Reklama

Polska

Mniej kleryków niż w zeszłym roku - rektorzy kończą doroczną konferencję

WSD w Częstochowie

Kleryków diecezjalnych i zakonnych może być w tym roku mniej o ok. 10 proc. niż w zeszłym roku - wynika z pierwszych, jeszcze szacunkowych danych, Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Diecezjalnych i Zakonnych. 52. ogólnopolskie spotkanie tego gremium dobiega końca w Licheniu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tematyka tegorocznej konferencji rektorów dotyczyła seminarium, jako przestrzeni wzrastania w wierze. - Pierwsza sesja robocza była okazją do przyjrzenia się kandydatom do seminariów, z czym przychodzą, jaki świat wnoszą; potem rozmawialiśmy o specyfice kształtowania wiary w młodym, współczesnym pokoleniu i specyficznym bo typowo męskim gronie. Natomiast w trzeciej odsłonie, przyglądaliśmy się blaskom i cieniom tradycyjnej formacji seminaryjnej i dyskutowaliśmy nt. modelu właściwej formacji - powiedział KAI ks. dr Wojciech Rzeszowski, przewodniczący Konferencji Rektorów. Gościem specjalnym obrad rektorów był belgijski jezuita o. prof. Amaury Begasse de Dhaem z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. - W bardzo ciekawy sposób, od strony teologicznej i biblijnej ukazywał nam osobę Jezusa jako formatora formatorów . Przyglądaliśmy się procesowi kształtowania się wiary we wspólnocie oraz jej dojrzewania - opowiadał rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Innym tematem poruszonym przez rektorów była liturgia seminaryjna jako przestrzeń doświadczenia i kształtowania wiary. Wykłady przygotowali: ks. Waldemar Pałęcki z KUL oraz ks. Paweł Cembrowicz, obecnie proboszcz, a wcześniej ojciec duchowny w seminarium we Wrocławiu. W tym kontekście rektorzy dyskutowali m.in. o miejscu w seminarium dla tradycyjnej liturgii ale też nowych ruchów, które mają własne zwyczaje liturgiczne, o nowej ewangelizacji ale też o młodzieńczym zapotrzebowaniu alumnów na dynamizm także w czasie liturgii.

- Widzimy potrzebę głębszego rozumienia i wierności liturgii oraz odczytywania tego, czym żyje Kościół a z drugiej strony ważna jest też umiejętność łączenia tego, co stare i nowe, tak jak mówi Ewangelia. To sztuka szukania równowagi: otwarcia na nową rzeczywistość i szacunku dla doświadczenia i tradycji Kościoła - podkreśla szef Konferencji Rektorów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rektorzy dzielili się także swoimi obserwacjami nt. kondycji kandydatów do seminariów. Zwracali uwagę na zmiany kulturowe i medialne, bo właśnie z nimi związane są problemy jakie wnoszą najmłodsi klerycy. Nierzadko mają oni problemy z komunikacją, ale też stałą potrzebę bycia online i w kontakcie. - Wielu młodych ludzi jest nie tylko do tego przyzwyczajonych ale wręcz uzależnionych - zauważa ks. Rzeszowski. Wskazuje też, że przyzwyczajone do odmiennej percepcji młode pokolenie ma coraz większy kłopot z czytaniem i studiowaniem. Zdaniem szefa Konferencji Rektorów widoczna jest coraz większa dysproporcja między światem, który wnoszą klerycy a światem, który proponuje im seminarium, czyli modelem formacji. - Jest tutaj napięcie, jaką drogę znaleźć, żeby na siłę ich nie wtłaczać w nieadekwatne modele i nasze oczekiwania a z drugiej strony nie można też rezygnować z kwestii ważnych i naginać się tylko do potrzeb i oczekiwań, które mają alumni - uważa ks. dr Rzeszowski.

- Ten kompromis nie może być prostym ważeniem racji, ale raczej sztuką zrozumienia alumnów, towarzyszenia im, by ich prowadzić. Trzeba im pomóc przejść od tego, co zewnętrzne, do tego, co wewnętrzne, od życia w świecie, do życia zupełnie innymi wartościami - podkreśla rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Podczas spotkania w Licheniu odbyły się też wybory nowego przewodniczącego Konferencji Rektorów. Wybory były konieczne, ponieważ dotychczasowy przewodniczący ks. Rzeszowski po 16 latach pracy (7 jako ojca duchownego i 9 jako rektora) od 8 września br. kończy swą pracę w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Konferencją pokieruje ks. Adam Łuźniak, rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego z Wrocławia, dotychczasowy sekretarz zarządu Konferencji rektorów. Wiceprzewodniczącym został wybrany paulin o. Grzegorz Prus z Krakowa, sekretarzem został ks. Wojciech Wójtowicz, rektor WSD z Koszalina. Kadencja nowego zarządu potrwa 3 lata. Do Konferencji dołączyło 15 nowych rektorów, który właśnie rozpoczęli pełnienie tej funkcji w seminariach: 7 diecezjalnych i 8 w zakonnych. Nowych rektorów mają seminaria w diecezjach zielonogórsko-gorzowskiej, elbląskiej, gnieźnieńskiej, szczecińsko-kamieńskiej, poznańskiej, sandomierskiej, siedleckiej. Zmiany rektorów nastąpiły również w kilku seminariach franciszkańskich oraz w seminariach misjonarzy św. Rodziny, werbistów, sercanów i ojców białych.

Podziel się:

Oceń:

2016-09-07 17:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzień Otwartej Furty

Pamiątkowe zdjęcie z Księdzem Biskupem

Ks. Adam Stachowicz

Pamiątkowe zdjęcie z Księdzem Biskupem

Więcej ...

ME 2024 - Grosicki: odchodzę z dumą z kadry, marzę o pożegnalnym meczu w Warszawie

2024-06-24 13:16

PAP/Leszek Szymański

Kamil Grosicki podczas spotkania z dziennikarzami w bazie kadry w Hanowerze potwierdził, że odchodzi z reprezentacji Polski. "Marzę jeszcze o pożegnalnym meczu w kraju. Na Stadionie Narodowym, bo to szczególny dla mnie obiekt" - dodał 36-letni piłkarz.

Więcej ...

Kard. Ryś: nie bójcie się imienia, które dał wam Pan!

2024-06-25 08:00

ks. Łukasz Burchard

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana:

Wiara

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do...

Archidiecezja warszawska: reklama z udziałem kard. Nycza...

Kościół

Archidiecezja warszawska: reklama z udziałem kard. Nycza...

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wiara

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?