Reklama

Polska

Sympozjum w 100-lecie parafii Świętej Rodziny w Częstochowie

Sympozjum naukowe

Bożena Sztajner/Niedziela

Sympozjum naukowe "100-lecie parafii archikatedralnej w Częstochowie"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Świętej Rodziny oraz Wyższy Instytut Teologiczny im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie były organizatorami sympozjum naukowego z racji Jubileuszu 100-lecia parafii archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie, które odbyło się w auli archikatedralnej 28 października br. pod patronatem honorowym i z udziałem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo.

Patronatem medialnym sympozjum objęły: Tygodnika Katolicki „Niedziela”, Radio Fiat i Radio Jasna Góra.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas sympozjum referaty wygłosili: ks. dr Jacek Kapuściński – dyrektor Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej, ks. dr hab. Marian Duda – były dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego i proboszcz parafii Świętej Rodziny w latach 1996 – 2003 oraz ks. dr Jacek Reczek – proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu, po których ks. dr Andrzej Kuliberda – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej – dokonał prezentacji publikacji poświęconej parafii archikatedralnej, wydanej z okazji jej 100-lecia. Całość poprowadził ks. dr Mikołaj Węgrzyn – dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego (WIT).

Sympozjum rozpoczął występ chóru „Cantate Deo” z parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego, który jest także dyrygentem Chóru Archikatedry i Wyższego Instytutu Teologicznego „Basilica Cantans”. Następnie ze słowami powitania do prelegentów i uczestników sympozjum – wśród których znaleźli się m.in. wykładowcy i studenci WIT, przedstawiciele Kurii Metropolitalnej i Kapituły Bazyliki Archikatedralnej z prepozytem ks. dr. Teofilem Siudym, osoby życia konsekrowanego z ojcami redemptorystami, którzy głosili misje poprzedzające obchody jubileuszowe, i parafianie – zwrócił się w imieniu organizatorów ks. dr Stanisław Gębka, administrator parafii i kustosz Sanktuarium Świętej Rodziny, kierując szczególne podziękowania za nadzwyczajną troskę o archikatedrę do ks. inf. Mariana Mikołajczyka, byłego kanclerza Kurii Metropolitalnej.

Reklama

W pierwszym referacie nt. „Okoliczności powstania parafii Świętej Rodziny w Częstochowie” ks. dr Jacek Kapuściński nakreślił obszernie tło historyczne i mechanizmy przyczynowo-skutkowe prowadzące do powołania parafii oraz pierwsze lata wznoszenia kościoła. Zwrócił także uwagę na problem rozproszenia materiałów dotyczących historii parafii i błędy zawarte w wielu dotychczasowych publikacjach. Te dotyczą m.in. hierarchy, który 7 września 1902 r. poświęcił kamień węgielny kościoła, którym był nie wymieniany w niektórych źródłach bp Zdzitowiecki a bp Henryk Kossowski, daty poświęcenia części kościoła i odprawienia w nim pierwszej Mszy św., które miały miejsce 8 grudnia 1908 r. czy też daty erygowania parafii Świętej Rodziny (22 sierpnia 1917 r.) i samej uroczystości erekcji parafii i instalacji jej pierwszego proboszcza (28 października 1917 r.).W tym kontekście zorganizowane sympozjum, jak i nowa publikacja wydana z racji jubileuszu z pewnością przyczynią się do skorygowaniu powstałych przez lata przekłamań w historii pierwszej parafii archidiecezji częstochowskiej.

Ks. dr hab. Marian Duda w referacie „Proboszczowie parafii Świętej Rodziny w Częstochowie w latach 1917 – 2017” prześledził dzieje parafii przez pryzmat ich kolejnych duszpasterzy: ks. inf. Bogusława Wróblewskiego (1917-51), ks. prał. Józefa Chwisteckiego (1951-90, ks. Bronisława Predera (1990-96), ks. Mariana Dudę (1996 – 2003), ks. Stanisława Gębki (2003-14 i 2017-) i ks. Jana Niziołka (2014-17). Wyłoniły się z niego sylwetki kapłanów nie tylko wiernych Kościołowi i swojej parafii, ale też wielkich patriotów i społeczników, którzy swe siły oddali służbie ojczyźnie i drugiemu człowiekowi.

Tytułem do wygłoszenia trzeciej prelekcji, „Karta Praw Rodziny i jej aktualność dzisiaj”, jak podkreślił ks. dr Jacek Reczek, stało się samo wezwanie parafii Świętej Rodziny. W swym wystąpieniu ks. Reczek wskazał na współczesne problemy dotykające rodziny i przypomniał treść preambuły i 12 artykułów powstałej w Rzymie w 1980 r. „Karty Praw Rodziny”.

Reklama

Na koniec sympozjum publikację pt. „Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie. Album pamiątkowy na Jubileusz 100-lecia parafii” zaprezentował jej redaktor ks. dr Andrzej Kuliberda. W powstanie albumu zaangażowało się wiele osób, a trudu wydania podjął się administrator parafii archikatedralnej ks. prał. Stanisław Gębka. Pozycja autorstwa ks. dr. hab. Mariana Dudy, ks. dr. Jacka Kapuścińskiego, ks. dr. Andrzeja Kuliberdy i ze słowem wstępnym abp. Wacława Depo, wzbogacona wieloma archiwalnymi i współczesnymi fotografiami, ukazuje dzieje budowy kościoła w ramach parafii św. Zygmunta i historię parafii oraz katedry przez pryzmat posługi proboszczów i pasterzy Kościoła częstochowskiego. Publikacja zawiera jedynie część zgromadzonych materiałów, jego twórcy zapowiadają, iż z drugiej ich części Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „Regina Poloniae” przygotuje publikację ukazującą bazylikę archikatedralną jako Sanktuarium Świętej Rodziny i kościół stacyjny, a także piękno jej wnętrza.

Zamykając sympozjum metropolita częstochowski abp Wacław Depo określił je słowami: sapiente – mądre, pulchre – piękne i akuratne – stąd dotąd.

Podziel się:

Oceń:

2017-10-28 21:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak wierzyć

Bierzmowanie to początek dojrzałego
kroczenia za Chrystusem

Bożena Sztajner/ Niedziela

Bierzmowanie to początek dojrzałego kroczenia za Chrystusem

W Toruniu w listopadzie br. odbyło się sympozjum zorganizowane przez Radę Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich przy współpracy z toruńską Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej, poświęcone przede wszystkim formacji religijnej młodych, pt. „Jak żyć po bierzmowaniu?”

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady