Reklama

Franciszek

Papież do Egipcjan: pragnę, by moja wizyta służyła dialogowi i pojednaniu

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek pragnie, by jego rozpoczynająca się w piątek wizyta w Egipcie była wsparciem dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie, wyrazem szacunku dla mieszkańców tego kraju, służyła dialogowi międzyreligijnemu, szczególnie z islamem i dialogowi ekumenicznemu. Ojciec Święty zapewnił o tym w przesłaniu wideo wyemitowanym przez egipskie media.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto treść papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

Drogi narodzie egipski! Al Salamò Alaikum! Pokój niech będzie z wami!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z radosnym i wdzięcznym sercem przybędę za kilku dni, aby odwiedzić waszą ukochaną ojczyznę: jest ona kolebką cywilizacji, darem Nilu, krajem słońca i gościnności, gdzie żyli patriarchowie i prorocy, i gdzie Bóg Łaskawy i Miłosierny, Wszechmogący i Jedyny pozwolił usłyszeć swój głos.

Jestem doprawdy szczęśliwy, że przybywam jako przyjaciel, jako posłaniec pokoju i jako pielgrzym do kraju, który udzielił ponad dwa tysiące lat temu schronienia i gościnności Świętej Rodzinie uciekającej przed zagrożeniem ze strony króla Heroda (por. Mt 2,1-16). Jestem zaszczycony odwiedzając ziemię, którą nawiedziła Święta Rodzina!

Serdecznie was pozdrawiam i dziękuję za zaproszenie do odwiedzenia Egiptu, który nazywacie „Umm il Dugna”! / Matką Wszechświata!

Serdecznie dziękuję panu prezydentowi Republiki, Jego Świątobliwości Patriarsze Tawadrosowi II, Wielkiemu Imamowi Al-Azhar oraz Patriarsze Katolickiemu Obrządku Koptyjskiego, którzy mnie zaprosili; i dziękuję każdemu z was, którzy czynicie dla mnie miejsce w swych sercach. Dziękuję także wszystkim osobom, które pracowały i pracują, aby ta podróż była możliwa.

Pragnę, aby ta wizyta była uściskiem pociechy i wsparcia dla wszystkich chrześcijan Bliskiego Wschodu; przesłaniem przyjaźni i szacunku dla wszystkich mieszkańców Egiptu i tego regionu; przesłaniem braterstwa i pojednania dla wszystkich dzieci Abrahama, a zwłaszcza świata islamskiego, w którym Egipt zajmuje poczesne miejsce. Pragnę, aby była ona także cennym przyczynkiem do dialogu międzyreligijnego ze światem islamskim oraz do dialogu ekumenicznego z czcigodnym i umiłowanym Koptyjskim Kościołem Ortodoksyjnym.

Nasz świat, rozdarty ślepą przemocą - która zadała cios sercu waszej ukochanej ziemi - potrzebuje pokoju, miłości i miłosierdzia; potrzebuje budowniczych pokoju oraz ludzi wolnych i wyzwalających, osób dzielnych, które potrafią uczyć się z przeszłości, aby budować przyszłość bez zamykania się w uprzedzeniach; potrzebuje budowniczych mostów pokoju, dialogu, braterstwa, sprawiedliwości i człowieczeństwa.

Reklama

Drodzy egipscy bracia, młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni, muzułmanie i chrześcijanie, bogaci i ubodzy ... biorę was serdecznie w ramiona i proszę Boga Wszechmogącego, aby was błogosławił i chronił wasz kraj od wszelkiego zła.

Proszę was, módlcie się za mnie! Shukran wa Tahiaì Misr! / Dziękuję i niech żyje Egipt!

Podziel się:

Oceń:

2017-04-25 13:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katolicy i Koptowie będą dążyć do wzajemnego uznania ważności chrztu

Fot. screenshot/TVP

Kościół Katolicki i Koptyjski Kościół Ortodoksyjny będą dążyć do wzajemnego uznania ważności udzielanego chrztu i pragną pogłębić dialog ekumeniczny – czytamy o tym w Deklaracji Wspólnej obydwu Kościołów. Podpisali ją 28 kwietnia w Kairze papież Franciszek oraz Tawadros II, papież Aleksandrii i patriarcha Stolicy Świętego Marka.

Więcej ...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Więcej ...

Watykan: Polski ksiądz zastrzelony przez zamachowca-komunistę uznany za męczennika

2024-05-23 11:16

Monika Książek

W polskim Kościele katolickim będzie nowy błogosławiony - to ksiądz Stanisław Kostka Streich (1902-1938), zamordowany przez zamachowca-komunistę w kościele, gdy odprawiał Mszę. Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie kapłana - poinformował w czwartek Watykan.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...