Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawa: 225. rocznica ustanowienia Orderu Virtuti Militari

wikipedia.pl

Mszą św. w katedrze polowej w Warszawie rozpoczęły się obchody 225. rocznicy ustanowienia Orderu Wojennego Virtuti Militari. Eucharystii, w której uczestniczyli odznaczeni nim kombatanci, przewodniczył ks. płk SG Zbigniew Kępa. W homilii podkreślił, że rocznica ustanowienia orderu jest okazją do refleksji nad cnotą męstwa w codziennym życiu. Virtuti Militari jest najwyższym odznaczeniem wojskowym nadawanym za wybitne zasługi bojowe. Jest też najstarszym orderem wojskowym na świecie spośród nadawanych do tej pory.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii ks. płk Kępa podkreślił, że rocznica ustanowienia Orderu jest okazją do refleksji nad cnotą męstwa w naszym życiu. Zauważył, że Virtuti Militari otrzymywali tylko najdzielniejsi z dzielnych.

Ks. Kępa przypomniał, że order Virtuti Militari został ustanowiony 225 lat temu przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przywołał też sylwetki kilku odznaczonych, m.in. najmłodszego z nich Antoniego Petrykiewicza, ucznia gimnazjum, obrońcy Lwowa w 1918 r., czy gen. Stanisława Maczka, dowódcy 1. Dywizji Pancernej, która wyzwoliła wiele miejscowości we Francji, Belgii i Holandii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dzisiejsza uroczystość inspiruje nas do refleksji: czy z pomocą łaski Bożej wypracowałem w sobie cnotę męstwa? Czy jestem zdolny do poświęceń najpierw dla swojej rodziny, następnie dla swojego miasta czy wioski, dla Ojczyzny? - zachęcał do refleksji ks. płk Kępa.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. damy i kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari.

W tym roku mija 225 lat od ustanowienia przez króla Stanisława Augusta Orderu Virtuti Militari. Jest to najwyższe polskie odznaczenie wojskowe, ustanowione 18 czerwca 1792 r. dla uczczenia zwycięstwa w bitwie pod Zieleńcami, w czasie wojny w obronie Konstytucji 3 Maja.

Order Virtuti Militari jest najstarszym orderem wojskowym przyznawanym na świecie do chwili obecnej. Order dzieli się na 5 klas. Odznaczeni są nim nie tylko weterani walk wsławieni bohaterskimi czynami, ale również miasta i jednostki wojskowe.

Pierwsze medale z napisami "Virtuti Militari" na rewersach (łac. Cnocie Wojskowej lub Dzielności Żołnierskiej) wybito 15 czerwca 1792 roku w Warszawie. Na awersach medali znajdował się napis "SAR" (Stanislaus Augustus Rex) oraz wizerunek korony królewskiej i dwóch gałązek palmowych.

Trzy dni później wojska polskie stoczyły z Rosjanami okupioną ciężkimi stratami, ale zwycięską bitwę pod Zieleńcami. Było to pierwsze znaczące zwycięstwo oręża polskiego od czasów odsieczy wiedeńskiej Jana Sobieskiego w 1683 r.

Reklama

Po bitwie dowodzący armią polską ks. Józef Poniatowski sporządził rejestr osób, które wyróżniły się męstwem w walce, a następnie przesłał go królowi Stanisława Augusta, który odznaczył je medalami.

Stanisław August został Wielkim Mistrzem orderu i kawalerem Krzyża Wielkiego. Po klęsce wojny 1792 r. kapitule orderowej przewodził książę Józef Poniatowski.

Order kilkakrotnie w swojej historii zmieniał swój wygląd i nazwa. Nadawano go także m.in. sztandarom wojskowym i miastom - otrzymały go Lwów, Warszawa oraz francuskie Verdun. W sumie Orderem Wojennym Virtuti Militari odznaczono około 26 tys. osób.

Podziel się:

Oceń:

2017-06-18 18:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Pawłowski odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Włodzimierz Rędzioch

Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył abp. Jana Romeo Pawłowskiego, kierującego pracami III Sekcji Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, gdzie pełni funkcję sekretarza ds. przedtawicielstw papieskich, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość odbyła się w siedzibie Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Papież w Trieście: spotkanie z migrantami i osobami niepełnosprawnymi

2024-05-04 14:54

Monika Książek

Biskup Triestu, Enrico Trevisi, ogłosił program wizyty papieża w stolicy Friuli-Wenecji Julijskiej 7 lipca z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, abp Giuseppe Baturi, zapowiedział tę podróż w styczniu br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...