Wieprzyce położone w zachodniej części Gorzowa Wlkp., choć w 1961 i 1977 r. zostały włączone w granice administracyjne miasta, to również w dalszym ciągu wioska i sołectwo wchodząca w skład gminy Bogdaniec. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 6 maja 1325 r., a początki tutejszej parafii sięgają XIV wieku. Z okazji mijającej 700. rocznicy potwierdzonego istnienia Wieprzyc mieszkańcy postanowili zorganizować wspólne świętowanie. Inicjatorem wydarzenia jest proboszcz parafii Trójcy Świętej ks. Ireneusz Mastej. – Udało nam się odkryć w przestrzeni historycznej, że nasza dzielnica obchodzi wyjątkowy jubileusz. Nie zawsze dzielnica miasta lub wioska może poszczycić się tak długą i ciekawą historią, a my mamy to szczęście – mówi z uśmiechem proboszcz. – Przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia od roku. Powstała nawet publikacja pt. Wieprzyce – 700 lat dziejów, autorstwa p. Eugeniusza Pytlaka, która przybliża historię miejscowości – od średniowiecza aż po czasy współczesne, która została zaprezentowana w ramach odpustu, który obchodziliśmy w parafii 15 czerwca. W dzielnicy mieszkają zarówno pionierzy, którzy przybyli tutaj kilkadziesiąt lat temu, a także pojawiło się trochę ludzi nowych, którzy chcą wiedzieć, skąd się wzięły Wieprzyce, dlaczego taka nazwa, więc myślę, że dzięki tej książce uzyskają odpowiedź na te pytania – dodaje ks. Mastej.
Głównym punktem odpusty była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Adriana Puta. Po Mszy św. był czas na radosne świętowanie w ramach parafialnego festynu, konkursów i atrakcji dla rodzin jak: grill, dmuchańce, piana party, konkursy, święto kolorów, animacje i słodycze. Nie mogło zabraknąć konkursu na „Precel Trójcy Świętej”. Skąd taki pomysł? – Już podczas wcześniejszych odpustów szukaliśmy symbolu, który mógłby kojarzyć się z tajemnicą Trójcy Świętej. Tak zrodziła się myśl, by sięgnąć do dawnej tradycji – prawdopodobnie już w VII wieku mnisi wypiekali precle dla dzieci uczących się modlitwy. Ich kształt miał przypominać skrzyżowane podczas modlitwy ręce. Nazywano je „pretiola”, czyli „nagroda za pobożność”. Z czasem zaczęto łączyć precla z Trójcą Świętą – jako że składa się z trzech części utworzonych z jednego ciasta. A poza tym... wszyscy lubią precle! Mając to na uwadze, już podczas ubiegłorocznego odpustu postanowiliśmy, że precel stanie się oficjalnym odpustowym symbolem – przyznaje z uśmiechem wikariusz ks. Michał Gławdel.
Odpust na stałe wpisał się w życie parafii. Już na wiele miesięcy wcześniej rozpoczynają się przygotowania – nie tylko w gronie rady parafialnej, ale także podczas otwartych zebrań parafialnych, podczas których parafianie planują działania. Do współpracy chętnie włącza się lokalne Stowarzyszenie „Nasze Wieprzyce”, sołectwa należące do parafii, a także przyjaciele z samorządu, m.in. Gminy Bogdaniec oraz lokalni przedsiębiorcy. – Nie sposób wymienić wszystkich, którzy z zaangażowaniem i sercem włączają się w to dzieło. To wszystko sprawia, że już samo przygotowanie staje się szkołą budowania wspólnoty, a odpust – jej radosnym i świętym ukoronowaniem. Nie zapominamy przy tym o duchowym wymiarze wydarzenia – wszak to odpust, czyli czas łaski. Dlatego ważnym momentem przygotowań jest dzień spowiedzi świętej, który pozwala wejść w święto z czystym sercem – zauważa ks. Gławdel i dodaje: – Odpust zawsze jest okazją, by przyjść i poznać naszą wspólnotę na żywo – spotkać ludzi, którzy się znają, wspierają i razem tworzą w „realu” coś więcej niż parafię. Tworzymy Bożą wspólnotę – Mistyczne Ciało Chrystusa. I wciąż jesteśmy otwarci na nowych!
Pomóż w rozwoju naszego portalu