Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Kraków: nowenna ku czci św. Stanisława z udziałem bp. Gregera i pątników z Podbeskidzia

PB

Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger przewodniczył 6 maja wieczorem Mszy św. w katedrze na Wawelu w ramach nowenny przed uroczystością św. Stanisława, biskupa i męczennika. Przy konfesji świętego patrona Polski pielgrzymi z parafii beskidzkich, noszących wezwanie patrona św. Stanisława, wraz z alumnami i przełożonymi Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej uczestniczyli w Eucharystii połączonej z litanią do świętego patrona Krakowa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystej liturgii przewodniczył bielsko-żywiecki biskup pomocniczy Piotr Greger. W homilii kaznodzieja przypomniał, że św. Stanisław, jako biskup, był uważnym słuchaczem Ewangelii, a swoje bezwzględne posłuszeństwo wobec Bożej prawdy przypieczętował aktem męczeństwa.

„Jego kanonizacja była dla Polski i Europy doniosłym faktem historycznym. Nastąpiła bowiem w czasie, gdy chrześcijanie byli często zmuszani do wyboru między dwiema rzeczywistościami, mocno zbliżonymi do siebie. Nie nauczono się jeszcze wtedy poprawnego rozróżniania, co należy do instytucji Kościoła, a co jest domeną władzy świeckiej. Naród zawdzięcza biskupowi krakowskiemu zachowanie swojej tożsamości w obliczu stałego zagrożenia” – zauważył biskup, zwracając uwagę, że współcześnie można dostrzec to samo zagrożenie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Usiłuje się wyprzeć ze świadomości Polaków chrześcijańską kulturę oraz wielowiekowy dorobek duchowy. Na polskiej ziemi trwa dramatyczna walka o człowieka, która rozgrywa się na płaszczyźnie wartości, w obronie których św. Stanisław ze Szczepanowa poniósł śmierć. On uczy nas, jak pokonywać strach przed różnymi zachowaniami, będącymi oznaką przemocy, uczy nas jakżeż poszukiwanej i potrzebnej cnoty męstwa. Święty Stanisław stając się patronem ładu moralnego w Ojczyźnie, uczy nas odpowiedzialności za Kościół. Jest promotorem moralnego przesłania Ewangelii, jest gorliwym obrońcą prawdy mającej na celu zbawienie człowieka. Jest niezłomnym wzorem w postawie totalnego posłuszeństwa wobec Pana Boga, bez względu na ofiarę, którą trzeba ponieść” – podkreślił duchowny.

Po Mszy św. i litanii do św. Stanisława wierni zgromadzeni w katedrze uczcili jego relikwie.

W nowennie przed przypadającą 8 maja uroczystością św. Stanisława uczestniczyli mieszkańcy dwóch parafii z diecezji bielsko-żywieckiej noszących wezwanie patrona Polski – ze Starego Bielska i Czechowic-Dziedzic Podraju. Wierni przybyli do narodowego sanktuarium wraz ze swymi kapłanami.

Reklama

Nowenna przed uroczystością św. Stanisława rozpoczęła się 29 kwietnia. Do udziału w uroczystościach na Wawelu zostały w tym roku zaproszone parafie oraz dekanaty, które w roku 2016 przeżywały wizytacje biskupie: Dobczyce, Sucha Beskidzka, Krzeszowice, Mogilany i Zator. Biorą w niej udział także siostry zakonne, klerycy wszystkich seminariów duchownych archidiecezji, wierni parafii krakowskich oraz te parafie z terenu archidiecezji, którym patronuje św. Stanisław ze Szczepanowa.

Abp Marek Jędraszewski będzie przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej w niedzielę 14 maja na Skałce dla uczczenia św. Stanisława, głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej. Mszę poprzedzi tradycyjna procesja z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski oraz nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio.

Św. Stanisław urodził się w Szczepanowie prawdopodobnie około 1030 r., święcenia kapłańskie otrzymał ok. roku 1060. Był biskupem krakowskim. Dał się poznać jako pasterz gorliwy, ale i bezkompromisowy. Sprowadził do Polski legatów rzymskich, zorganizował od nowa metropolię gnieźnieńską. W wyniku konfliktu z Bolesławem Śmiałym bp Stanisław został skazany na obcięcie członków. Nie są znane dokładne przyczyny sporu. Według tradycji, św. Stanisław miał odwagę i upominał króla za niewłaściwe postępowanie wobec poddanych. Król rozkazał swoim sługom zabicie biskupa w kościele na Skałce w czasie odprawiania przez niego Mszy św., a gdy odmówili, sam własnoręcznie zamordował biskupa. Potem kazał poćwiartować jego ciało. W 1088 r. dokonano przeniesienia relikwii św. Stanisława do katedry krakowskiej. Św. Stanisław jest patronem Polski oraz Gniezna, Krakowa, archidiecezji krakowskiej, lubelskiej, poznańskiej i warszawskiej. Patronuje też diecezjom tarnowskiej, kieleckiej i sandomierskiej oraz Krucjacie Wyzwolenia Człowieka. Św. Stanisław jest też nazywany patronem „chrześcijańskiego ładu moralnego”.

Podziel się:

Oceń:

2017-05-06 21:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzień wspólnoty Oazy

Dziękczynienie młodych oazowiczów

Marian Szpak

Dziękczynienie młodych oazowiczów

Dla kilkuset młodych ludzi Mszę św. w kościele św. Pawła Apostoła celebrował bp Piotr Greger.

Więcej ...

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

o. Bernard Gonska SJ

Więcej ...

Matko Boża Piaskowa, módl się za nami...

2024-05-16 20:50
Matka Boża Piaskowa

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Jan Paweł II zatwierdził z kolei tytuł Matki Bożej Kodeńskiej jako Matki Jedności. Burzliwe losy obrazu Matki Bożej Kodeńskiej ilustrują, jak kręte i skomplikowane drogi prowadzić mogą do pojednania ludzi z Bogiem i pomiędzy sobą.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania