Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Leczyć rany, dawać nadzieję

Wolontariuszki Parafialnego Zespołu Caritas ze Sławkowa

Archiwum Caritas

Wolontariuszki Parafialnego Zespołu Caritas ze Sławkowa

Czy wiemy, jak wiele dobra dzieje się dzięki Parafialnym Zespołom Caritas? Czy wiemy, jak przyłączyć się do rodziny PZC? Czy umiemy dzielić się miłością?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sercu każdej chrześcijańskiej wspólnoty bije miłość do bliźniego. Wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas (PZC) są tego najlepszym przykładem. Każdego dnia realizują misję Kościoła, jaką jest niesienie pomocy najbardziej potrzebującym. Czy wiemy, jak wiele dobra dzieje się dzięki zaangażowaniu tych lokalnych grup? Czy wiemy, że każdy z nas może należeć do rodziny PZC? Czy umiemy dzielić się miłością?

Caritas na wyciągnięcie ręki

Parafialne Zespoły Caritas to nie tylko organizacja, ale przede wszystkim wspólnota ludzi dobrej woli. Ludzi, którzy pragną odpowiedzieć na wezwanie Chrystusa: „Byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie” (Mt 25, 35). Ludzi, którzy już z poziomu parafii skutecznie docierają do osób potrzebujących pomocy materialnej, duchowej czy społecznej. Ludzi, którzy tworzą rodzinę pełną miłości, w której jest miejsce dla każdego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odkryć znaczenie miłosierdzia

Reklama

Adwent to czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Czas przygotowań nie tylko w domach, ale przede wszystkim w sercach. To doskonały moment, by na nowo odkryć znaczenie miłosierdzia. Idealny, by odpowiedzieć na wezwanie Chrystusa do niesienia pomocy tym, którzy są w potrzebie. W naszej diecezji działa już 47 Parafialnych Zespołów Caritas, które dzięki ofiarnej pracy wolontariuszy rozdysponowały w ubiegłym roku ponad 413 tysięcy ton żywności o łącznej wartości prawie 7 milionów złotych.

Zauważyć potrzebujących

Boże Narodzenie nie jest tylko świętowaniem historii narodzin Jezusa, ale przede wszystkim rozpoznaniem Go w twarzach ubogich, samotnych, chorych i wykluczonych. „Adwent to czas, aby nauczyć się dostrzegać obecność Jezusa w potrzebujących” – mówi Ojciec Święty. Parafialne Zespoły Caritas są odpowiedzią na to wezwanie. Dzięki ich działaniom wiele rodzin otrzymuje wsparcie materialne i duchowe, które pozwala przeżywać święta z nadzieją i radością. W każdej diecezji, również naszej, potrzeby są ogromne – pomoc materialna, duchowa i wsparcie w codziennych wyzwaniach są poszukiwane przez rodziny, osoby starsze, samotne, chore i dzieci.

Papież Franciszek wielokrotnie przypomina, że „Kościół to szpital polowy” – ma być miejscem, które leczy rany i daje nadzieję. Ojciec Święty zachęca nas do miłości, która wyraża się w czynach. „Miłosierdzie nie może być jedynie abstrakcyjnym pojęciem; musi stać się konkretnym działaniem, które przynosi ulgę i nadzieję”. Włączając się w Parafialne Zespoły Caritas lub zakładając nowe, stajemy się świadkami Ewangelii w działaniu. To nie tylko służba innym, ale także droga duchowego wzrostu dla nas samych.

Miłość naszym światłem

Warto dołączyć do Parafialnego Zespołu Caritas w parafii lub podjąć się roli lidera, zakładając nowy zespół w porozumieniu z proboszczem miejsca. Każdy, nawet najmniejszy gest, przybliża do Chrystusa obecnego w twarzach potrzebujących. Wspólne działania mogą sprawić, że diecezja sosnowiecka stanie się przestrzenią jeszcze większego miłosierdzia i nadziei. Niech miłość stanie się światłem, które rozjaśni czas Adwentu i pomoże głębiej przeżyć Boże Narodzenie!

Podziel się:

Oceń:

2024-12-17 12:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Komisja „Wyjaśnienie i naprawa” Spraw Wrażliwych Diecezji Sosnowieckiej prosi o kontakt

Diecezja sosnowiecka

Komisja „Wyjaśnienie i Naprawa” spraw wrażliwych Diecezji Sosnowieckiej prosi o kontakt wszystkie osoby, które posiadają jakąkolwiek wiedzę w sprawach, którymi zajmuje się to gremium, to znaczy z "niegodziwymi zachowaniami ludzi Kościoła". Ponadto poinformowano, że na przewodniczącego Komisji biskup sosnowiecki Artur Ważny powołał Tomasza Krzyżaka, publicystę dziennika „Rzeczpospolita”.

Więcej ...

Co dzieje się w liturgii po śmierci papieża?

2025-04-21 13:34

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

21 kwietnia 2025 roku, o godz. 7.35, zmarł papież Franciszek. Kościół na całym świecie wchodzi w czas sede vacante – okres, w którym Stolica Apostolska jest nieobsadzona i cały Lud Boży oczekuje na wybór nowego Następcy św. Piotra.

Więcej ...

Jak wyglądały ostatnie godziny Papieża Franciszka?

2025-04-22 13:07

Włodzimierz Rędzioch

Gestem podniesionej ręki rankiem w Poniedziałek Wielkanocny Papież Franciszek pożegnał się ze swym osobistym asystentem medycznym, potem zapadł w śpiączkę i odszedł. Nie cierpiał – relacjonują osoby, które były do ostatnich chwil przy Franciszku w momencie jego śmierci. Wcześniej dziękował za powrót na Plac Świętego Piotra.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Felietony

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Podano datę pogrzebu papieża

Kościół

Podano datę pogrzebu papieża

Testament, ogłoszony przez Watykan w dniu śmierci...

Kościół

Testament, ogłoszony przez Watykan w dniu śmierci...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy