Reklama

Niedziela Kielecka

Nowy rozdział w kulcie

2025-06-30 18:56

Niedziela kielecka 27/2025, str. II

K.D.

Chcemy być żywymi klejnotami w koronie Maryi – mówił o idei koronacji cudownego wizerunku bp Jan Piotrowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup Piotrowski 7 czerwca w obecności kilkudziesięciu zgromadzonych kapłanów, władz samorządowych, delegacji, parafian i licznie przybyłych pielgrzymów poświęcił korony dla Matki Bożej Łaskawej Szczaworyskiej i Jej Syna. Parafianie podziękowali bp. Piotrowskiemu za przyozdobienie cudownego wizerunku klejnotami, zapewniając o szczególnym nabożeństwie do Maryi i pragnieniu naśladowania Jej cnót w życiu społecznym, parafialnym, rodzinnym i osobistym.

Proboszcz i inicjator koronacji ks. kan. Stanisław Kondrak, wyrażając podziękowanie Biskupowi za przewodniczenie uroczystościom, kapłanom i wiernym licznie zgromadzonym za modlitwę podkreślał, że te korony są symbolem wiary, wdzięczności Jej czcicieli, także tych którzy od 2016 r. regularnie gromadzą się na modlitwie na comiesięcznych czuwaniach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Długo przygotowywaliśmy się do tego dnia, czekaliśmy na tę uroczystość. Czujemy dumę, radość i wzruszenie. Cieszymy się bardzo, że wszystko się udało, że Ksiądz Biskup ukoronował wizerunek Matki Bożej Łaskawej czczony od wielu pokoleń w tej świątyni – mówiła Alicja Kopińska.

Reklama

Historia ukoronowanego wizerunku jest niezwykła. Jego pochodzenie znacznie przybliżyły prace konserwatorskie i badania przeprowadzone przez specjalistów prof. Martę Lempart-Geratowską i prof. Piotra Oczko z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Namalowany prawdopodobnie w I poł. XVII w. w Gdańsku w technice olejnej na płótnie obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, po paru latach naciągnięty został na drewniane podłoże z innym obrazem, który pochodzi z ok. 1570 r. i przedstawia Mojżesza prezentującego Tablice z Dekalogiem. Mógł on być malowany z przeznaczeniem dla zborów protestanckich. Wykorzystano go do roli podłoża dla powstałego na płótnie wizerunku Matki Bożej – jak zauważa Paweł Pencakowski autor najnowszej monografii o Szczaworyżu i kościele pn. „Droga do świątyni”.

Czczony od XVII w. obraz przedstawia Matkę Bożą z Jezusem w wieku chłopięcym i budzi powszechny podziw ze względu na subtelność obu postaci. Maryja obejmuje rękoma Syna, który stoi w przezroczystej tunice bosą stopą na skraju płaszcza Matki, a Jego lewa noga jest ugięta w kolonie. To Jezus kroczący, który trzyma w ręku jabłko, a lewą dłonią obejmuje policzek Matki. „To obraz pracy dobrze wykształconego artysty należącego do kręgu sztuki gdańskiej, gdzie pracowali renomowani malarze pochodzący z Antwerpii, Brukseli, Gandawy, Louvain” – ocenili konserwatorzy. Tego typu malarstwo to efekt wpływów sztuki flamandzkiej lansowanej za czasów dynastii Wazów. Malowidło szczaworyskie, jak sugeruje profesor Oczko, mogło powstać w kręgu malarzy takich jak Herman Hann lub Bartłomiej Strobal w I poł. XVII w. Wizerunek przyozdobiono w Gdańsku srebrną suknią wykonaną zapewne w warsztacie Jana Pawła Junge, o czym świadczą tzw. punce zachowane na sukience Matki Bożej. I co warte podkreślenia był to wybitny złotnik, który jest autorem sukien dla Jasnogórskiej Ikony. Z Gdańska obraz trafił do Szczaworyża. Z czym wiążą się również powstałe legendy o objawieniach Matki Bożej na pobliskiej Górze Chełmicy i innych podaniach.

Początkowo, zanim trafił do kościoła, był przechowywany we wsi Żerniki, w kaplicy we dworze należącym do dziedzica Bronickiego. Po śmierci dziedzica obraz trafił do kościoła w Szczaworyżu, gdzie rozwijał się jego kult. W czasie uroczystości 7 czerwca parafianie podkreślali, że koronacja wizerunku jest poniekąd zwieńczeniem renowacji świątyni, ukoronowaniem pracy duszpasterskiej ks. Kondraka. Była od początku posługi w parafii pragnieniem ks. Stanisława, 7 czerwca 2025 r. marzenie to się ziściło, otwierając tym samym nowy rozdział w kulcie cudownego wizerunku Matki Bożej Łaskawej, która hojnie rozdaje swoje łaski.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: biskupi dokonają nowego aktu zawierzenia Matce Bożej

Julia A. Lewandowska

Pod hasłem „Z Maryją dziękujemy za 1050 lat chrztu Polski” na Jasnej Górze trwają główne uroczystości odpustowe Królowej Polski. Podczas Sumy o godz. 11.00 biskupi wraz ze zgromadzonymi wiernymi dokonają nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej.

Więcej ...

ONZ: zaatakowany kościół w Strefie Gazy służy też jako schronienie dla cywilów

2025-07-18 07:29

PAP

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres stanowczo potępił czwartkowy atak armii Izraela na jedyny katolicki kościół w Strefie Gazy. Zaatakowana świątynia stanowi nie tylko miejsce kultu, ale również schronienie dla cywilów - podkreśliła rzeczniczka .

Więcej ...

Szkoła duchów: Ministerialna reforma, która niszczy wieś?

2025-07-18 17:20
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy naprawdę chcemy budować system oświaty, w którym edukacyjny los dziecka zależy od kodu pocztowego?

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat