Reklama

Aktualności

Mediolan: papież spotkał się w katedrze z księżmi, diakonami i osobami konsekrowanymi

Grzegorz Gałązka

Bardzo żywiołowy, radosny i w dużym stopniu spontaniczny był pobyt Franciszka w katedrze mediolańskiej. Głównym jego punktem było spotkanie z duchowieństwem, diakonami stałymi i osobami konsekrowanymi posługującymi w tej prastarej archidiecezji, zwanej też ambrozjańską od jej pierwszego biskupa i patrona św. Ambrożego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po powitaniu przed wejściem do świątyni przez metropolitę mediolańskiego kard. Angelo Scolę Ojciec Święty wszedł do środka, witany entuzjastycznie przez zgromadzone tam osoby. Między innymi pomodlił się przed grobowcem św. Ambrożego, przed którym położył kwiat, następnie przywitał się i chwilę rozmawiał z obecnymi w katedrze przedstawicielami innych Kościołów i wyznań chrześcijańskich oraz innych religii, imigrantów i mieszkańców miasta. Podszedł również do chorych i ich opiekunów, po czym zasiadł przy stole ustawionym przed głównym ołtarzem, gdzie powitał go oficjalnie kard. Scola.

Następnie rozpoczęła się zasadnicza część spotkania, podczas której papież odpowiadał na pytania zadane mu kolejno przez: ks. Gabriele Gioię – w imieniu miejscowych kapłanów, Roberto Crespiego – jako przedstawiciela diakonów stałych i matkę Marię Paolę Paganoni, przełożoną generalną sióstr urszulanek św. Karola – z ramienia sióstr zakonnych. Chociaż pytania te Franciszek poznał już wcześniej i przygotował sobie na nie odpowiedzi, to jednak – zgodnie ze swym zwyczajem – dodał od siebie spontanicznie wiele uzupełnień do gotowego tekstu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W odpowiedzi na stwierdzenia ks. Gioi o trudnościach pracy kapłańskiej w obliczu licznych wyzwań naszych czasów podkreślił z mocą kilka razy, że ewangelizacji ma towarzyszyć radość (co było zapewne nieświadomym nawiązaniem do nazwiska duchownego – gioia znaczy po włosku właśnie „radość”), a smutny ewangelizator niewiele osiągnie.

Z kolei mówiąc o zdaniach diakonów i podkreślając kilkakrotnie, że ich charyzmatem jest służba w Kościele, Ojciec Święty dodał od siebie, że głównymi zadaniami biskupów są modlitwa i głoszenie Ewangelii. A odpowiadając na pytania siostry, zatroskanej z powodu szczupłości ich szeregów i ich starzenia się, kilkakrotnie i bardzo mocno podkreślał, że nie liczebność zakonów i zgromadzeń są najważniejsze, ale ich posłuszeństwo i wierność charyzmatowi. Mają być solą i światłem ziemi, ale też zaczynem, aby przemieniać społeczeństwo.

Reklama

Po zakończeniu tego spotkania, które znacznie się przedłużyło, kard. Scola podziękował Franciszkowi za ten dialog i pokazał duży kielich, jaki archidiecezja otrzymała w darze od niego oraz oznajmił, że ze swej strony Mediolan przekazał na ręce papieża symbolicznie 40 mieszkań ufundowanych przez miejscowy Kościół dla bezdomnych.

Przed opuszczeniem katedry Ojciec Święty udzielił zebranym błogosławieństwa apostolskiego, po czym wyszedł na plac, gdzie czekały na niego wielkie rzesze ludzi. Podziękował im za gorące przyjęcie, poprosił o modlitwę za siebie, aby mógł nadal pełnić swą posługę, odmówił z zebranymi modlitwę Anioł Pański, jeszcze raz wszystkich pobłogosławił, po czym żegnany owacyjnie przez nich odjechał papamobilem do zakładu karnego San Vittore, który jest kolejnym punktem jego pobytu w Mediolanie.

Podziel się:

Oceń:

2017-03-25 12:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Program inauguracji pontyfikatu

Katarzyna Artymiak

Więcej ...

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 21, 20-25.

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli