Reklama

Polityka

Działacze katoliccy w nowym Sejmie i Senacie

WIKIPEDIA

Halina Szydełko, Antoni Szymański, Jan Maria Jackowski oraz niektórzy posłowie i senatorowie należący w ubiegłej kadencji do katolickich zespołów parlamentarnych zdobyli mandaty VIII kadencji Sejmu i IX kadencji Senatu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Halina Szydełko jest od 17 lat prezesem Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Przez cztery lata wchodziła też w skład władz światowych AK z siedzibą w Rzymie. Współpracując od kilku lat z Parlamentarnym Zespołem Członków i Sympatyków Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Ruchu Światło i Życie, organizowała konferencje i kampanie społeczne. Kandydowała z Rzeszowa, zdobyła 10483 głosy. W nowym Sejmie będzie bezpartyjnym posłem klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

"Pragnę zapewnić, że w Sejmie RP będę reprezentować nie tylko swój region, ale także środowisko Akcji Katolickiej, organizacji, która wiele dla mnie znaczy, na rzecz której działam już od dwudziestu lat, a która ma do spełnienia ważną rolę w realizacji apostolskiej misji Kościoła w polskim życiu publicznym" - wyjaśniła świeżo upieczona posłanka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Antoni Szymański był kandydatem PiS do Senatu z okręgu nr 66 (powiaty gdański, starogardzki, tczewski). To polityk i działacz katolicki, były członek Zespołu do Spraw Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Był już posłem III kadencji i senatorem VI kadencji. W wyborach 25 października otrzymał 43842 głosy.

Jak zapowiedział w rozmowie z KAI, ma sprecyzowane plany swojej działalności w Senacie, które będą nawiązywały do jego doświadczenia parlamentarnego. - Zajmuję się polityką społeczną, w tym szeroko rozumianą polityką rodzinną. Będę uczestniczył w pracach senackiej komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej - poinformował Szymański.

Jako senator będzie dążył do wskrzeszenia idei opracowania dokumentu, który na podstawie wspólnej deklaracji rządu i Episkopatu Polski sprzed kilku lat omówiłby najpilniejsze postulaty polityki rodzinnej w naszym kraju.

"Niestety, jak wiele innych rzeczy, rząd PO takiego dokumentu nie zaproponował i takiego dokumentu nie ma. Wyobrażam sobie, że powinien on być objęty bardzo szerokimi konsultacjami z organizacjami pozarządowymi, Kościołem i samymi rodzicami. Powinien zawierać w różnych aspektach bardzo konkretne rozwiązania w zakresie pomocy rodzinie czy pracy na rzecz większej trwałości rodzin" - wyjaśnił senator Szymański.

Reklama

Do Sejmu dostał się także Robert Telus, w ubiegłej kadencji członek Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji oraz inicjator powołania Zespołu Członków i Sympatyków Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Ruchu Światło i Życie, organizator w Sejmie wielu sympozjów i konferencji poświęconych m.in. propagowaniu katolickiej nauki społecznej. Kandydował z Piotrkowa Trybunalskiego, otrzymując 18670 głosów.

Piotr Pyzik kandydował z list PiS w Gliwicach. W ubiegłej kadencji przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Dzieła Misyjnego zebrał 7326 głosów.

Do Sejmu dostał się także Tomasz Latos, w ub. kadencji członek Parlamentarnego Zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, jeden z kandydatów na nowego ministra zdrowia.

Wojciech Skurkiewicz został posłem PiS z Radomia, gdzie zebrał 7058 głosów. W ubiegłej kadencji zaangażowany był jako senator m.in. w inicjatywę uchwalenia Roku Jana Pawła II i upamiętnienia ks. Jana Twardowskiego w 100. rocznicę urodzin kapłana-poety. Protestował przeciwko pomysłom usuwania krzyży z przestrzeni publicznej (m.in. komendy miejskiej policji w Radomiu).

Swój mandat odnowił także Jan Maria Jackowski, senator PiS kojarzony ze środowiskiem Radia Maryja, członek senackiej komisji spraw zagranicznych, podobnie jak Antoni Szymański laureat w przeszłości Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego przyznawanej za zasługi w działaniach na rzecz rodziny w Polsce. Kandydował z okręgu nr 39 (powiaty ciechanowski, mławski, płoński, przasnyski, żuromiński), w którym zdobył 56216 głosów.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-28 12:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa zasługuje na dobrych posłów i senatorów

Anna Wyszyńska

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53
Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...