Reklama

W diecezjach

Kalisz

Muzykuje na cześć Boga

Archiwum Krzysztofa Niegowskiego

To moje wymarzone zajęcie – mawia Krzysztof Niegowski. Połączył dwa duchowe doświadczenia – wiarę i muzykę. W tym, co robi, odnalazł sens życia. Kim jest i jaki jubileusz świętował?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przypadek, a może Boże zrządzenie kierowało Krzysztofem Niegowskim w wyborze zawodu czy raczej w odkryciu swojego powołania. Pasjonowały go piękno muzyki, spotkania z ludźmi o podobnych zainteresowaniach i wartościach oraz wspólne muzykowanie na cześć Pana Boga.

Sposób na życie

Dlatego ukończył Szkołę Muzyczną I stopnia w Kaliszu w klasie fortepianu. Na dalszą naukę w szkole II stopnia wybrał natomiast klasę organów. Jednocześnie grał na keyboardzie w młodzieżowym zespole Scholaris w parafii Świętej Rodziny na Rogatce w Kaliszu. Siostra, która uczyła go religii, zapytała, czy zagrałby na organach, a on się zgodził i został na 10 lat w parafii Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach, gdzie był organistą i prowadził chór. Następnie ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie kompozycji i klasie chóralistyki. W 2008 r. otrzymał stopień doktora w dziedzinie sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 1999 r. został organistą w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu i jest nim do dziś. Jest także czynnym kompozytorem, a od 2013 r. – dyrektorem Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kaliszu. Prowadzi również Chór Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kaliszu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– To jest sposób na życie, można powiedzieć: powołanie – podkreśla dr Niegowski. I dalej mówi: – Myślę, że muzyka i wiara się łączą. Muzyka sama w sobie jest piękna i warto tą drogą podążać, zresztą dużo ludzi uprawia muzykę dla samej satysfakcji. Wiara w Boga i uwielbianie Go przez muzykę bardzo podnoszą ducha. Te dwie rzeczywistości uwznioślają zarówno liturgię, jak i ludzi w niej uczestniczących. Co lepszego można w życiu robić? – pyta retorycznie organista. Z pasją i wiernie kroczy on drogą swojego powołania, a swoje talenty oddaje na służbę Bogu – przez muzykę składa Mu hołd i przybliża wiernych do Stwórcy.

Organista i kompozytor

W takim duchu powstały wszystkie kompozycje Krzysztofa Niegowskiego. Jest on autorem muzyki do Tryptyku rzymskiego Jana Pawła II (wszystkich trzech części, na dużą orkiestrę, chór i solistów; jedna z części jest nagrana na płycie) i oratoriów oraz Małej Litanii do św. Józefa, w 2017 r. uhonorowanej nagrodą Prezydenta Miasta Kalisza. W 2024 r., w którym parafia Zwiastowania Najświętszej Maryi w Dębem k. Kalisza świętowała 100-lecie istnienia i 575. rocznicę obecności cudownego obrazu Matki Bożej Dębskiej – Madonny ze szczygłem, skomponował Ave Maria ze szczygłem. Utwór ten został wykonany podczas obchodu jubileuszu w parafii w Dębem, a następnie wiele razy w innych miejscach, m.in. w sanktuarium Pokoju w Brasílii, stolicy Brazylii. Wydał też płytę Ave Verum Corpus. Najnowsze dzieło to opracowanie polskiej wersji hymnu Roku Jubileuszowego 2025 – Pielgrzymi nadziei na podstawie kompozycji włoskiego kompozytora Francesca Meneghella do słów Pierangela Sequeriego. Jego praca polegała na dopasowaniu już istniejącej melodii do języka polskiego, zachowaniu akcentów słownych i muzycznych oraz sensu oryginału.

Reklama

Kompozycje p. Krzysztofa można było usłyszeć także za granicą, np. w Ziemi Świętej, Brazylii czy USA. Utwór Maki jego autorstwa wykonał w listopadzie 2024 r. Chór Dziecięcy Copernicus w Carnegie Hall w Nowym Jorku, a w roku bieżącym utwór Hymn rycerza św. Jana, dedykowany Fundacji Bartłomieja Nowodworskiego w Nowym Jorku z okazji 25-lecia jej powstania oraz 400. rocznicy śmierci Nowodworskiego, został wykonany na koncercie w Nowym Jorku 8 marca.

Satysfakcja i radość

O swojej pracy, jej związku z życiem oraz satysfakcji z jej wykonywania organista opowiada: – Radością jest dla mnie to, że ludzie śpiewają, kiedy gram, że angażują się całym sercem. Taki śpiew jest mocny, cały kościół brzmi. Wówczas czuję, że to, co robię, ma sens. Dlatego cieszę się i myślę, że Pan Bóg też jest zadowolony. Dzięki temu, co robię, cały czas się nawracam, bo ma to na mnie wpływ. Organista uczestniczy we wszystkich Eucharystiach i jest zawsze w środku liturgii, dlatego swoją posługą muzyczną chcę umożliwić wiernym jak najbliższy kontakt z Panem Bogiem.

Jubileusz

Reklama

W czerwcu 2024 r. dr Niegowski świętował 35-lecie pracy artystycznej i 25-lecie posługi organisty w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. Jego praca i zaangażowanie zostały wówczas docenione. Podczas Mszy św. w intencji jubilata biskup kaliski Damian Bryl na dalsze lata posługi życzył p. Krzysztofowi obfitości łask i błogosławieństwa Bożego oraz wręczył mu diecezjalne odznaczenie – Pierścień św. Józefa. Jest ono ustanowione jako wyraz wdzięczności, uhonorowania miłości i przywiązania do Kościoła kaliskiego. – Czuję się zaszczycony i wyróżniony, ten pierścień jest symbolem łączności z diecezją, a dla mnie – potwierdzeniem, że moja posługa nie tylko mnie osobiście daje satysfakcję, ale też przyczynia się do wzbogacania innych. Jest dla mnie zatem bardzo cennym symbolem łączności z Kościołem – powiedział wzruszony jubilat w dniu swojego święta.

Z tej okazji w katedrze odbywał się uroczysty koncert, podczas którego wybrzmiały kompozycje autorstwa dr. Niegowskiego. Utwory zostały wykonane przez: Chór Diecezjalny Studium Organistowskiego, Kaliski Chór Nauczycielski, Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu, Chór Cantate Deo, Chór św. Grzegorza z Nowych Skalmierzyc, Chór Harfa ze Stawiszyna oraz kwintet smyczkowy, organistów i solistów, a także pielgrzymów grupy pomarańczowej Kaliskiej Pieszej Pielgrzymki. Wszystkie chóry natomiast wspólnie wykonały hymn Roku Jubileuszowego 2025 – Pielgrzymi nadziei.

Wymarzona praca

Przykład organisty i kompozytora, który na co dzień wykonuje swoją wymarzoną pracę, może być motywacją do tego, aby realizować swoje pasje. Jeżeli ktoś ma predyspozycje muzyczne – warto je rozwijać, ponieważ aktywne muzykowanie odpręża, relaksuje i daje radość. Osoby obdarzone słuchem muzycznym i głosem mogą pomyśleć o podjęciu nauki w Diecezjalnym Studium Organistowskim. – Najważniejsze w pracy organisty jest stawianie Pana Boga na pierwszym miejscu, reszta ustawi się sama – wyjaśnia dr Niegowski. I wylicza cechy, którymi powinien odznaczać się organista. Są to: wiara, rzetelność, sumienność, uczciwość, predyspozycje muzyczne, wyczucie liturgii, pokora, umiejętność adaptacji, talent, chęć do pracy i rozwoju. Słuchać muzyki natomiast mogą wszyscy, aby choć na chwilę oderwać się od problemów codziennego życia, doświadczyć piękna i harmonii i w ten sposób przybliżać się do Boga.

Podziel się:

Oceń:

2025-05-27 14:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Różne oblicza cierpienia

Wykonawcy koncertu pasyjnego

Joanna Omieciuch

Wykonawcy koncertu pasyjnego

Więcej ...

Święci na dziś

Zelia i Ludwik Martin, rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Archiwum Karmelitów Bosych

Zelia i Ludwik Martin, rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Ona - pełna życia, spontaniczna, zaradna, nie lubi zebrań i podróży. On - cichy, o usposobieniu medytacyjnym, i przeciwnie - lubiący podróże i nowe miejsca. Przeciwieństwa, których zalety uzupełniały się. Oboje w młodości pragnęli się poświęcić wyłącznie Bogu.

Więcej ...

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać drzwi przed wszystkimi nielegalnymi emigrantami

2025-07-12 14:50
Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

yt.com/zrzut ekranu

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

„Matko Boża, Ty wiesz, że Polacy zdali egzamin, kiedy trzeba było otworzyć drzwi dla milionów uciekających Ukraińców. A w imię miłości bliźniego potrafili zapłacić najwyższą cenę za pomoc Żydom” – powiedział biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką