Reklama

Wiadomości

Wichury nad Polską. Ostrzeżenia przed silnym wiatrem

hroephoto/fotolia.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od wczoraj do dzisiejszego poranka straż pożarna w związku z wichurami interweniowała 1100 razy - poinformował rano we wtorek PAP rzecznik komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak. Z powodu silnego wiatru bez prądu jest 97 tysięcy odbiorców.

We wtorek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla woj. Zachodniopomorskiego i Pomorskiego ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia (przewidujące możliwość wystąpienia alarmowych poziomów stanów wody) oraz meteorologiczne 2. stopnia (przewidywanie silnego wiatru). Dla strefy brzegowej w woj. Pomorskim IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne 3. stopnia. W pozostałej części kraju również zapowiadane są silne wiatry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od wczoraj do dzisiejszego poranka strażacy interweniowali 1100 razy. Dwie osoby zostały lekko poszkodowane w miejscowości Czerwonak w powiecie poznańskim, tam na jadący samochód przewróciło się drzewo

— powiedział Frątczak.

Jak dodał większość interwencji dotyczyła usuwania połamanych i powalonych przez wichurę drzew, które leżały na drogach, szlakach kolejowych. Wiatr zerwał także linie energetyczne i uszkodził stacje transformatorowe.

Z powodu silnego wiatru w woj. warmińsko-mazurskim we wtorek rano bez prądu było ok. 3,7 tys. gospodarstw domowych. Według Wiesława Ostaniewicza z wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędu wojewódzkiego w Olsztynie, najwięcej odbiorców pozbawionych prądu jest w okolicach Olecka (1,4 tys. gospodarstw), Lidzbarka, Ostródy i Szczytna (1,3 tys.) oraz Działdowa (1 tys.). Zasilania nie ma też kilkanaście gospodarstw k. Pasłęka i Braniewa.

Jak mówił, energetycy usuwają wszystkie awarie na bieżąco, a z prognoz pogodowych wynika, że rośnie ciśnienie powietrza i we wtorek w ciągu dnia wiatr powinien słabnąć.

W ciągu ostatniej doby straż pożarna usuwała z dróg w całym regionie 69 połamanych drzew i konarów. Silny wiatr zerwał dach stodoły i uszkodził dach budynku mieszkalnego w Lipinkach w powiecie nowomiejskim. Nikt nie ucierpiał.

Reklama

Z kolei na Pomorzu Zachodnim bez prądu po silnych wiatrach, które w nocy wiały nad regionem pozostaje ponad 37 tys. odbiorców. Najwięcej, bo 27,6 tys. odbiorców jest bez prądu w okolicach Koszalina - poinformowano PAP w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie. Awarie odnotowano na 50 odcinkach linii średniego napięcia i w 1,2 tys. stacji transformatorowych. Około 9,5 tys. odbiorców nie ma także prądu w rejonie Międzyzdrojów, Goleniowa i Gryfic.

Pytany, kiedy uda się przywrócić zasilanie dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie odpowiedział, że tego nie wie.

Ostatniej nocy zachodniopomorscy strażacy wyjeżdżali ponad 150 razy do usuwania skutków silnego wiatru w regionie. Podczas ostatniej doby strażacy otrzymali łącznie ponad 300 zgłoszeń związanych z wiatrem. Służby nie odnotowały poszkodowanych.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie ostrzega przed silnym wiatrem w porywach do 90 kilometrów na godzinę z zachodu i północnego zachodu. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 11 we wtorek.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, jak zabezpieczyć się przed wichurami

Podziel się:

Oceń:

2016-12-27 10:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Mieszkańcy Florydy są przyzwyczajeni do huraganów”

VinothChandar / Foter.com / CC BY

„Mieszkańcy Florydy są przyzwyczajeni do huraganów” - mówi „Niedzieli” Sebastian Niegowski, przedstawiciel amerykańskiej Polonii mieszkający w Tampie na Florydzie. Na serwisie YouTube.com prowadzi popularny kanał, na którym publikuje swoje wideoblogi opowiadające o życiu w USA i amerykańskiej rzeczywistości.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst