Reklama

Edukacja

Rektor KUL: uniwersytet musi nieść i uczyć pokoju

Kto chce rozwijać się w przestrzeni harmonii
nauki i wiary, powinien przyjść na KUL –
mówi ksiądz rektor prof. Antoni Dębiński

Roman Czyrka/Archiwum KUL

Kto chce rozwijać się w przestrzeni harmonii nauki i wiary, powinien przyjść na KUL – mówi ksiądz rektor prof. Antoni Dębiński

O pokoju, który nieść i którego uczyć ma nie tylko rodzina, ale i media, Kościół, państwo, a także uniwersytet, pisze w liście do darczyńców uczelni rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. List ks. prof. Antoniego Dębińskiego, który zostanie odczytany w kościołach 26 grudnia, wiąże się z coroczną zbiórką na rozwój działalności edukacyjnej lubelskiej uczelni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rektor KUL podkreśla, że współczesnemu człowiekowi często towarzyszy przekonanie, że pokój został dany światu raz na zawsze. - Zaufaliśmy naszemu dobrobytowi, rozwojowi naukowo-technicznemu, postępowi, organizacjom międzynarodowym. Im więcej tych, którzy pamiętali okrucieństwa minionego stulecia, odchodziło, tym częściej opowiadania o ich losach brzmiały w naszych uszach na wpół legendarnie. Sądziliśmy, że ludzie XXI wieku są zbyt mądrzy i zbyt szlachetni, zbyt zapobiegliwi i zbyt zaradni, żeby ktokolwiek mógł serio zagrozić pokojowemu porządkowi świata - czytamy w liście.

Równocześnie naukowiec dodaje, że w świetle Pisma Świętego, nadzieję na trwały pokój daje tylko powrót do bliskości z Bogiem. - Powrót ten ma być dziełem oczekiwanego Pomazańca Bożego, Chrystusa- zauważa ks. prof. Dębiński dodając, że sam pokój nie jest utopią, czy fantazją. - Ułudą jest tylko wizja powszechnego i trwałego pokoju bez powrotu do Stwórcy i Jego przykazań. Ta droga prowadzi przez prawidłowo ukształtowane sumienie, kierujące się właściwym systemem wartości - pisze w liście rektor lubelskiej uczelni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Antoni Dębiński zastrzega, że największa troska o pokój spoczywa na rządzących, zaś zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa jest głównym zadaniem państwa. - Same działania i wysiłek polityczny nie mogą jednak być gwarantem pokoju - przypomina rektor KUL, cytując kard. Wyszyńskiego: „pokój na świecie zaczyna się od pokoju naszego serca”.

Zdaniem duchownego obowiązek niesienia pokoju należy nie tylko do rodzin, ale i szkół, uczelni, organizacji pozarządowych, mediów, państwa i Kościoła. Ważną rolę odgrywa także uniwersytet, w którym młody człowiek stawia najczęściej pierwsze samodzielne kroki życiowe, wybiera mistrzów, znajduje przyjaciół, uczy się samodzielnego myślenia i dokonywania wyborów światopoglądowych, a przede wszystkim systematycznego poszukiwania prawdy i doceniania jej.

Rektor lubelskiej uczelni zwraca uwagę, że integralne wychowanie do pokoju przez formację sumienia wymaga uwzględnienia całego systemu wartości, ukształtowania sprawności moralnych takich, jak: miłość, sprawiedliwość, mądrość, roztropność, dzielność czy pracowitość oraz formowanie postawy patriotyzmu. - Jest ona bezpośrednio i nierozerwalnie związana z wprowadzaniem pokoju - analizuje.

W liście do wiernych - darczyńców uniwersytetu - rektor KUL przypomina pomoc udzieloną młodzieży z ogarniętej konfliktem Ukrainy oraz imigrantom z Syrii oraz aktywność studentów. - Na co dzień naszą służbę realizujemy przede wszystkim przez rzetelną naukę i systematyczną pracę wychowawczą. Staramy się łączyć kształcenie studentów ze stwarzaniem im warunków do formacji religijnej i patriotycznej - wyjaśnia duchowny.

W liście odczytywanym w drugi dzień świąt Narodzenia Pańskiego rektor KUL przekazuje wiernym świąteczne życzenia i dziękuje za modlitwę i ofiary przekazane na rozwój uczelni.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią w Lublinie, jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Powstał w 1918 r. Obecnie liczy 10 wydziałów i 41 kierunków studiów, na których studiują nie tylko Polacy, ale i obcokrajowcy - najwięcej z Ukrainy i Białorusi.

Podziel się:

Oceń:

2015-12-26 09:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

List przeworskiego gwardiana

Widok klasztoru i kościoła Ojców Bernardynów
w Przeworsku

Archiwum parafii

Widok klasztoru i kościoła Ojców Bernardynów w Przeworsku

Więcej ...

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa Wyszyńskiego

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Upokarzany, okłamywany i wyszydzany – tak wyglądał okres więzienia Prymasa Polski. Pomimo wielkich prób, nie ugiął się. Pozostał wierny Bogu. Jaka jest prawdziwa twarz Prymasa Wyszyńskiego? Czego może nas dziś nauczyć? Odpowiedzi udziela Milena Kindziuk w reporterskiej biografii „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Polski”.

Więcej ...

Jest akt oskarżenia. Emerytka stanie przed sądem za wpis o Owsiaku

2025-05-28 18:59

Adobe Stock

Prokuratura w szybkim tempie przygotowała akt oskarżenia w sprawie 66-latki z Torunia w związku z jej wpisem dotyczącym Jerzego Owsiaka. Kobiecie grozi 3 lata pozbawienia wolności.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Aspekty

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa...

Kościół

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa...

Prof. A. Nowak wystosował oświadczenie ws. ataków na K....

Wiadomości

Prof. A. Nowak wystosował oświadczenie ws. ataków na K....

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Wiara

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Trybunał Konstytucyjny: Przepisy dot. religii w szkołach...

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny: Przepisy dot. religii w szkołach...

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

Kościół

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

Dlaczego Karol Nawrocki nie składa pozwu w trybie...

Wiadomości

Dlaczego Karol Nawrocki nie składa pozwu w trybie...