Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: trzeci etap archidiecezjalnych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski

Archiwum Archidiecezji Łódzkiej

Święto Eucharystii obchodzone co roku w Łodzi na pamiątkę wizyty św. Jana Pawła II stało się trzecim i jednocześnie centralnym etapem obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w archidiecezji łódzkiej. Uroczystości przewodniczył prymas Czech kard. Dominik Jaroslav Duka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody archidiecezjalnego Święta Eucharystii rozpoczęły się procesją z sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi na Plac Katedralny im. św. Jana Pawła II. W procesji wzięły udział delegacje z różnych parafii archidiecezji łódzkiej oraz księża i siostry zakonne ze gromadzeń, jakie posługują w Łodzi. Feretron z Najświętszym Sakramentem na swych ramionach, podobnie jak w latach ubiegłych, ponieśli tegoroczni księża neoprezbiterzy.

Po zakończeniu procesji została odprawiona Msza święta. W uroczystości wzięły udział tegoroczne dzieci pierwszokomunijne, nawiązujące swą obecnością do tego, że podczas swojej wizyty w Łodzi Papież udzielił sakramentu Pierwszej Komunii świętej ponad 1,5 tys. dzieciom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Marek Jędraszewski witając zebranych podkreślił, że dzisiejsza uroczystość to okazja, by dziękować Bogu za dar Chrztu dla nas i dla naszej Ojczyzny. To również okazja do oddania szczególnej czci księżnej Dobrawie, która jest swoistą Matką Chrzestną Polskiego Narodu. Metropolita łódzki przypomniał również, jak bardzo historia naszego kraju oparta jest na chrześcijańskich korzeniach.

Zobacz zdjęcia: Święto Eucharystii w Łodzi

„W roczniku kapitulnym krakowskim dawnym prowadzonym przy katedrze wawelskiej już od XI w. znajdujemy dwa niezwykle cenne zapisy odnoszące się do samych początków Państwa Polskiego. Pierwszy z nich brzmi: W roku 965 Dąbrówka przybyła do Mieszka. Natomiast drugi zapis odnosi się do wydarzenia, jakie miało miejsce rok później: W roku 966 Mieszko, książę Polski przyjmuje Chrzest” - mówił abp Jędraszewski.

Dodał, że obydwa te zapisy wskazują na wybitną rolę księżnej Dobrawy w tworzeniu się Narodu i Państwa Polskiego, których elementem scalającym od samego początku było chrześcijaństwo. Nie bez przyczyny Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał ją Matką Chrzestną Polskiego Narodu.

„Dzisiaj księżną Dobrawę w sposób szczególny przybliża nam obecność Jego Eminencji księdza kardynała Dominika Jaroslava Duki, arcybiskupa metropolity Pragi i prymasa Czech” - powiedział metropolita łódzki, uroczyście witając kardynała Dukę.

Reklama

Podczas Mszy św. abp Jędraszewski udzielił sakramentu chrztu Weronice. Był to jednocześnie symbol i przypomnienie wszystkim, czym ten sakrament tak naprawdę jest. Specjalnie na tę okazję sprowadzono prawdopodobnie najstarszą w archidiecezji łódzkiej kamienną chrzcielnicę w stylu gotyckim, pochodzącą z pocz. XVI w., która została przywieziona z kościoła św. Mateusza w Pabianicach.

Homilię w języku polskim wygłosił kard. Duka. Prymas Czech postanowił zatrzymać się nad tym, co dla nas oznacza chrzest. „Tak jak nie wolno przeoczyć obrazu Boga w Trójcy, tak trzeba zatrzymać się nad trojakim wymiarem Chrztu” – mówił kardynał. Następnie omówił Chrzest w wymiarze soteriologicznym, czyli zbawczym, chrystologicznym, gdzie Jezus przez Chrzest daje nam wyzwolenia i odkupienie win i eklezjologicznym, który tworzy z nas, ochrzczonych wspólnotę Ludu Bożego. Kościół to wspólnota ludzi wolnych i miłujących się nawzajem - mówił metropolita Pragi.

„To świadectwo o Kościele przynoszą całe dzieje waszej Ojczyzny. To właśnie Kościół zachował język i tożsamość narodową. To Kościół bronił i wspomagał tych, którzy powstali przeciwko okupacji i planom likwidacji narodu. Zarówno dzięki trzem powstaniom w XIX w., jak i walce o powrót wolności i suwerenności Polski, która stała się programem nowenny przed Millenium Chrztu Polski, ogłoszonej przez niezapomnianego Prymasa Stefana Wyszyńskiego, a także dzięki trosce o solidarność, której ojcem był święty Jan Paweł II, wywalczono dla Środkowej i Wschodniej Europy wolność religijną, polityczną, ekonomiczną i kulturową” - wyjaśnił kard. Duka.

Prymas Czech podkreślił, że jego dzisiejsza obecność jest wyrazem wdzięczności za historię naszego Narodu i jednocześnie zapewnieniem, że te wydarzenia z przeszłości nigdy nie zostaną wymazane z pamięci ludzkich serc. Stąd stojące przed nami wyzwania, aby tak wychowywać młode pokolenia, aby umiały kochać człowieka, a Boga przyjmowały w prawdzie i z odwagą - powiedział purpurat.

Reklama

Jako pamiątkę łódzkich uroczystości związanych z rocznicą Chrztu Polski delegacja każdej parafii otrzymała metalowy krzyż z emblematami chrzcielnymi nawiązującymi do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Pamiątkowe krzyże na zakończenie Mszy świętej pobłogosławił i poświęcił kard. Duka.

Na zakończenie abp Marek Jędraszewski podziękował wszystkim za przybycie i poprosił zebranych o poparcie dwóch obywatelskich inicjatyw: o obronie życia i o ograniczenie handlu w niedzielę. W obydwu tych inicjatywach poparł go w swoim wystąpieniu bp Jan Cieślar, biskup diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Archidiecezjalne Święto Eucharystii zostało ustanowione w 1989 r. na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Łodzi 13 czerwca 1987 r. oraz Kongresu Eucharystycznego. Podczas swojej wizyty w Łodzi papież udzielił sakramentu Pierwszej Komunii świętej ponad 1,5 tys. dzieciom i spotkał się z milionową rzeszą mieszkańców miasta na łódzkim lotnisku Lublinek.

Podziel się:

Oceń:

2016-06-12 18:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś w łódzkiej cerkwi: Kościół jest jeden, choć chrześcijanie są podzieleni

BP KEP

W łódzkiej katedrze prawosławnej p.w. św. Aleksandra Newskiego przy ul Kilińskiego trwają uroczystości związane z dorocznym odpustem prawosławnym ku czci patrona cerkwi. W liturgii uczestniczy metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, który reprezentuje Kościół katolicki podczas obchodów tego prawosławnego święta.

Więcej ...

Św. Jan Fisher, biskup

Więcej ...

Bp Ważny: Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść

2024-06-22 15:01

diecezja.sosnowiec.pl

Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść. Chcemy być Kościołem, który doświadczywszy tak wielkich trudności, może wstać mocą krzyża Jezusa - powiedział bp Artur Ważny w swojej homilii. W Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu odbył się dziś ingres bp. Artura Ważnego. Mszy św. przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Kościół

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny