Reklama

Wiadomości

Silne trzęsienie ziemi w środkowych Włoszech

shotscreen

W środkowych Włoszech miało miejsce trzęsienie ziemi o sile około 5,4 stopni w skali Richtera. Wstrząsy były odczuwalne w stolicy Włoch – Rzymie. Po godz. 21 zanotowano kolejny wstrząs, o magnitudzie 5,9.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszy wstrząs miał epicentrum koło miasta Macerata w regionie Marche - podał Instytut Geofizyki i Wulkanologii. W miejscowości Visso koło Maceraty ranne zostały dwie osoby - ogłosiły miejscowe władze.

Doszło tam do paniki. Korespondent Polskiego Radia we Włoszech Marek Lehnert relacjonował na antenie TVP Info, że wstrząsy były dość mocno odczuwalne w Rzymie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Książki tańczyły na regałach - opowiadał. Przyznał, że po trzęsieniu były ograniczenia w dostawach prądu.

Wstrząsy miały być odczuwalne w Rzymie, którego historyczne zabytki, takie jak Koloseum czy Panteon, są wyjątkowo narażone na wszelkie wstrząsy.

Silny wstrząs odczuwany był w Rzymie, Asyżu, Terni i Perugii, a także w wielu miejscowościach regionów Marche, Lacjum, Umbria i Abruzja. Wszędzie ludzie wybiegli z domów. Niektórzy spędzą noc pod gołym niebem.

Tłumy zgromadziły się też na ulicach Wiecznego Miasta. Ewakuowany został gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Lokalne władze z Marche przekazują informacje o szkodach. Burmistrz miejscowości Castel Sant’Angelo sul Nero, znajdującej się w pobliżu epicentrum, powiedział, że runęło tam kilka budynków. Szczegóły nie są znane. O szkodach informują też władze pobliskich osad. W Nursji stwierdzono zniszczenia w jednym z kościołów z XVII wieku.

Poważne zniszczenia wywołał drugi silny wstrząs sejsmiczny, który nawiedził wieczorem Włochy. Był on odczuwalny niemal w całym kraju: od Triestu i Wenecji po Neapol. Sejsmolodzy podali, że pierwszy wstrząs miał magnitudę 5,4, a drugi, po godzinie 21 - 5,9.

Runęło wiele budynków - podają media.

Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. Wciąż napływają doniesienia o zniszczeniach i zawalonych budynkach. Wiele z nich runęło wtedy, gdy nie było w nich już ludzi. Opuścili oni domy po pierwszym wstrząsie, który nastąpił po godzinie 19.

Oba wstrząsy miały epicentrum w rejonie miasta Macerata w regionie Marche w środkowych Włoszech - podał Instytut Geofizyki i Wulkanologii.

Reklama

Wszystko wskazuje na to, że najpoważniejsza sytuacja panuje w miejscowości Ussita koło Maceraty. Jej burmistrz Giuliano Rinaldi powiedział w telewizji: „Naszego miasteczka już nie ma”.

Poinformował, że zawaliły się domy, a także fasada kościoła. Doszło też do pęknięcia terenu.

W pobliskiej miejscowości Visso ranne zostały dwie osoby - ogłosiły miejscowe władze. Wubuchła tam panika.

Drugi, silniejszy wstrząs odczuli mieszkańcy prawie całego Półwyspu Apenińskiego. Sejsmolodzy dokonali korekty, mówiąc, że miał on magnitudę 5,9. Wcześniej podawano 6,2. Bardzo mocno odczuwany był w Rzymie.

Lokalne władze z Marche przekazują informacje o szkodach. Burmistrz miejscowości Castel Sant’Angelo sul Nero, znajdującej się w pobliżu epicentrum, powiedział, że runęło tam kilka budynków. Szczegóły nie są znane. O szkodach informują też władze pobliskich osad.

W Nursji stwierdzono zniszczenia w jednym z kościołów z XVII wieku.

Włoskie stacje telewizyjne pokazują pierwsze nagrania ze zniszczonych terenów. Środowe wstrząsy miały miejsce zaledwie dwa miesiące po sierpniowym trzęsieniu, które poważnie uszkodziło kilka miasteczek, m.in. Accumoli, Amatrice, Posta i Arquata del Tronto. W jego wyniku zginęło 300 osób, a dalszych 400 odniosło obrażenia.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-27 07:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Grecja: Dwoje nastolatków zginęło podczas trzęsienia ziemi na wyspie Samos

PAP

Dwoje nastolatków - dziewczynę i chłopaka - znaleziono martwych na greckiej wyspie Samos po silnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Grecji - podały w piątek służby ratownicze.

Więcej ...

Wspomnienie św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

Lowdown/pl.wikipedia.org

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

26 czerwca w liturgii Kościół w Polsce wspomina św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego zwanego "ojcem ubogich i księdzem dziadów". Przed laty kanonizował go papież Benedykt XVI.

Więcej ...

Watykański dyplomata: prostytucja nigdy nie powinna być postrzegana jako "godna" praca

2024-06-25 11:40

Karol Porwich/Niedziela

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Instytucji Specjalistycznych w Genewie podczas 56. regularnego spotkania Rady Praw Człowieka ONZ zdecydowanie potępił wykorzystywanie kobiet i dziewcząt poprzez prostytucję. „Prostytucja jest poważnym naruszeniem ludzkiej godności i podstawowych praw człowieka” - powiedział w arcybiskup Ettore Balestrero.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?