Reklama

Wiara

Piegrzymi rzeszowscy modlą się za ofiary pogodowych kataklizmów

Monika Książek

O godz. 10.00 pod jasnogórski szczyt weszła jubileuszowa 40. Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka Diec. Rzeszowskiej. Zgromadziła ona w swych szeregach 1 tys. 550 osób. Całą drogę, zgodnie z wieloletnią tradycją, szedł pieszo bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji. U celu wędrówki, na placu przed szczytem na pątników oczekiwał biskup diecezjalny Jan Wątroba.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymka Rzeszowska na Jasnej Górze

„Pielgrzymka rzeszowska w tym roku świętuje 40-lecie pielgrzymowania, czyli rubinowy jubileusz. Klimat tej pielgrzymki i jubileuszu ubogaca 300-lecie koronacji Matki Bożej jasnogórskiej, 140-lecie Objawień Gietrzwałdzkich, 100-lecie Matki Bożej Fatimskiej i 25-lecie naszej diecezji - opowiada bp Edward Białogłowski – Klimat modlitewny był wzorowy, natomiast pogodowy, jak w życiu, dużo słońca i trochę deszczu. Moja to trzydziesta któraś pielgrzymka, nie zawsze obowiązki pozwalały iść, siły są, jak na ten wiek”.

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymi rzeszowscy na Jasnej Górze

W ciągu 10 dni pątnicy przeszli 300 km. W 13 grupach szło 55 księży, 17 kleryków, 7 diakonów i 18 sióstr zakonnych. Hasłem tegorocznego wędrowania były słowa: „Zawsze będę z wami”. Najmłodszy pielgrzym miał 7 miesięcy, a najstarszy 81 lat. Wśród pątników był pielgrzym, który szedł wszystkie 40 razy w pielgrzymce. Przewodnikiem był ks. Witold Wójcik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym roku pielgrzymów w drodze spotyka bardzo różna pogoda, przeważnie było gorąco, ale niestety szli również i w ulewnych deszczach i burzach. W związku z tragicznymi wydarzeniami, pielgrzymi modlą się również w intencji poszkodowanych w czasie burz: „Pielgrzymi, gdy dotarła do nich wiadomość o skutkach tych strasznych nawałnic, każdego dnia modlą się o ofiary śmiertelne, za ich rodziny, za wszystkich poranionych. Tu na Jasnej Górze sprawowane są w ich intencjach Msze św., szczególnie modlą się pielgrzymi diec. pelplińskiej, bo to na terenie tej diecezji są największe straty, także w ludziach. Wszyscy pielgrzymi wyczuleni na te ludzkie dramaty, świadomi, że to ich mogło spotkać po drodze modlą się za nich. Myślę, że nikomu w Polsce nie jest obojętny los tych ludzi, niezależnie od wieku, skąd są, trzeba wspierać ich modlitwą” – podkreśla bp Jan Wątroba.

„Szczególnie modlimy się, nasza grupa w intencji młodych ludzi, którzy wyjechali za granicę, za chlebem, za młodych Polaków, żeby pielęgnowali w swoim życiu wartości chrześcijańskie, tj. wiara i miłość wobec drugiego człowieka - podkreśla ks. Łukasz Siwiec – Pielgrzymowało się bardzo dobrze, chociaż warunki pogodowe były trudne, dużo słońca, dwa dni temu był ciężki deszcz, ale z Bożą pomocą dotarliśmy do celu”.

Reklama

„Bardzo się cieszę i Bogu składam dzięki, że przed Matuchną, przed Czarną Madonną mogę się pokłonić - mówi Józef z grupy św. Urszuli, który idzie po raz 21. – Drugi raz w tym roku już idę. W czerwcu byłem już we Lwowie, niezmiernie jestem szczęśliwy”.

Wiktor Myszkowski, był porządkowym w grupie bł. Karoliny, tak opowiada o swojej pracy: „Praca porządkowego polega na dbaniu o płynność ruchu na drodze, nosimy też herbatę do grupy. Mieliśmy szkolenie, które odbyło się w Rzeszowie w WORDzie, musimy mieć przy sobie kamizelki i lizaki, by móc kierować ruchem”.

„Jest Boża radość z tego, że dochodzimy po 10 dniach pielgrzymowania do Tronu Jasnogórskiej Pani - opowiada ks. Dominik Leniart, wikariusz parafii św. Jadwigi Królowej w Gorlicach – Nasza grupa to można powiedzieć, że 50 procent stanowi młodzież i 50 procent osoby wcześniej urodzone, które mimo swojego wieku są pełne energii i entuzjazmu. Pielgrzymi pielgrzymują z różnymi intencjami, zarówno dotyczącymi siebie, swoich bliskich, zdrowia, wyjścia z choroby, znalezienia drugiej połówki, męża, żony na pielgrzymce”.

Pielgrzymi, którzy weszli na Jasną Górę przed południem, zgromadzili się na wspólnej Mszy św. o godz. 11.30 na jasnogórskim Szczycie. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, biskup diec. rzeszowskiej. Mszę św. koncelebrowali: bp Tadeusz Pikus, biskup drohiczyński; bp Edward Białogłowski z Rzeszowa, który wędrował pieszo na Jasną Górę; bp Krzysztof Zadarko, biskup pomocniczy diec. koszalińsko-kołobrzeskiej; bp Wiesław Śmigiel, biskup pomocniczy diec. pelplińskiej.

Reklama

We Mszy św. wzięli udział pielgrzymi z: 40. Pielgrzymki Rzeszowskiej z przewodnikiem ks. Witoldem Wójcikiem; 35. Pielgrzymki Koszalińsko-Kołobrzeskiej z ks. Marcinem Kościńskim; 33. Pielgrzymki Szczecińsko-Kamieńskiej z ks. Karolem Łabędą; 27. Pielgrzymki Drohiczyńskiej z ks. Andrzejem Falkowskim i 26. Pielgrzymki Pelplińskiej z ks. Tomaszem Mońką. Eucharystie transmitowały: Radio Głos z Pelplina i Radio Via z Rzeszowa.

Pielgrzymów witał w imieniu Jasnej Góry o. Mieczysław Polak, podprzeor klasztoru: „Drodzy pielgrzymi, gratuluję wam, że poszliście za Chrystusem, aby w trudzie i zmęczeniu, w upale deszczu i chłodzie, rozmodleni, idąc i głosząc, dzieląc się Słowem Bożym, być czytelnym znakiem pielgrzymującego Kościoła – Kościoła w drodze”.

Podziel się:

Oceń:

2017-08-13 14:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół stanął w ogniu

Niedziela Ogólnopolska 33/2019, str. 10-12

Kard. Robert Sarah

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Robert Sarah

Prezentacja najnowszej książki – wywiadu pt. „Ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił” jaki Nicolas Diat przeprowadził z kard. Robertem Sarahem, prefektem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, odbyła się w Paryżu, w kościele św. Franciszka Ksawerego.

Więcej ...

O ducha służby, miłosierdzia - rozpoczęły się rekolekcje pracowników Służby Zdrowia

2024-05-17 20:52

BPJG

O ducha służby, miłosierdzia, cierpliwości i pokoju modlą się na Jasnej Górze w przededniu Pięćdziesiątnicy, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego, uczestnicy dwudniowych rekolekcji środowiska medycznego. Odbywają się one po raz 44., zostały zapoczątkowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszko. - Uczył nas, nawet swoją postawą, jak mieć serce dla człowieka - mówią pielęgniarki, które pamiętają pielgrzymki z bł. ks. Jerzym.

Więcej ...

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli