Reklama

Polska

Bp Nitkiewicz: katecheta winien ukazywać swoją postawą piękno człowieczeństwa

Bożena Sztajner/Niedziela

Katecheta winien ukazywać swoją postawą piękno człowieczeństwa – powiedział 27 sierpnia w Sandomierzu bp Krzysztof Nitkiewicz. Przed rozpoczęciem nowego roku katechetyczno-formacyjnego odbyła się tam kongregacja dla katechetów świeckich, osób zakonnych i księży uczących religii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęła wspólna Eucharystia, której w bazylice katedralnej przewodniczył biskup sandomierski. W homilii mówił on o współczesnych wyzwaniach stających przed uczącymi religii oraz misji ewangelizacyjnej katechetów, którą realizują wobec dzieci, młodzieży i całej wspólnoty parafialnej.

"Katecheta staje często przed dylematem, jaką postawę przyjąć wobec trudnych, agresywnych, lekceważących wszystko uczniów. Rygoryzm i pobłażliwość stanowią niejako dwa bieguny, między którymi przebiega przestrzeń możliwych interwencji. Chrystus czasami podnosił głos, karcił niewłaściwy sposób postępowania, miał jednak zawsze na względzie zbawienie człowieka i jego dobro" – przypomniał kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwrócił uwagę, że "Chrystus nie był do nikogo uprzedzony, nie przechodził obojętnie wobec dziejącej się krzywdy. Pragnął poruszyć serca nawet tych, dla których wszystko było obojętne". "On - Syn Boży ukazywał w ten sposób najpiękniejszy wymiar człowieczeństwa. Katecheta powinien podążać tą samą drogą" – zaapelował mówca.

W dalszej części kazania podkreślił problem ludzi wykluczonych i zachęcał nauczycieli religii, odpowiedzialnych za wychowanie dzieci i młodzieży, by współpracowali w duchu Ewangelii z rodzicami, nauczycielami i duszpasterzami.

"Dzisiaj mówimy często o ludziach wykluczonych. Wykluczenie może wynikać ze skrajnego ubóstwa, popełnionych czynów, nałogu, pochodzenia czy przekonań. To jednak nie wszystko. Dramat wykluczenia zaczyna się niestety już w szkole i dotyczy spraw pozornie błahych, mało istotnych. Jego toksyczne ziarno kiełkuje wśród uczniów, będąc przyczyną cierpień i dramatów. Wydaje się, że programy głoszące walkę z przemocą bardziej ideologizują ten problem niż zapobiegają eskalacji wykluczeń" – ostrzegał bp Nitkiewicz.

Zaznaczył, że w tej sytuacji "katecheta we współpracy z rodzicami, nauczycielami i duszpasterzami ma obowiązek podejmowania konkretnych działań w duchu Ewangelii, nie może umywać rąk". Zdaniem kaznodziei katecheta musi "reagować, broniąc pokrzywdzonych i wskazywać na niewłaściwość jakiejkolwiek przemocy, najmniejszego nawet wykluczenia czy dyskryminacji". "Tego domaga się od nas Chrystus. Jednocześnie katecheta winien ukazywać swoją postawą piękno człowieczeństwa" – podkreślił biskup.

Reklama

Druga część spotkania katechetycznego odbyła się w auli Katolickiego Domu Kultury w Sandomierzu. We wprowadzeniu bp Nitkiewicz wskazał główne priorytety katechezy i zadania, jakie z nich wypływają dla katechizujących i uczniów w nadchodzącym roku katechetycznym i formacyjnym.

Podczas spotkania szczególne podziękowania za zaangażowanie w działania katechetyczne złożono nauczycielkom religii: Agacie Bazak ze Staszowa, Iwonie Hebdzie z Dwikóz oraz Małgorzacie Łabuz i Lidii Mieczyńskiej z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Obecnie w szkołach na terenie diecezji sandomierskiej posługuje blisko 600 katechetów, w tym katecheci świeccy, osoby zakonne i księża.

Podziel się:

Oceń:

2015-08-27 18:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Tym znaku nasz ratunek

W tym znaku nasz ratunek – Inicjatorem ustawienia krzyża był Zbigniew Koniusz – wojewoda

Ks. Wojciech Kania/ Niedziela

W tym znaku nasz ratunek – Inicjatorem ustawienia krzyża był Zbigniew Koniusz – wojewoda

Przy sanktuarium na Świętym Krzyżu bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił krzyż morowy.

Więcej ...

26 czerwca: Kto dziś gra? Euro 2024

2024-06-26 06:55

PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

26 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Więcej ...

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?