Reklama

Wiara

HOMILIA

Mój Kościół

2025-06-24 13:12

Niedziela Ogólnopolska 26/2025, str. 20

Zdjęcia: B.M Sztajner/Niedziela, pl.wikipedia.org

Dnia 8 maja z komina Kaplicy Sykstyńskiej wydobył się biały dym, a następnie z balkonu Bazyliki św. Piotra w Watykanie kardynał protodiakon ogłosił zebranym na placu św. Piotra i całemu światu wielką radość: „Mamy papieża!”. Wkrótce okazało się, że kard. Robert Prevost, wybrany przez kolegium kardynalskie na 267. następcę św. Piotra, przybrał imię: Leon XIV. Co chciał nam przez to powiedzieć? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale z pewnością imię to odsyła nas do dziedzictwa wielu wybitnych papieży.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jednym z nich był Leon XIII, który modlitwą o nowe wylanie Ducha Świętego wprowadził Kościół w XX wiek, rozwinął kult Świętej Rodziny, poświęcił rodzaj ludzki Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, a także położył podwaliny pod społeczną naukę Kościoła. Ten właśnie papież 13 października 1884 r. doświadczył niezwykłej wizji mistycznej, przez którą Pan Bóg zapowiedział, że dla Kościoła nadchodzi czas wielkiej walki duchowej z mocami ciemności.

Nie musimy wierzyć w prywatne objawienia, nawet jeśli mieli je papieże, mamy jednak obowiązek rozeznawać znaki czasu, a co za tym idzie – zauważyć, że prześladowania Kościoła w XX wieku osiągnęły niespotykany do tej pory wymiar. Czy powinniśmy się temu dziwić?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzisiejsze słowo Boże przypomina nam o kilku fundamentalnych prawdach. W Ewangelii Chrystus mówi, że na Piotrze zbuduje swój Kościół, który w pierwszym rzędzie jest nie nasz, ludzi wierzących i ochrzczonych, ale Pana Jezusa. Jesteśmy nie tylko ludem nabytym przenajdroższą Krwią naszego Odkupiciela, ale prawdziwie mistycznym Ciałem Chrystusa. W swej najbardziej podstawowej strukturze lud Boży to prawdziwe misterium wspólnoty Boga z ludźmi ochrzczonymi. Zgodnie z zamysłem Boga wspólnota ta ma strukturę hierarchiczną, na czele której stanęli najpierw św. Piotr, a potem jego następcy. Wszyscy wierni zatem winni są papieżowi cześć i posłuszeństwo w kwestiach wiary i moralności, a także modlitewne wsparcie w prowadzeniu owczarni Chrystusowej po niełatwych drogach doczesności. Ziemska wędrówka Kościoła w swej istocie jest bowiem kroczeniem za Panem Jezusem, który został odrzucony i ukrzyżowany i trzeciego dnia zmartwychwstał, a tym, co go buduje, jest Eucharystia, uobecniająca ofiarę Krzyża. Dzisiejszy fragment Dziejów Apostolskich jasno pokazuje, że od samego początku Kościół doświadczał prześladowania, czego przykładem są ścięcie apostoła Jakuba i uwięzienie Piotra. Również Paweł Apostoł, który podjął zadanie głoszenia Ewangelii, ma świadomość swojej bliskiej męczeńskiej śmierci.

Krew męczenników nie jest jednak zapowiedzią końca Kościoła, którego bramy piekielne nigdy nie przemogą, ale jest posiewem nowych zastępów chrześcijan, do których z pewnością i my należymy. Dziękujmy Panu Bogu za to, że nie musimy dzisiaj w Polsce umierać za wiarę, choć dzieje Kościoła w naszej ojczyźnie naznaczone są śmiercią wielu męczenników. W czasach wielkiego zamętu ideologicznego i kulturowego potrzeba jednak z naszej strony jasnego opowiedzenia się za Chrystusem, który każdego z nas pyta: kim tak naprawdę dla ciebie jestem?

Podziel się:

Oceń:

+48 -1

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzisiejsza Ewangelia opisuje nam drogę do życia wiecznego

James Tissot/pl.wikipedia.org

Rozważania do Ewangelii J 17, 1-11a.

Więcej ...

Błogosławiony Piotr Jerzy Frassati powraca do Rzymu

2025-07-08 10:39
Błogosławiony Piotr Jerzy Frassati

Vatican Media

Błogosławiony Piotr Jerzy Frassati

W świecie, gdzie duchowość młodych coraz częściej poszukuje żywych świadków wiary, wydarzenie, które odbędzie się latem w Rzymie, będzie jednym z najważniejszych momentów trwającego Roku Jubileuszowego. Niezniszczone ciało bł. Piotra Jerzego Frassatiego – patrona młodzieży, studentów i ludzi gór – zostanie wystawione w sercu Wiecznego Miasta. Jego obecność ma inspirować nowe pokolenia do życia w prawdzie, służbie i odwadze.

Więcej ...

Cztery spotkania dzieci i młodzieży z astronautą na ISS

2025-07-08 16:35

PAP/Albert Zawada

Mimo trwających wakacji ponad 2 tysiące osób – uczniów i nauczycieli – wzięło udział w piknikach i całodniowych wydarzeniach towarzyszących czterem połączeniom z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Podczas spotkań astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski odpowiadał na pytania dzieci i młodzieży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie