Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Dla czterdziestolatków z plusem

Adobe Stock

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto skorzystać z pakietu badań „Profilaktyka 40 Plus”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Program został przedłużony i obowiązuje do 31 grudnia br. Jak wynika z nazwy, obejmuje badania profilaktyczne i mogą w nim wziąć udział osoby, które ukończyły 40. rok życia. Nie ma górnej granicy wieku i nie jest potrzebne skierowanie od lekarza, wystarczy dokument tożsamości.

Jak się zgłosić

Jeżeli zdecydowaliśmy się na skorzystanie z programu, trzeba zgłosić swój udział za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, aplikacji mojeikp lub wybranego laboratorium diagnostycznego. Tu uwaga – nie wszystkie laboratoria przyjmują pacjentów w ramach programu. Aktualną listę można sprawdzić w internecie lub poprosić o takie sprawdzenie w placówce służby zdrowia. Jeżeli zgłaszamy się do programu za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji, to system da nam możliwość wyboru placówki i terminu zgłoszenia się na badania. Jeżeli nie korzystamy z drogi elektronicznej, to idziemy bezpośrednio do laboratorium z dowodem osobistym w celu ustalenia terminu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co badamy

Pakiet proponowanych badań jest szeroki i pozwala na kompleksową ocenę stanu zdrowia. Dodatkowym bonusem jest możliwość ponownego wykonania badań u tej samej osoby pod warunkiem, że od poprzedniego udziału w programie upłynęło co najmniej 12 miesięcy. Organizatorzy przewidzieli osobne pakiety badań dla kobiet i dla mężczyzn, ale tak naprawdę różnią się one tylko jednym, wykonywanym w przypadku panów, badaniem poziomu antygenu PSA.

Reklama

Diagnostyka w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus” obejmuje badania krwi, badanie ogólne moczu, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, zmierzenie wzrostu, masy ciała i obwodu w talii oraz obliczenie wskaźnika BMI. W przypadkach uzasadnionych wykonywane jest także badanie krwi utajonej w kale. Pakiet badań krwi wykonywanych u wszystkich to: morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi; stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy; stężenie glukozy; próby wątrobowe, czyli AlAT, AspAT, GGTP; poziom kreatyniny i poziom kwasu moczowego. Jest to stały pakiet i nie ma możliwości wyboru badań przez pacjenta. Wiele laboratoriów oferuje natomiast dodatkowe płatne pakiety, tak by przy jednym pobraniu krwi można było również wykonać badania w kierunku chorób tarczycy, sprawdzić poziom witaminy D i inne.

O czym pamiętamy

Na badania krwi zgłaszamy się z dowodem osobistym, na czczo, czyli po ok. 12 godzinach od ostatniego posiłku. Przed badaniem warto wypić szklankę przegotowanej wody. Praktyczne będzie założenie luźnej odzieży, tak by łatwo było odsłonić ramię do pobrania krwi i zmierzenia ciśnienia. Mocz do badania przynosimy w specjalnym, kupionym w aptece, pojemniku. Wyniki badań konsultujemy ze swoim lekarzem POZ.

Podaj dalej

Badania objęte programem pozwalają na wczesne wykrycie wielu chorób i rozpoczęcie leczenia. Chociaż program „Profilaktyka 40 Plus” cieszy się większą popularnością niż inne proponowane programy profilaktyczne, to jednak, jak dotąd, skorzystał z niego tylko niewielki procent osób uprawnionych. Najprawdopodobniej są to w większości osoby, które na co dzień dbają o swoje zdrowie. Rzecz w tym, aby dotrzeć z informacją do tych, którzy prowadzą niesprzyjający zdrowiu styl życia i niechętnie zgłaszają się do lekarza. Dlatego wiadomość o bezpłatnym programie „Profilaktyka 40 Plus” podajmy dalej, aby zachęcić innych do wykonania bezpłatnych badań i monitorowania swojego stanu zdrowia.

Podziel się:

Oceń:

2024-08-20 14:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

CBOS: polska szkoła - wysoki poziom wiedzy i nauka patriotyzmu, słabe przygotowanie do życia

Anna Buchar

Polskie szkoły zapewniają uczniom wysoki poziom wiedzy, uczą też patriotyzmu, ale słabo kształcą do podejmowania obowiązków obywatelskich i radzenia sobie z problemami, jakie niesie współczesne życie – wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Więcej ...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Niedziela łowicka 51/2004

Więcej ...

Wielkanoc to cząstka wieczności – mówił ks. Jan Twardowski

2025-04-19 13:07

Red

Poeta lubił przy okazji Wielkanocy wracać do wystraszonych uczniów Jezusa. Zmartwychwstanie stanowiło dla nich moment przełomowy - podkreślał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...