Reklama

W diecezjach

Gdańsk

Królowa Polskiego Morza

Karol Porwich/Niedziela

Najstarsza legenda związana z kultem maryjnym mówi o tonącym podczas szalejącego sztormu żaglowcu, którego załoga modliła się o ocalenie przed okrętową figurką Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chcąc zasmakować ludowej pobożności Kaszubów, zatrzymamy się na chwilę w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Swarzewie. To jedno z najstarszych na Pomorzu miejsc kultu Matki Bożej. Do tego właśnie sanktuarium docierają pielgrzymi z regionu, którzy uczestniczą w lipcowym odpuście rybackim i wrześniowym ku czci Matki Boskiej Swarzewskiej Królowej Polskiego Morza.

Rybacka parafia

Swarzewo leży nad Zatoką Pucką, od Bałtyku dzieli je kilka kilometrów. Data fundacji pierwszego kościoła w tym miejscu nie jest znana, ale prawdopodobnie wzniesiony był w XV wieku. Najwcześniejszy zachowany dokument wizytacyjny z końca XVII wieku podaje, że kościół jest dziełem wotywnym wystawionym przez żeglarzy, którzy w ten sposób wypełnili złożone ślubowanie dziękczynienia za ocalenie życia. W latach 1877-80 wzniesiono nowy, obecnie istniejący, kościół w stylu neogotyckim. Do wspólnoty parafialnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przynależy dzisiaj ok. 2 tys. mieszkańców. Warto wspomnieć o misjonarzach i misjonarkach Krwi Chrystusa, którzy mają na terenie parafii dwa domy zakonne. Misjonarze Krwi Chrystusa prowadzą tu dom rekolekcyjny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dzisiaj można się zastanawiać, czy parafia nadal jest parafią rybacką, czy tylko skansenem. Zmiany, które przez ostatnie dekady zachodzą na polskim wybrzeżu, widoczne są również w regionie. – Powiem szczerze, rybołówstwo dzisiaj u nas występuje śladowo. W parafii mam jeszcze dziesięciu rybaków, którzy zawodowo zajmują się połowami. Są też małe jednostki, a ich właściciele poławiają pewnie tylko na własne potrzeby. Unia Europejska dotowała przez lata rybaków, żeby pozbyli się kutrów, a obostrzenia unijne w połowach powodują, że branża pada – z sentymentem opowiada o nadmorskiej rzeczywistości ks. kan. Adam Zdrojewski, proboszcz parafii.

Nie wiadomo, co będzie dalej. Znane nam jeszcze lokalne rybołówstwo zapisze się na pewno na kartach historii. A najstarszy, lipcowy odpust rybacki – zwany również węgorzowym czy jagodowym – który ma miejsce przed wspomnieniem Matki Bożej z Góry Karmel, zapewne pozostanie żywy wśród mieszkańców pobliskich miejscowości. – Póki my jesteśmy i są rybacy, to niech trochę tej tradycji będzie. A następne pokolenia będą decydować, co z tym zrobić – zaznacza z nostalgią proboszcz.

Kaszubi

Reklama

Lokalną społeczność stanowią Kaszubi. – Zawsze byliśmy wierni Bogu, a każdy Kaszub czuje się Polakiem i każdy Polak, który tu mieszka, czuje się Kaszubem – podkreśla Mirosław Wolf, parafianin. Wielu mieszkańców dba o tradycje i język kaszubski, który jest jednym z nielicznych tak mocno pielęgnowanych w Polsce. W większości Kaszubi pielęgnują swoje relacje z Panem Bogiem. Nadal możemy zobaczyć, szczególnie u starszego pokolenia rybaków, znak krzyża, który czynią przed wyjściem w morze. – Nasi rybacy zdają sobie sprawę, że morze to jest żywioł, a jedynym, który może go wyciszyć, jest zawsze Bóg – zapewnia p. Mirosław. Proboszcz parafii widzi kameralną pobożność na swoim terenie. Cieszy się, kiedy ludzie chcą budować swoje życie na fundamencie wiary, i zauważa potrzebę kultywowania tradycji. – Niektóre typowe dla Kaszubów zwyczaje występują tylko w naszym regionie, a niektóre tylko w Swarzewie – zauważa z dumą ks. Zdrojewski.

Taniec

Nieodłącznym elementem kaszubskiej pobożności jest pokłon feretronów. To praktyka znana w regionie od niepamiętnych czasów, a niedawno została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Pokłony można obserwować w Swarzewie podczas odpustów, kiedy pielgrzymi z okolicznych parafii przybywają do sanktuarium. Tradycja żywa jest również w pozostałych sanktuariach w regionie – szczególnie w Wejherowie, gdzie odpustów jest aż pięć.

Do pokłonu, obok feretronu, potrzebnych jest czworo sprawnych obraźników. Najczęściej są to młodzi mężczyźni, ale lżejsze obrazy wprawiają w ruch również grupy dziewczęce. Podczas trwających kilkanaście sekund ewolucji przygrywa orkiestra dęta. Najczęściej podkładem muzycznym są tusz lub intrada. Charakterystycznym figurom, które wykonują obraźnicy, przypisywane jest znaczenie błogosławieństwa. Kaszubi są dumni ze swojego zwyczaju, wielu jednak, szczególnie przebywających nad morzem turystów, nie wykazuje zrozumienia dla kaszubskiej tradycji i pobożności ludowej i wydaje na ten temat nieprzychylne opinie.

Cudowna figura

Reklama

Swarzewo należy do najważniejszych miejsc kultu maryjnego na Pomorzu, a gotycka rzeźba Matki Bożej Królowej Polskiego Morza, będąca Opiekunką rybaków i ludzi morza, przyciąga od wieków rzesze pielgrzymów. Jak podkreśla proboszcz: – Matka Boża słynie tu z wielu cudów. Sam prowadziłem modlitwy za małżonków starających się o potomstwo i mających trudności z poczęciem. Potem wracali; listownie czy osobiście opisywali łaski, które otrzymali.

Najstarsza legenda związana z kultem maryjnym mówi o tonącym podczas szalejącego sztormu żaglowcu, którego załoga modliła się o ocalenie przed okrętową figurką Matki Bożej z Dzieciątkiem. Prośby żeglarzy zostały wysłuchane. Wkrótce znaleźli się na lądzie, a z morza, resztkami sił, wydobyli figurkę Tej, której zawdzięczali życie. Późnogotycką figurkę Wybawicielki ustawili, na pamiątkę miejsca ocalenia, w pobliżu wiejskiej studni. Tam zobaczyła ją miejscowa ludność Swarzewa. Tyle głosi legenda, utrwalona przez profesora Uniwersytetu Gdańskiego dr. hab. Jerzego Sampa.

Studnia znajduje się przy zejściu do Zatoki Puckiej za kościołem. Ustawiona jest na niej kapliczka, na szczycie której znajduje się kopia figury Matki Bożej Swarzewskiej, pochodząca z końca XVIII wieku. – Nie ma jakiegoś szczególnego kultu wokół tej studni. Ale ludzie, którzy piją tę wodę, twierdzą, że zostają oczyszczeni i są zdrowsi. Nie można zaprzeczać, bo jeśli ktoś czuje się chory i zostanie uzdrowiony... no to jak, Maryja nie działa? Działa! – stanowczo stwierdza Mirosław Wolf.

Od Giewontu na Hel

Nie każdy wie, ale to właśnie do Swarzewa dociera najdłuższa Góralska Pielgrzymka Rowerowa z Giewontu na Hel. W tym roku górale przejadą trasę, liczącą ponad 1000 km w jedną stronę, po raz siedemnasty. Trzeba zaznaczyć, że pielgrzymi w drogę powrotną wyruszają również na rowerach.

Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza wpisane jest na listę kościołów jubileuszowych z okazji 100-lecia archidiecezji gdańskiej. Ksiądz Adam Zdrojewski, proboszcz parafii, zachęca do odwiedzin i modlitwy w swarzewskiej świątyni.

Podziel się:

Oceń:

2025-05-20 12:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. prof. Roman Malek SVD – wybitny znawca Kościoła w Chinach

ks. prof. Roman Malek SVD

cardinalekozlowiecki.pl

ks. prof. Roman Malek SVD

W wieku 68 lat zmarł 29 listopada w szpitalu w Grudziądzu ks. Roman Malek, werbista, jeden z najwybitniejszych europejskich znawców chrześcijaństwa, a zwłaszcza Kościoła katolickiego w Chinach. 48 lat temu złożył śluby zakonne w Zgromadzeniu Słowa Bożego (werbistów) a od 43 lat był kapłanem. Jego pogrzeb rozpocznie się 2 grudnia Mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Górnej Grupie – początek o godz. 11, po czym zakonnik zostanie pochowany na miejscowym cmentarzu zakonnym.

Więcej ...

Potrzeba nam wiary

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii Mt 9, 18-26

Więcej ...

XXVI Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa od 20 do 27 lipca

2025-07-07 13:17

Karol Porwich/Niedziela

XXVI Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa będzie obchodzony w Kościele katolickim w Polsce od 20 do 27 lipca - poinformowała w poniedziałek organizacja MIVA Polska. Będzie mu towarzyszyć zbiórka pieniędzy na środki transportu dla misjonarzy; dzięki zebranym w 2024 r. funduszom zakupiono 742 pojazdy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Leon XIV

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

Wiara

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

Toruń: Około 10 tysięcy osób przeszło w Marszu...

Wiadomości

Toruń: Około 10 tysięcy osób przeszło w Marszu...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...