Reklama

Niedziela Lubelska

Odnowienie doktoratu o. dr. Gabriela Bartoszewskiego OFM Cap

Archiwum o. Bartoszewskiego

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyło się uroczyste odnowienie doktoratu o. dr. Bartoszewskiego. - To postać wybitna, niepowtarzalna, wzór zakonnika i człowieka uparcie dążącego do świętości - podkreślił w laudacji ks. prof. Henryk Misztal.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyło się uroczyste odnowienie doktoratu o. dra Bartoszewskiego. - Z głębokim wzruszeniem i wyrazami wdzięczności zwracam się do mojej Alma Mater i dziękuję za wyróżnienie, czego nigdy bym się nie spodziewał. Sięgając myślą wstecz, pragnę wspomnieć i wyrazić słowa wdzięczności kadrze profesorskiej - podkreślił o. dr G. Bartoszewski.

Jubilat podzielił się również swoim doświadczeniem pracy postulatora i vicepostulatora. - Zdołaliśmy wypracować positio o heroiczności cnót kard. Stefana Wyszyńskiego - zaznaczył. Dodał, iż być może jeszcze w tym miesiącu otworzy się droga do dyskusji nad heroicznością cnót Prymasa Tysiąclecia. - W marcu 1989 r. doszło do uzdrowienia z raka tarczycy młodej dziewczyny. Kongregacja wydała już dekret ważności procesu. Badanie merytoryczne nastąpi po ogłoszeniu dekretu o heroiczności cnót - dodał o. Bartoszewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podczas uroczystości laudację wygłosił ks. prof. dr hab. Henryk Misztal. - O. dr G. Bartoszewski to uczciwy, pracowity, prostolinijny człowiek, gorliwy zakonnik, żniwiarz Chrystusowy, żyjący pasjami służby na kilku polach: promowania świętości kanonizowanej, w pracy dydaktyczno-naukowej i wychowawczej oraz na polu służby Kościołowi i naszej Ojczyźnie - podkreślił. Wskazał również, iż poddany surowej dyscyplinie zakonu kapucyńskiego o. dr Bartoszewski doznał biedy, ciasnoty i ubóstwa. Liczne trudności nie zdołały zagłuszyć w nim powołania do zakonu i kapłaństwa.

Ksiądz prof. Misztal zaznaczył, iż o. dr Bartoszewski występował jako postulator czy vicepostulator w wielu ważnych procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych. Wymienić tu należy proces o. Honorata, 108 męczenników II wojny światowej czy ciągle prowadzony kard. Stefana Wyszyńskiego. - Świętość urzekła go i fascynowała swym pięknem. Może dlatego oddał się tej dziedzinie swej pracy z całą pasją. W laudacji podkreślono, iż o. dr Bartoszewski to postać wybitna, niepowtarzalna, wzór zakonnika i człowieka uparcie dążącego do świętości poprzez ciężką, bezinteresowną pracę i miłość do człowieka na podobieństwo pierwszych chrześcijan i mnichów. - Z mojej znajomości wiem, że jest to człowiek niezdolny do dwulicowości i błazenady, niezbyt wylewny. Potrafi w oczy powiedzieć nawet gorzką prawdę - zaznaczył ks. prof. Misztal.

Ks. dr Jan Gabriel Bartoszewski urodził się 10.06.1933 r. w Potworowie. Po ukończeniu szkoły powszechnej oraz gimnazjum, w wieku 16 lat rozpoczął nowicjat w Komisariacie Warszawskim Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Nowym Mieście z imieniem br. Gabriel. W 1957 r. przyjął święcenia kapłańskie, zaś rok później rozpoczął naukę na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL. Studia zwieńczył rozprawą doktorską napisaną i obronioną pod opieką ks. prof. dr. A. Petraniego 24 listopada 1962 r.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-21 18:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lublin: pomnik założyciela KUL wróci na miejsce

O. Waldemar Gonczaruk CSSR

"Pomnik Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zostanie ponownie usytuowany na Skwerze Abpa J. Życińskiego. Miasto Lublin zobowiązuje się do rewitalizacji Skweru przy udziale KUL" - czytamy we wspólnym oświadczeniu prezydenta Lublina dr. Krzysztofa Żuka, metropolity lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL abp. Stanisława Budzika oraz rektora KUL, ks. prof. Mirosława Kalinowskiego.

Więcej ...

Męczennica ziemi i anioł w niebie

Św. Maria Goretti

Archiwum autora

Św. Maria Goretti

Więcej ...

Chrześcijanka w rządzie Syrii: różnorodność jako szansa

2025-07-05 17:23
Flaga syryjska

PAP/EPA

Flaga syryjska

Jedyna kobieta i jedyna chrześcijanka w syryjskim rządzie tymczasowym podkreśla różnicę między religijnością a radykalizmem. W rozmowie z niemieckim magazynem „Der Spiegel” Hind Kabawat powiedziała, że ufa rządowi kierowanemu przez islamistów, że kraj po wojnie poprowadzi on w dobrą przyszłość. 51-letnia polityk przyznała, że kocha swoją religię i chodzi do kościoła, „ale to nie znaczy, że nienawidzę wszystkich niechrześcijan”. Przeciwnie, chrześcijaństwo pomogło jej rozumieć i kochać inne religie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Wiara

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa