Reklama

Polska

Piesza Pielgrzymka Diec. Włocławskiej

Bożena Sztajner/Niedziela

29. Piesza Pielgrzymka Diec. Włocławskiej pokłoniła się Czarnej Madonnie w niedzielę, 13 sierpnia. Tegoroczne hasło to słowa: „Idźcie i głoście!”. Pielgrzymka składała się z kilku członów: 29. Pieszej Pielgrzymki Włocławskiej, 27. Pieszej Pielgrzymki z Konina, 27. Pieszej Pielgrzymki z Turku i 27. Pieszej Pielgrzymki z Dzierżaw. Nad przebiegiem pielgrzymki czuwali jej dyrektor – ks. Marek Molewski, i zastępca ks. Tomasz Kalinowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sumie wędrowało 930 pątników, 31 kapłanów, 17 kleryków 7 sióstr zakonnych. W grupach z Włocławka i Konina wzięło udział 17 osób na wózkach inwalidzkich.

Zobacz zdjęcia: Piesza Pielgrzymka Diec. Włocławskiej

Dawid z Konina pielgrzymował z Oazą Chorych: „Mamy pod opieką osoby niepełnosprawne, dlatego większa jest odpowiedzialność podczas całej pielgrzymki, ale doświadczenie wskazuje, że dajemy sobie z tym radę. Jest to większa odpowiedzialność, bo nie tylko odpowiadamy za nas, ale i za inne osoby, które nie zawsze mogą sprostać tym wszystkim wyzwaniom w czasie pielgrzymki, i my staramy się im ułatwić to przyjście na Jasną Górę”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Pielgrzymuje się bardzo fajnie, było troszkę ciężko, ale dałam radę” - wyznaje Natalia Kubiak, która od urodzenia jeździ na wózku.

Reklama

W czasie 8 dni pielgrzymi pokonali 320 km. Najmłodszy pielgrzym liczył sobie miesiąc, najstarszy 78 lat. W imieniu pasterza diecezji utrudzonych piechurów witał ks. inf. Andrzej Ziemieśkiewicz.

„Uświadamialiśmy sobie podczas tegorocznej pielgrzymki tę moc świadectwa, potrzebę dawania świadectwa nie tylko przez osoby duchowne, osoby konsekrowane, osoby starsze, ale również przez najmłodszych, bo idzie bardzo wiele młodych osób, idzie młodzież i starsza, i młodsza, i to oni są tą nadzieją Kościoła, to, co mówił św. Jan Paweł II, to oni mają wychodzić i głosić, i dawać świadectwo” – przypomina ks. Tomasz Kalinowski, zastępca kierownika pielgrzymki

„To jest moja trzecia pielgrzymka, i grupy na razie nie opuszczam - mówi Michał Baryza z Pielgrzymki Włocławskiej - Do pielgrzymowania nie można nikogo zachęcać, to albo ktoś czuje, i idzie w pielgrzymce, ma taką ochotę, ma swoje intencje, albo ich nie ma. To trzeba czuć. Osoby, które są tutaj na pielgrzymce, czują swoją wiarę. Wiary nie należy się wstydzić”.

„Do podjęcia tej drogi skłania mnie to, że jak tutaj dojdziemy, będziemy się cieszyć, Maryja nas wspomoże i na cały rok będziemy mieli więcej siły - stwierdza Katarzyna Kulesa z grupy z Konina - Przed pielgrzymką w ciągu roku mamy zawsze dwa spotkania w miesiącu, spotykamy się na Adoracji, a fizycznie to każdy sam się przygotowuje, albo jakiś sport, albo jakieś spacery. Podczas drogi się wspieramy. Wszyscy są jak bracia, a mieszkańcy witają nas z taką radością, pomagają nam i jest bardzo miło”.

Pierwsza kolumna pielgrzymki włocławskiej przybywa 13 sierpnia. Druga i trzecia kolumna dotrą na Jasną Górę już niedługo – na Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, na 26 sierpnia.

Podziel się:

Oceń:

2017-08-13 19:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Widzieć jasno niewidzialne

Na zdjęciu: ks. Paweł Król i grupa z Libiąża, m.in. koleżanki i koledzy Helenki

Bożena Sztajner/Niedziela

Na zdjęciu: ks. Paweł Król i grupa z Libiąża, m.in. koleżanki i koledzy Helenki

„Dotknąć, co nienamacalne, widzieć jasno niewidzialne. Daj mi siłę, bym uwierzył, bym mógł w pełni życie przeżyć” – z tymi słowami na ustach wchodzili przed Szczyt Jasnogórski wierni z parafii pw. św. Barbary w Libiążu, którzy stanowili jedną z grup 37. Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Krakowskiej.

Więcej ...

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

Więcej ...

Matko Zasypiająca, módl się za nami...

2024-05-21 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami Bazylika Mariacka, która skrywa w sobie wiele skarbów. Jednym z nich jest ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...