Reklama

Polska

Zmarł ks. prof. Witold Zdaniewicz - twórca Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego

Twitter.com/abpMichalik

W wieku 88 lat w niedzielę zmarł ks. prof. Witold Zdaniewicz, pallotyn, twórca i wieloletni dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK). Uroczystości pogrzebowe odbędą się 18 października w Ołtarzewie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W jego dorobku znajduje się wiele monografii statystycznych, opracowań socjologicznych, raportów.

W 1972 r. został powołany na funkcję pierwszego dyrektora Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. W 1979 r. wraz z dr Lucjanem Adamczukiem stworzył metodologię oraz podstawy badania liczby uczestników niedzielnych mszy św. (dominicantes) i liczby osób przystępujących do Komunii św. (communicantes) w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Funkcje dyrektora ISKK ks. prof. Zdaniewicz pełnił 42 lata, do maja 2014 r. kiedy to zastąpił go ks. Wojciech Sadłoń.

Ks. prof. Zdaniewicz był również przez wiele lat członkiem Komisji Metodologicznej GUS, dyrektorem Instytutu Socjologii ATK, wykładowcą pallotyńskiego seminarium w Ołtarzewie.



Poniżej wspomnienie o śp. ks. prof. Witoldzie Zdaniewiczu SAC, opublikowane na stronach Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego:

Ze smutkiem informujemy, że wczoraj w nocy, w szpitalu w Warszawie zmarł ks. prof. Witold Zdaniewicz SAC, twórca i wieloletni dyrektor ISKK.

Życie ks. prof. dr hab. Witolda Zdaniewicza cechowała konsekwentna i rzetelna praca naukowa. Dzięki socjologicznej wiedzy, znajomości metod badawczych i głębokiej wrażliwości, ks. prof. Zdaniewicz przez prawie pół wieku budował samoświadomość katolików w Polsce oraz rozeznawał wyzwania, które przed Kościołem stawiał najpierw komunizm, a potem zagospodarowywanie przez Polaków swojej wolności.

Ks. Zdaniewicz stworzył podstawy statystyki wyznaniowej i socjologii religii w Polsce. Już w latach 70., w ramach Zakładu Socjologii Religii rozpoczął wydawanie serii publikacji prezentujących katolicyzm w Polsce z perspektywy socjologicznej oraz statystycznej. Przeszczepiał osiągnięcia światowej socjologii na polski grunt. Dzięki niemu rozpoczęto w Polsce prowadzenie badań religijności i Kościoła.

Tworząc Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, zainicjował systematyczne badania praktyk religijnych Polaków (tzw. dominicantes i communicantes), wprowadził standard badania religijności polskiego społeczeństwa, diecezji oraz młodzieży. Kilkanaście razy organizował spisy parafii, duchowieństwa oraz sióstr zakonnych. Podjął badania aktywności społecznej katolików w Polsce. W swojej osobistej pracy naukowej zajmował się również aktywnością świeckich, zakonami oraz powołaniami. Był jednym z twórców lubelsko-warszawskiej szkoły socjologii religii.

Reklama

Ks. Zdaniewicz dzięki swojej skromności i wrażliwości potrafił przez całe swoje życie współpracować z innymi. Z ks. prof. Władysławem Piwowarskim tworzył podwaliny socjologii religii w Polsce i organizował pierwszy zjazd socjologów religii w Polsce. Z pracownikami Głównego Urzędu Statystycznego przywracał miejsce statystyki wyznaniowej w ramach statystyki publicznej. Pragnąc stworzyć środowisko pogłębiające znajomość oraz rozwijające katolicką naukę społeczną, założył Wyższą Szkołę Nauk Społecznych im. Józefa Majki. Próbował wydawać czasopismo naukowe. Powołał do istnienia Forum Społeczne Michała Archanioła.

Był jednocześnie dobrym człowiekiem, prowadzącym głębokie życie duchowe kapłanem i zaangażowanym pallotynem. Charakteryzowała go wysoka kultura osobista i wrażliwość na sprawy Kościoła i pallotyńskiej wspólnoty.

Podziel się:

Oceń:

2017-10-16 10:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pożegnanie ks. Józefa Sondeja

Pogrzeb ks. inf. Józefa Sondeja

Ks. Tomasz Nowak

Pogrzeb ks. inf. Józefa Sondeja

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 22.): Wierny pies

2024-05-21 20:50

Mat. prasowy

Która modlitwa zmiękcza nawet najtrudniejsze charaktery? Czy istnieją zmarnowane adoracje? Po co w ogóle patrzeć na Jezusa? I co to wszystko ma wspólnego z narkozą? Zapraszamy na dwudziesty drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o adoracji, której uczy Maryja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj