Reklama

Niedziela Lubelska

Historia pisana wiarą

Parafia Świętej Rodziny była jedną ze stacji na drodze peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów

Archiwum parafii

Parafia Świętej Rodziny była jedną ze stacji na drodze peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów

Parafia to wspólnota wspólnot, w której umacnia się wiara – mówi ks. prał. Tadeusz Pajurek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Świętej Rodziny w Lublinie należy do największych wspólnot w diecezji. Na jej terenie mieszka ok. 19 tys. wiernych. Sercem parafii jest kościół, przy którym Jan Paweł II sprawował Mszę św. dla milionowej rzeszy wiernych w czerwcu 1987 r. Jednak historia tej cząstki Kościoła zaczęła się znacznie wcześniej, bo już w grudniu 1982 r., kiedy w nowo powstającej dzielnicy Czuby został utworzony samodzielny ośrodek duszpasterski. 22 listopada 1984 r. bp Bolesław Pylak wydał dokument erygujący nową parafię, powołując na jej proboszcza i budowniczego świątyni ks. Ryszarda Juraka. Niemal dokładnie po 40 latach, 24 listopada br., duszpasterze i wierni „papieskiej” parafii dziękować będą za cztery dekady wspólnej historii pisanej wiarą i miłością.

Papieska parafia

Wśród najważniejszych wydarzeń, zapisanych w ludzkich sercach i na kartach kronik, znajdują się pierwsza Msza św. – Pasterka sprawowana w 1982 r., ale też ustanowienie parafii, konsekracja świątyni i podniesienie jej do rangi sanktuarium Świętej Rodziny. Wizyta św. Jana Pawła II na zawsze nadała parafii rys papieski, ale też stała się okazją do podejmowania licznych działań duszpasterskich i kulturalnych związanych z promocją osoby i dziedzictwa Papieża Polaka. Jak wskazuje ks. prał. Tadeusz Pajurek, obecny proboszcz i kustosz, w parafii znajdują się relikwie św. Jana Pawła II, a także ornat, w którym sprawował Mszę św. na Czubach. Przy świątyni pozostał krzyż, który przed laty był częścią ołtarza polowego. Wspólnota parafialna podejmuje systematyczną modlitwę przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II, szczególnie w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego oraz rodzin. W 10. rocznicę papieskiej wizyty rozpoczęły się Międzynarodowe Koncerty Organowe, dedykowane Ojcu Świętemu, które od ponad 25 lat są okazją do artystycznej prezentacji i interpretacji niezwykle bogatej spuścizny św. Jana Pawła II.

Troska o rodziny

Od 40 lat w centrum działań duszpasterskich pozostaje rodzina. Troska o dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów wyraża się w licznych inicjatywach parafialnych. To systematyczna działalność niemal 30 grup modlitewnych i formacyjnych, ale też osiedlowy festyn, wyjazdy wakacyjne i pielgrzymkowe, liczne koncerty, zajęcia sportowe, dzienny dom pobytu dla seniorów, parafialna biblioteka, czy różnoraka pomoc świadczona ubogim, chorym i niepełnosprawnym. W centrum wszelkich działań znajduje się modlitwa, w tym codzienna Eucharystia, liczne nabożeństwa i adoracja Najświętszego Sakramentu. Utworzenie sanktuarium Świętej Rodziny stało się impulsem do wprowadzenia regularnych nabożeństw z modlitwą za wstawiennictwem Świętej Rodziny, ale też wykładów i spotkań dyskusyjnych poświęconych tematyce rodziny. – Parafia to wspólnota wspólnot, w której, dzięki licznym i głębokim relacjom, umacnia się wiara, dlatego zachęcamy parafian, by podejmowali formację i angażowali się w działalność małych grup. U nas każdy, bez względu na wiek czy osobistą sytuację i kondycję, znajdzie swoje miejsce – zapewnia ks. prał. Tadeusz Pajurek. Marzeniem proboszcza, który równocześnie jest prezesem Centrum Jana Pawła II, jest utworzenie papieskiego ośrodka z multimedialną biblioteką gromadzącą nauczanie św. Jana Pawła II, ale też z miejscem integracji dla wiernych. Fundamentem wszystkich działań jest modlitwa, bo, jak mówi proboszcz, „siła i moc w Panu Bogu”, ale też dobre relacje z ludźmi.

Więcej na www.rodzina.lublin.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2024-11-19 11:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lublin: zmarł społecznik i wieloletni duszpasterz żużlowców – ks. prał. Jan Kiełbasa

Adobe Stock

W niedzielę 2 marca 2025 roku w wieku 79 lat zmarł ks. prałat Jan Kiełbasa, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Niedrzwicy Kościelnej, zasłużony kapłan i społecznik. Był postacią bardzo znaną w lubelskim środowisku, szczególnie wśród sportowców i pracowników straży miejskiej, którym służył jako kapelan.

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: Siedem myśli o migrantach

2025-07-21 16:03
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Jaką postawę względem migrantów powinniśmy przyjąć w Polsce? W ramach rozważań liturgicznych na 16. Niedzielę Zwykłą, ks. Wojciech Węgrzyniak podjął temat, który od lat budzi duże emocje – migracji.

Więcej ...

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

2025-07-21 13:50

Caritas Kielce

W Oknie Życia przy placu Najświętszej Maryi Panny w Kielcach pozostawiono noworodka. Dziecko w poniedziałek rano odebrały siostry nazaretanki i wezwały pogotowie. Chłopiec został przewieziony do szpitala w stanie ciężkim, był m.in. wychłodzony.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat