Reklama

Niedziela plus

Tarnów

W rękach tarnowskich księży

Biskup Leszkiewicz w jednej ze szkół

ks. Krzysztof Czermak/Wydział Misyjny

Biskup Leszkiewicz w jednej ze szkół

Instytut Pedagogiczny im. św. Augustyna w Bouar jest darem diecezji tarnowskiej dla Republiki Środkowoafrykańskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowo wybudowany duży obiekt poświęcił biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Leszek Leszkiewicz. Razem z ks. Krzysztofem Czermakiem, dyrektorem Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej, odwiedził także misje prowadzone przez tarnowskich kapłanów.

Obecnie na środkowoafrykańskiej ziemi posługuje dwunastu księży z diecezji tarnowskiej i cztery osoby świeckie posłane przez biskupa tarnowskiego. Misjonarze głoszą Ewangelię i pomagają ludziom, którzy żyją w bardzo trudnych warunkach. Są w tym kraju od wielu lat. Najdłuższym stażem posługi legitymują się: bp Mirosław Gucwa (31 lat) i ks. Marek Muszyński (30 lat). Mimo porwania przez rebeliantów w 2014 r. Ewangelię w Afryce nadal głosi ks. Mateusz Dziedzic; w sumie z niepełnym rokiem przerwy spowodowanym porwaniem to już 12 lat jego misyjnej posługi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Instytut

Reklama

Jednym z problemów Republiki Środkowoafrykańskiej jest brak wykształconych nauczycieli, co ma wpływ na niski poziom nauczania. W Bouar powstał więc Instytut Pedagogiczny im. św. Augustyna. Pomysłodawcą jest miejscowy biskup Mirosław Gucwa, który pochodzi z diecezji tarnowskiej. Koszty budowy obiektu, wycenione na ponad 216 tys. euro, wzięła na siebie diecezja tarnowska. Biskup Gucwa tak powiedział o tej inicjatywie: – Idea powstała po moich spotkaniach z władzami i rodzicami w miejscowościach oddalonych od Bouar, gdzie brakuje nauczycieli. W jednym regionie na dziewięćdziesięcioro nauczycieli tylko dwie osoby miały dyplom, a pozostali to byli młodzi ludzie wybrani przez rodziców. Niektórzy z nich zdali maturę, uczą więc, jak mogą, bez przygotowania pedagogicznego – dodał.

Szkoła funkcjonuje już drugi rok w innych pomieszczeniach, gdzie naukę pobiera ponad trzydzieści osób. Poświęcenie poprzedziła Msza św. celebrowana pod przewodnictwem bp. Gucwy w miejscowej katedrze. Uczestniczyło w niej ponad tysiąc osób, głównie uczennic i uczniów, a także studentów instytutu. Po Eucharystii wszyscy przeszli do gmachu szkoły. Biskup Leszkiewicz przemierzył wszystkie korytarze. Wstąpił też do licznych pomieszczeń, by wszędzie pozostawić krople święconej wody.

Wzdłuż rzeki

Goście z Tarnowa odwiedzili również wioski położone wzdłuż rzeki Ubangi. Biskup Leszkiewicz, były misjonarz, spędził prawie 8 godzin w pirodze, którą przepłynął ponad 100 km. Wizytę w czterech wspólnotach podsumował ks. Czermak: – Ksiądz biskup z wdzięcznością patrzył na kaplice, w których – zarówno z misjonarzem, jak i podczas jego nieobecności – modlą się miejscowi chrześcijanie. Niemal wszystkie kaplice powstały dzięki funduszowi tarnowskich kolędników misyjnych. Dwie wioski, Mondouli i Modale, dzięki akcji kolędników misyjnych, doczekały się szkół. Trzecia powstała w Sekia Mote z funduszy zebranych przez kleryków tarnowskiego seminarium. W obecnym roku szkolnym, a więc 20 lat po powstaniu projektu, w wymienionych szkołach uczy się ponad 750 dzieci. Mieszkańcy wiosek, w których nie ma prądu i podstawowych ułatwień życiowych, prosili biskupa przede wszystkim o pomoc w dostępie do wody pitnej – dodał.

Reklama

Po tej wizycie bp Leszkiewicz stwierdził: – Odwiedziny w wioskach otwarły mi oczy na ogrom trudnej sytuacji, w jakiej są ludzie. Z podziwem patrzyłem na pracę tarnowskich misjonarzy, dzięki którym powstały kaplice, szkoły. Jest też pamięć ludzi o tych kapłanach, którzy w przeszłości im towarzyszyli.

Tollé

To najtrudniejsza parafia spośród prowadzonych przez misjonarzy tarnowskich w Republice Środkowoafrykańskiej. Proboszcz ks. Paweł Turek ścieżką przez las przybył na motorze do Bouar, żeby spotkać się z biskupem, porozmawiać i pokazać zdjęcia ze swojej misji.

Ksiądz Czermak tłumaczył, dlaczego w Tollé nie była możliwa wizyta biskupa: – Sama wioska liczy ok. 1,5 tys. mieszkańców, położona jest w buszu, gdzie przed przybyciem ks. Pawła nie było księdza na stałe od niemal 30 lat. Oddalona jest od stolicy diecezji Bouar w linii prostej o 70 km, ale drogą trzeba przebyć 165 km. Problem jednak w tym, że terenem zawładnęli rebelianci, którzy są bezwzględni w swojej nienawiści do konkurentów politycznych i minują drogi – dodał. Przejazd samochodem do Tollé jest niemożliwy od końca listopada 2024 r.

Kpokte, Baboua i Wantiguera

Biskup Mirosław Gucwa zaprosił biskupa z Tarnowa także do wioski Kpokte. Miejscowi katolicy prosili o pomoc w wybudowaniu kaplicy, w której mogliby się gromadzić na modlitwę. Dotychczasowa kaplica „pęka w szwach”. W niedziele modli się w niej ok. 150 osób, a mała kaplica, wybudowana w 1963 r., nie wystarcza.

Ponadto biskup Leszek odwiedził parafię położoną w Baboua, niedaleko granicy z Kamerunem. To wspólnota Matki Bożej Miłosierdzia, w której już 26. rok tarnowscy misjonarze pełnią swą posługę. Do dzisiaj ochrzcili 2 tys. osób. W niedziele w kościele gromadzi się ok. 250 wiernych. Od niemal 5 lat proboszczem jest tam ks. Bronisław Kowalik.

Z kolei parafia w Wantiguera, w której proboszczem jest ks. Mateusz Dziedzic, leży ok. 10 km od Bouar. Członek rady parafialnej podziękował tarnowskiej delegacji za pomoc, którą świadczy diecezja tarnowska. Wantiguera jest w rękach księży „tarnowiaków” już ponad 20 lat. Dzięki misjonarzom m.in. został powiększony kościół i powstały stacje drogi krzyżowej. W wioskach wybudowano kaplice. Ponadto zainstalowano panele słoneczne, dzięki którym w kościele zawsze jest światło i działa mikrofon.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2025-02-11 14:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tu ciągle dzieją się cuda

Matka Boża Pocieszenia w Pasierbcu

Mateusz Góra

Matka Boża Pocieszenia w Pasierbcu

30 lat temu został koronowany obraz Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu.

Więcej ...

Anglia i Walia: prawie co trzecie poczęcie kończy się aborcją

2025-07-17 08:36

Adobe Stock

Najnowsze dane brytyjskiego Urzędu Statystycznego (ONS) pokazują drastyczny wzrost liczby aborcji w Anglii i Walii. W 2022 roku aż 29,69 proc. poczęć zakończyło się aborcją. Katoliccy biskupi i działacze mówią o „tragedii narodowej” i apelują o modlitwę oraz powrót do „kultury życia”.

Więcej ...

Chełmska Pielgrzymka Rowerowa Młodych w drodze do Rzymu

2025-07-17 16:18

Hans/pixabay.com

Blisko 30 osób uczestnicy Chełmskiej Pielgrzymki Rowerowej Młodych. Przed nimi trasa licząca niemal 2000 kilometrów. Pątnicy zamierzają dotrzeć do Rzymu 28 lipca, w dniu rozpoczęcia Jubileuszu Młodych, który odbywa się w ogłoszonym przez papieża Roku Jubileuszowym. Odbywa się on co 25 lat, a obecny przebiega pod hasłem “Pielgrzymi nadziei”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Wiadomości

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Holandia: Kościół zostanie przekształcony w basen

Kościół

Holandia: Kościół zostanie przekształcony w basen

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...