Reklama

Niedziela Rzeszowska

Muzyka na Wielki Tydzień

Karol Porwich/Niedziela

Czas Wielkiego Tygodnia wymaga wyjątkowego wyciszenia, skupienia i refleksji. Ma nam w tym pomóc także muzyka i pieśni specjalnie skomponowane na ten czas.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

U stóp Krzyża, o Jezu mój, niechaj wypłaczę, wszytki frasunki, wszytki bole i rozpacze... – pisze Maciej Kazimierz Sarbiewski, światowej sławy polski poeta, jezuita, kaznodzieja nadworny Władysława IV.

Tajemnica Krzyża... Sztuka muzyczna przez całe wieki wyrażała głębokie treści związane z Tajemnicą Męki i Śmierci Chrystusa (pasja, kantata, msza, oratorium). Najpełniej dramat ten ukazują pasje (passio – znaczy cierpienie) oparte na relacjach Ewangelistów – Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Już w IV wieku recytowano odpowiednią część Ewangelii wg św. Mateusza w Niedzielę Palmową, a w VIII i IX wieku rozszerzono recytację Ewangelii na inne dni Wielkiego Tygodnia: w Wielki Wtorek – wg św. Marka, w Wielką Środę – wg św. Łukasza, w Wielki Piątek – wg św. Jana. W IX wieku powstają już trzy podstawowe elementy formy pasyjnej: opowiadanie, słowa Chrystusa i partie innych osób. Te trzy elementy wykonywały przez długi czas wyłącznie osoby duchowne. Kapłan śpiewał słowa Chrystusa, diakon wykonywał partię narracyjną zwaną „Ewangelista”, subdiakon – partie innych osób (Żydów, Piłata, Kajfasza, Judasza itp.) zwaną „Turba”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Najznakomitszym twórcą pasji był Jan Sebastian Bach. Wykonanie jego Pasji wg św. Mateusza w 1828 r. przez F. Mendelssohna-Bartholdy’ego rozpoczęło prawdziwy renesans całej jakże bogatej i głębokiej twórczości religijnej Bacha. W XX wieku zainteresowanie kompozytorów pasją wzrasta. Piszą je m.in. K. Thomas, F. Martin, E. Pepping. Wspaniałym dziełem tego gatunku jest Passio et mors Domini nostri Jesu Christi secundum Lucam Krzysztofa Pendereckiego, dzieło napisane w 1965 r.

Stabat Mater Dolorosa, juxta crucem lacrimosa, dum pendebat filium... Stała Matka Boleściwa, u stóp Krzyża ledwie żywa, gdy na Krzyżu wisiał Syn... Ta przejmująca w swym wyrazie sekwencja, której autorstwo jest przypisywane włoskiemu franciszkaninowi Jacopone da Todi (ok. 1228 – 1306), stała się tworzywem licznych kompozycji muzycznych, by wspomnieć Josquina des Prés, G. P. da Palestrinę, G. B. Pergolesiego, F. Schuberta, G. Rossiniego czy J. Haydna.

Z polskich kompozytorów do tematu sekwencji sięgali: J. Elsner, K. Penderecki, a także K. Szymanowski (Stabat Mater op. 53), który stworzył dzieło nadzwyczaj sugestywne, pełne, jak pisał krytyk muzyczny po jego wykonaniu w Filharmonii Warszawskiej 11 stycznia 1929 r. „wielkiego natchnienia i wielkiej żarliwości”.

Podziel się:

Oceń:

2025-04-08 23:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Życzliwa Ręka - akcja na Wielki Post i… nie tylko

Archiwum

W Środę Popielcową zaczynamy Wielki Post. Kolor fioletowy oznacza przemianę, która ma dokonać się we mnie, w nas, a nie w nich, w kimś. Warto włączyć się do akcji Życzliwa Ręka, do czynienia, pielęgnowania życia dobrem i życzliwością.

Więcej ...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z powiatu grójeckiego

2025-07-25 20:41

Adobe Stock

60-letni proboszcz z gminy Tarczyn usłyszał zarzut zabójstwa 68-letniego znajomego, którego podpalone ciało znaleziono na drodze w powiecie grójeckim. Śledczy zamierzają jednak zmienić zarzut na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem – przekazała PAP prokuratura w Radomiu.

Więcej ...

Orędzie Leona XIV na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

2025-07-27 07:58

Vatican Media

„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” (por. Syr 14, 2) – tak brzmi temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych i orędzia przygotowanego przez papieża Leona XIV na tę okazję. Dzień ten – ustanowiony przez papieża Franciszka – będzie obchodzony w Kościele katolickim w niedzielę, 27 lipca tego roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa