Kard. Dziwisz do arcybiskupa Paryża: "Pragnę wyrazić solidarność i współczucie"
jg / Kraków / KAI
Wojciech Łączyński
Kard. Stanisław Dziwisz wysłał telegram do metropolity Paryża kard. André Vingt-Trois z kondolencjami dotyczącymi tragedii, do jakiej doszło w stolicy Francji.
"Jestem głęboko wstrząśnięty tragedią, która rozegrała się na terenie Archidiecezji paryskiej. Dotknęła ona nie tylko naród francuski, ale również wszystkie narody dla których pokojowe współżycie i poszanowanie ludzkiego życia należą do najwyższych wartości" - pisze metropolita krakowski.
"W imieniu całego Kościoła krakowskiego pragnę wyrazić solidarność i współczucie wszystkim rodzinom dotkniętym cierpieniem. Zapewniam o naszej modlitwie za zmarłych oraz za rannych znajdujących się w szpitalach, prosząc dla nich o rychły powrót do zdrowia" - dodaje kard. Stanisław Dziwisz.
Hierarcha zapewnia o wyrazach braterskiej jedności w Chrystusie ze wspólnotą paryską.
Pomimo podwyższonego zagrożenia kościoły we Francji będą jutro otwarte. We wszystkich świątyniach będą jednak obecni policjanci. Takie nadzwyczajne środki zostały ustalone po spotkaniu francuskiego premiera Jeana Castex z przewodniczącym episkopatu abp Éricem de Moulins-Beaufort i arcybiskupem Paryża. „Wiemy, że ryzyko istnieje, zawsze istniało, ale teraz jest szczególnie wysokie. Ważne jest, by chrześcijanie się nie poddali, by się nie lękali, wiedząc zarazem to sam Chrystus zapowiedziała nam, że będziemy prześladowani” – powiedział po spotkaniu z premierem abp Michel Aupetit.
Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać drzwi przed wszystkimi nielegalnymi emigrantami
2025-07-12 14:50
Red.
yt.com/zrzut ekranu
Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.
„Matko Boża, Ty wiesz, że Polacy zdali egzamin, kiedy trzeba było otworzyć drzwi dla milionów uciekających Ukraińców. A w imię miłości bliźniego potrafili zapłacić najwyższą cenę za pomoc Żydom” – powiedział biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025.
W sobotni wieczór siostry loretanki z Warszawy znalazły w Oknie Życia noworodka. Chłopiec jest szóstym dzieckiem, które tam trafiło. „Na początku byłyśmy trochę w stresie, ale bardzo szybko przyszła wdzięczność za życie, które zostało uratowane” – mówi Radiu Watykańskiemu-Vatican News s. Wioletta Ostrowska CSL, asystentka generalna Zgromadzenia Sióstr Loretanek.