Reklama

Niedziela Lubelska

Abp Budzik: potrzebujemy takich marszów ponad podziałami

Urszula Buglewicz

W Lublinie w uroczystość Objawienia Pańskiego tradycyjnie już z Placu Zamkowego do archikatedry przeszedł uroczysty piąty Orszak Trzech Króli. W tym roku hasłem przewodnim było miłosierdzie. Centralnym punktem Orszaku była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył metropolita lubelski. - Coraz więcej ludzi włącza się w to radosne święto wiary i wspólnoty, tak bardzo dziś potrzebne w naszym kraju skłóconym i rozdzieranym podziałami. Potrzebujemy takich marszów ponad podziałami - powiedział w homilii abp Stanisław Budzik.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku tematyką przewodnią Orszaku Trzech Króli, w nawiązaniu do Roku Jubileuszowego, było miłosierdzie. – Nade wszystko miłość, miłosierdzie, pokój i przebaczenie – powiedział KAI ks. Ryszard Podpora, od kilku lat organizator OTK w Lublinie.

Tegoroczne świętowanie rozpoczął koncert „Razem za Jezusem”, czytanie Ewangelii i kolędowanie. Następnie do zgromadzonych dołączył metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik. Potem Orszak przeszedł z Placu Zamkowego, al. Tysiąclecia, ul. Lubartowską, Świętoduską, deptakiem i ul. Królewską do katedry lubelskiej. Tam abp Budzik przewodniczył uroczystej Eucharystii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii metropolita lubelski zaznaczył, że takie wydarzenia wiary cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. - W uroczystość Objawienia Pańskiego wędrujemy śladami trzech mędrców ze Wschodu. Coraz więcej ludzi włącza się w to radosne święto wiary i wspólnoty, tak bardzo dziś potrzebne w naszym kraju skłóconym i rozdzieranym podziałami – zwrócił uwagę hierarcha. Według szacunków w ubiegłym roku w 330 miejscowościach w całej Polsce w Orszakach Trzech Króli uczestniczyło około miliona osób.

Zdaniem abp. Budzika takie marsze powinny jednoczyć. – Potrzebujemy takich marszów ponad podziałami. Przypominających nam, że wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Ojca w niebie, że wszyscy jesteśmy obywatelami tej samej Ojczyzny, że wszyscy jesteśmy zaproszeni do przejścia przez Bramę Miłosierdzia – mówił arcybiskup w kontekście tegorocznego Orszaku, który nawiązywał do Jubileuszu Miłosierdzia.

Metropolita wyjaśnił zebranym w lubelskiej archikatedrze, że święto Objawienia Pańskiego powinno kojarzyć im się zawsze ze spotkaniem Boga z człowiekiem. – Jest ono wynikiem dwóch odpowiadających sobie poszukiwań. Nieustannego dążenie człowieka ku Bogu, za którym tęskni każde ludzkie serce oraz poszukiwania człowieka przez Boga, bo pragnie jego szczęścia – powiedział abp Budzik.

Reklama

Z postawy Trzech Króli winniśmy czerpać umiejętność złożenia pokłonu Dzieciątku Jezus. – Ten pokłon był najcenniejszym darem złożonym Jezusowi. O wiele cenniejszym od złota, kadzidła i mirry. Ten gest stanowi kulminacyjny punkt całej wędrówki mędrców ukazującej sens życiowej drogi człowieka – powiedział metropolia. Zachęcał, aby w tym dniu uznać Jezusa za swojego Pana i Zbawiciela i stawać się Jego uczniami w Kościele. – Razem z Mędrcami ze Wschodu oddajemy pokłon Jezusowi – zakończył.

Eucharystię w archikatedrze lubelskiej zakończyło pobłogosławienie słodkości oraz specjalnie przygotowanych na tegoroczny Orszak dzwoneczków, a także wspólne kolędowanie.

Na tegoroczny Orszak Trzech Króli w Lublinie organizatorzy tradycyjnie już przygotowali aż dziesięć tysięcy koron, zaś nowością podczas orszaku były specjalne dzwoneczki, które wybrzmiewały w czasie drogi do archikatedry.

Podczas orszaku została też otwarta specjalnie przygotowana na ten dzień Brama Miłosierdzia przed archikatedrą. Jej centrum stanowiło serce z dwoma promieniami: białym i czerwonym, bo motywem dla twórców był obraz Jezusa Miłosiernego.

W archidiecezji lubelskiej podobne Orszaki Trzech Króli odbyły się m.in. w Kraśniku, Puławach, Lublinie, Poniatowej, Kazimierzu, Sawinie, Łęcznej, Świdniku, Lubartowie, Wilkołazie, Piaskach oraz Chełmie.

Podziel się:

Oceń:

2016-01-06 15:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Orszak Trzech Króli w Częstochowie

Bożena Sztajner

Więcej ...

Patron jedności ojczyzny

Św. Stanisława BM, patrona Polski, przedstawia się zazwyczaj w stroju biskupim, z pastorałem w ręku

Wikipedia

Św. Stanisława BM, patrona Polski, przedstawia się zazwyczaj w stroju biskupim, z pastorałem w ręku

O kim mowa? Oczywiście, o św. Stanisławie (ok. 1030-79) – biskupie i męczenniku. Dlaczego patron jedności Polski? Zapraszam do lektury

Więcej ...

Polanica-Zdrój. XIII Ekstremalna Noc Fatimska już 10-11 maja

2024-05-08 20:45
Ekstremalna Noc Fatimska

ks. Mirosław Benedyk

Ekstremalna Noc Fatimska

Ojcowie sercanie biali zapraszają na XIII Ekstremalną Noc Fatimską, z piątku na sobotę, 10-11 maja br. Jest to jednocześnie zakończenie Jerycha Różańcowego, które będzie trwa od 4 do 10 maja do godz. 20.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku