Franciszek swoją niedawną wypowiedzią wywołał debatę na temat majątku Kościoła katolickiego we Włoszech. Otwierając 16 maja w Watykanie 69. sesję plenarną Konferencji Episkopatu Włoch papież zachęcił, aby Kościół "zachowywał tylko to, co może służyć doświadczeniu wiary i miłości bliźniego ludu Bożego". W związku z dyskusją włoski dziennik "Corriere della Sera" opublikował raport o domniemywanym majątku Watykanu i Kościoła we Włoszech.
Grupa kapitałowa "Re" zajmująca się nieruchomościami i blisko współpracująca z kręgami kościelnymi szacuje, że teoretyczna wartość majątku Watykanu i włoskiego Kościoła jako całości wynosi ponad 1 bilion euro. Ponadto we Włoszech obowiązuje odpis podatkowy na Kościół w wysokości 0,8 proc. podatku dochodowego, co daje rocznie ponad 1 miliard euro.
W szacowanej całkowitej liczbie kościelnych nieruchomości znajduje się m.in. 9 tys. szkół i 4 tys. ośrodków opieki. Raport ujawnił ponadto, że dochody z wynajmu nie zawsze odpowiadają wartości danej nieruchomości. Na przykład niektóre apartamenty są wynajmowane tylko za połowę jego wartości rynkowej.
Włoski dziennik przypomina, że papież Franciszek od początku swego pontyfikatu głosi ideę "Kościoła ubogiego dla ubogich". Broni przy tym własności Kościoła argumentując, że z niej powinna być finansowana przede wszystkim jego działalność charytatywna.
Pielgrzymka do 20 włoskich sanktuariów na rzecz rodziny
Beata Zajączkowska /vaticannews / Rzym (KAI)
Trwają przygotowania do wyjątkowej pielgrzymki rodzin, która 11 września odbędzie się we Włoszech. Zamiast jednego ogólnonarodowego spotkania, odbędzie się w tym dniu aż dwadzieścia pielgrzymek, których celem będą sanktuaria maryjne we wszystkich regionach tego kraju.
Przed Mszą św. z Papieżem Leonem XIV święto w Castel Gandolfo
2025-07-11 18:11
Sebastián Sansón Ferrari/Vatican News
@Vatican Media
Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca
Na dwa dni przed Mszą Świętą, której przewodniczyć będzie Papież w parafii św. Tomasza z Villanueva, ks. Tadeusz Rozmus, salezjanin i proboszcz świątyni, podkreśla duchowe i wspólnotowe zaangażowanie wiernych. „Za każdym razem, gdy Papież tu przyjeżdża, miasto zmienia się w miejsce świętowania” – mówi ksiądz proboszcz.