Reklama

Zaproszenia

Częstochowa: obchody 94. rocznicy odzyskania niepodległości

AR

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. za Ojczyznę, widowiska patriotyczne, wieczornice, koncerty oraz wykłady historyczne, składają się na program obchodów 94. rocznicy odzyskania niepodległości, które odbędą się w Częstochowie w dniach 5-12 listopada.

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości 5 listopada o godz. 18 w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” odbędzie się spotkanie poświęcone marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Podczas spotkania pracownicy Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy zaprezentują temat „Konspiracyjne wizyty Józefa Piłsudskiego w Częstochowie i Rakowie w latach 1902-1906”. Wykładowi będzie towarzyszyć prezentacja multimedialna przygotowana przez Studio TV „Niedzieli”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

8 listopada w Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Reja w Częstochowie odbędzie się wieczornica, podczas której uczniowie gimnazjum przedstawią spektakl historyczny pt. „Opowiem ci o Polsce...”.

Ponadto 10 listopada w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana odbędzie się gala, podczas której zostaną wręczone wyróżnienia „Tym, co służą Miastu i Ojczyźnie”. Zaprezentowane zostanie również widowisko poetycko-muzyczne „Myśmy wszystko zapomnieli?”, z udziałem Chóru Collegium Cantorum Filharmonii Częstochowskiej, Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa” oraz aktorów Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Reklama

Główna część obchodów odbędzie się 11 listopada. Uroczystości rozpoczną się Mszą św. w Bazylice Jasnogórskiej o godz. 15 Mszą św. za Ojczyznę. Po Mszy św. odbędzie się przemarsz na Plac im. dr Władysława Biegańskiego, gdzie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się uroczystość patriotyczna i złożenie kwiatów.

Na zakończenie obchodów 94. rocznicy odzyskania niepodległości 12 listopada o godz. 18 w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” odbędzie się koncert pieśni patriotycznych, podczas którego Chór „Basilica Cantans”, pod kierunkiem Włodzimierza Krawczyńskiego wykona pieśni legionowe, z towarzyszeniem fortepianu, w o pracowaniu Józefa Świdra.

11 listopada 1918 r. w Częstochowie załoga niemiecka opuściła koszary i stację kolejową, a młodzież z Polskiej Organizacji Wojskowej i Straż Obywatelska przystąpiła do rozbrajania Niemców. Następnego dnia o godz. 17.30 przemaszerowały częstochowskimi Alejami - 3 kompanie Wojska Polskiego pod dowództwem kpt Ludwikowskiego. Na ulicach, balkonach, na Ratuszu załopotały biało-czerwone flagi.

W 1918 r. na Jasnej Górze świętowanie niepodległości Polski rozpoczęło się już 4 listopada. W Sanktuarium witał żołnierzy polskich przeor o. Piotr Markiewicz w otoczeniu całego konwentu paulinów. Podporucznik Artur Wiśniewski z oddziałem 22. pułku w imieniu władz polskich objął pieczę nad jasnogórskim klasztorem. Były komendant enklawy jasnogórskiej, utworzonej 28 kwietnia 1915 r., major Józef Kettlinger złożył pisemne oświadczenie, że z dniem 4 listopada 1918 r. zakończyła swoją działalność austriacka komendantura twierdzy jasnogórskiej. Na wieży jasnogórskiej wywieszono polskie sztandary. Rozbrojeni żołnierze niemieccy opuszczali Częstochowę.

Podziel się:

Oceń:

2012-11-05 08:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pokaz filmu "Auschwitz w twórczości Mariana Kołodzieja"

Więcej ...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji religii

2025-07-03 11:56

Screen

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rozporządzenie MEN, przewidujące, że od 1 września br. religia lub etyka będą się odbywać w szkołach w wymiarze jednej godziny tygodniowo, jest niezgodne z konstytucją. Minister edukacji arbitralnie ukształtował treść rozporządzenia - podkreślono w uzasadnieniu wyroku.

Więcej ...

Odkryj Jasną Górę z Jasnogórskim Centrum Informacji

2025-07-03 17:45

BPJG

Odkryj Jasną Górę - zachęcają przewodnicy Jasnogórskiego Centrum Informacji. Od 30 lat pracownicy Centrum i wolontariusze służą przybywającym tutaj pielgrzymom z Polski i świata. Zapewniają bogatą ofertę dla zwiedzających. W ubiegłym roku oprowadzono prawie 90 tys. osób z 74 krajów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Kościół

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką