nieporozumienia, dlatego warto ze sobą rozmawiać. Jak to zrobić – można się dowiedzieć na rekolekcjach.

– Rzeczy niewypowiedziane nie istnieją. Skąd ja mam wiedzieć, czego moja żona potrzebuje, jeżeli ona mi tego nie powie? Zwykle myślimy, że współmałżonek odbiera tę samą rzeczywistość podobnie. Tymczasem mamy zupełnie inne spojrzenia. Dotyczy to także takich drobnych rzeczy. To z nich składa się nasze życie. Na rekolekcjach dowiedziałem się, że złożenie rano łóżka przed wyjściem do pracy może znaczyć więcej, niż powiedzieć: „Kocham cię”. W jednym małżeństwie możemy mieć dwa zupełnie inne światy – tłumaczy Grzegorz z Ruchu Spotkań Małżeńskich.

Spotkania wakacyjne

Na wyjazdy wakacyjne można zabrać ze sobą dzieci. Po obiedzie jest czas dla rodziny, z którą można wybrać się w plener. Organizatorzy zawsze starają się, aby był to teren atrakcyjny – góry, morze lub inne miejsca zachęcające do aktywności. Ośrodki, w których odbywają się rekolekcje muszą spełniać odpowiednie standardy. Dotyczy to zwłaszcza wyjazdów, w czasie których rodzicom towarzyszą dzieci. – Staramy się organizować to w ośrodkach, które mają sprawdzone warunki noclegowe, także w zakresie żywienia. Pokoje dwu-lub trzyosobowe z łazienką to konieczność. Wszyscy są z tego zadowoleni – dodaje Grzegorz z Ruchu Spotkań Małżeńskich. Z jego obserwacji wynika, że wiele osób jest gotowych zapłacić więcej, jeżeli dzięki temu będą miały lepsze warunki. W ośrodku zawsze jest większa sala, w której odbywają się warsztaty oraz kaplica, a jeśli obecne są dzieci – także sala dla dzieci, plac zabaw lub boisko.

Reklama

Spotkania weekendowe są organizowane również dla narzeczonych, dla związków niesakramentalnych i dla małżeństw przygotowujących się do adopcji. Terminy są rozłożone na cały rok.

Nieco historii

Ruch Spotkań Małżeńskich został przeszczepiony do Polski w latach siedemdziesiątych. Pierwszym miastem, gdzie zaczęto organizować spotkania, była Warszawa. Cztery lata temu osoby powiązane z ruchem założyły Stowarzyszenie Przyjaciół Spotkań Małżeńskich. Stowarzyszenie posiada osobowość prawną. Wspiera organizowanie wyjazdów weekendowych lub rekolekcji m.in. od strony finansowej. Ośrodek spotkań małżeńskich w Jaworznie w dużej mierze powstał na bazie przyjaciół i znajomych, którzy wcześniej formowali się w ruchu oazowym.

Podziel się:

Oceń:

2024-05-14 13:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wakacje, rekolekcje, rodzina

Dialog jest jedną z najważniejszych umiejętności w rodzinie i w społeczeństwie

Archiwum Spotkań Małżeńskich Oddział Jaworzno

Dialog jest jedną z najważniejszych umiejętności w rodzinie i w społeczeństwie

Na przestrzeni lat uratowali wiele związków, małżeństw, rodzin. Mowa o katolickim ruchu – Spotkania Małżeńskie.

Więcej ...

Dzieje Kościoła w soczewce jednego dnia

2024-07-26 07:21

Archiwum TK Niedziela

Jeden jedyny dzień: 26 lipca. W dziejach naszego Kościoła katolickiego wyjątkowy - tak jak zresztą każdy z 365 (albo 366) dni w roku. Tego dnia Kuba obchodzi święto rewolucji, a w kalendarzu Majów był to pierwszy dzień Nowego Roku. Dla nas jednak, katolików, ten dzień kojarzy się przede wszystkim ze świętymi Anną i Joachimem czyli rodzicami Matki Bożej, ale również z pierwszym świętym w dziejach Malty - prezbiterem Jerzym Precą.

Więcej ...

Biskup ofiarą napadu – skuty kajdankami leżał na poboczu drogi

2024-07-26 18:09

BP KEP

W Meksyku kolejny biskup padł ofiarą napadu. Jak podały lokalne media 24 lipca, jadący samochodem biskup Gonzalo Alonso Calzada Guerrero z diecezji Tehuacán został zmuszony przez sześciu nieznanych uzbrojonych mężczyzn do zatrzymania się.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Święci i błogosławieni

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Klauzula sumienia nauczycieli. Ostatni ratunek przed...

Felietony

Klauzula sumienia nauczycieli. Ostatni ratunek przed...

Czego szukam, słuchając Słowa Bożego?

Wiara

Czego szukam, słuchając Słowa Bożego?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Historyczna decyzja Watykanu

Wiara

Historyczna decyzja Watykanu

Litania do św. Krzysztofa

Modlitwa

Litania do św. Krzysztofa

Przemyśl: Zmarł ks. Jan Mazurek. Miał 59 lat

Niedziela Przemyska

Przemyśl: Zmarł ks. Jan Mazurek. Miał 59 lat

Pilne! ONZ zareagowała w sprawie ks. Olszewskiego! Sprawa...

Kościół

Pilne! ONZ zareagowała w sprawie ks. Olszewskiego! Sprawa...