Syria: dżihadyści z Państwa Islamskiego uprowadzili 150 chrześcijan
ts / Al-Qaryatain
The U.S. Army/ Foter /CC-BY
Co najmniej 150 chrześcijan uprowadzili 6 sierpnia dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) w syryjskim mieście Al-Qaryatain. Według informacji ekumenicznej fundacji „Pro Oriente” z Wiednia, 40-tysięczne miasto, zamieszkane w jednej trzeciej przez chrześcijan, zostało zdobyte przez terrorystów wczoraj rano po tym, jak samobójcy z IS wysadzili się w powietrze na trzech drogach dojazdowych do miasta, kontrolowanych przez armię syryjską.
Dla syryjskich chrześcijan zdobycie miasta przez dżihadystów oznacza psychologiczną katastrofę, również ze względu na los znanego w kraju syryjsko-katolickiego mnicha, o. Jacquesa Mourada, którego terroryści islamscy uprowadzili tu 21 maja.
Jako przełożony klasztoru św. Eliasza mnich opowiadał się zawsze za dialogiem i przyjaźnią między chrześcijanami i muzułmanami. Jego porwanie zaskoczyło nawet czołowe postaci środowiska muzułmańskiego. Podkreślają oni, że porwania „są obce społecznemu, etnicznemu i religijnemu środowisku w regionie” oraz że starają się mimo to szukać dróg dialogu z terrorystami z IS.
Chrześcijanie – najbardziej prześladowana grupa wyznaniowa na świecie
Krzysztof Gołębiowski / Warszawa / KAI
Margita Kotas
Na co najmniej 250 mln ludzi ocenia się dziś liczbę chrześcijan różnych wyznań, prześladowanych za wiarę na całym świecie. W niedzielę, 9 listopada w całym kraju będzie obchodzony VI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
100 osób niesie intencję trzeźwości w pieszej pielgrzymce z Radomia do Niepokalanowa
2025-07-02 17:56
rm/KAI
Karol Porwich/Niedziela
Z Radomia wyruszyła 26. Piesza Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości do Niepokalanowa. Pątnicy mają do pokonania 120 kilometrów. Towarzyszy im hasło "Odpowiedzialni za trzeźwość".
Nawrocki: chcę, by Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa
2025-07-03 11:15
PAP
PAP/Leszek Szymański
Prezydent elekt Karol Nawrocki podkreślił, że chce, by Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa w zakresie militarnym, wojskowym, cywilnym, operacyjnym i analitycznym. Stwierdził też, że nominacje generalskie powinny bardziej przejrzyste.