Reklama

Wiadomości

Warszawa: centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (zapowiedź)

Centralne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się 1 marca w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Mszą św. o godz. 8.30. Eucharystii będzie przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek, który wygłosi także okolicznościowe kazanie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O godz. 10.00 na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego rozpocznie się uroczysty apel pamięci z udziałem Antoniego Macierewicza, Ministra Obrony Narodowej. Po zakończeniu uroczystości odbędzie się przemarsz wojskowej asysty honorowej oraz pododdziałów rekonstrukcji historycznej z Muzeum Wojska Polskiego na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Na godz. 11.00 zaplanowana jest uroczystość złożenia wieńców i wiązanek kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Także o godz. 11.00 prezydent Andrzej Duda wręczy w Pałacu Prezydenckim odznaczenia państwowe i nominacje oficerskie kombatantom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W południe na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, przed Panteonem Wyklętych-Niezłomnych odbędzie się okolicznościowy apel pamięci.

O godz. 15.30 prezydent RP złoży wizytę w gmachu byłego aresztu śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i pod tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznego terroru złoży kwiaty.

O godzinie 18.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się apel pamięci z udziałem prezydenta RP.

Wieczorem o godz. 21.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpocznie się Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, którą poprzedzi koncert okolicznościowy w wykonaniu Chóru archikatedralnego, Lidii Pospieszalskiej i Garwolińskiego Teatru Muzycznego „Od Czapy”.

Reklama

W przeddzień Święta, 29 lutego w Teatrze Polskim o godz. 18.00 odbędzie się uroczysty koncert poprzedzony ceremonią wręczenia Odznak Honorowych i Medali Pamiątkowych „Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego” oraz uroczystością wręczenia aktów mianowań na kolejne stopnie wojskowe „Żołnierzy Wyklętych”. W Kinotece z udziałem prezydenta RP odbędzie się uroczysta premiera filmu „Historia Roja”, w reż. Jerzego Zalewskiego, opowiadająca o losach Mieczysława Dziemieszkiewicza, żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, już po raz trzeci w Warszawie, podobnie jak w dziewięciu innych polskich miastach, ustawiony zostanie "Namiot Wyklętych". Odbywać się będą w nim spotkania z kombatantami, naukowcami specjalizującymi się w tematyce, oraz rekonstruktorami. W przygotowywanej przez Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej inicjatywie nie zabraknie również projekcji filmów historycznych, kiermaszu książkowego oraz wystawy poświęconej Niezłomnym.

Mianem Żołnierzy Wyklętych i Żołnierzy Niezłomnych określani są członkowie podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963. Do podziemia antykomunistycznego przeszli głównie żołnierze AK oraz osoby, które nie chciały zgodzić na sowiecką dominację w kraju. Najważniejszymi organizacjami podziemnymi były Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, wywodzące się z Armii Krajowej oraz Narodowe Zjednoczenie Wojskowe i Narodowe Siły Zbrojne.

Reklama

Według szacunków historyków walkę zbrojną z komunistami mogło podjąć nawet 200 tysięcy osób. Zdaniem prof. Jana Żaryna ponad 20 tysięcy żołnierzy zginęło bądź zostało zamordowanych skrytobójczo lub w więzieniach NKWD i UB. Do 1956 roku w głąb Związku Radzieckiego wywieziono ponad 40 tys. żołnierzy podziemia. W końcu lat 40. i na początku 50. ponad 250 tys. ludzi więziono i przetrzymywano w obozach pracy.

Ostatni z Żołnierzy Niezłomnych - Józef Franczak ps. "Lalek" zginął w obławie SB i ZOMO w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w woj. lubelskim, 21 października 1963 roku.

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia święta upamiętniającego żołnierzy podziemia niepodległościowego podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Po jego śmierci prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm 3 lutego 2011 roku.

Data święta nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 r. wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-26 16:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Polacy bronią życia

Artur Stelmasiak/Niedziela

To ma być marsz dla życia podobny do tego, który odbywa się co roku w Waszyngtonie. Do Warszawy zaproszeni są Polacy z całego kraju, w tym przedstawiciele ruchów katolickich, a także politycy.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Lepsza cząstka

2025-07-16 17:18

pl.wikipedia.org

Niewielka miejscowość Betania, której nazwa tłumaczy się jako „dom biednych”, była świadkiem interesujących wydarzeń w życiu Jezusa. Tu mieszkała zaprzyjaźniona z Jezusem rodzina, a dokładniej dwie siostry i brat, Maria, Marta i Łazarz. Gdy Nauczyciel pielgrzymował do Jerozolimy na uroczystości świąteczne, zatrzymywał się w ich domu.

Więcej ...

39. Wadowicka Piesza Pielgrzymka

2025-07-19 19:41

BP Jasnej Góry

Na Jasną Górę, po sześciu dniach, dotarła 39. Wadowicka Piesza Pielgrzymka, a w niej dwieście osób. Jak podkreślali pątnicy w drodze wypraszali łaski dla siebie, ojczyzny. Szczególne miejsce w ich modlitwie i trudzie zajmowała osoba rodaka św. Jana Pawła II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Felietony

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat