Reklama

Niemcy

Niemcy: różne bilanse ekumeniczne po Jubileuszowym Roku Reformacji

pl.wikipedia.org

Zwierzchnicy dwóch największych Kościołów w Niemczech dokonali pozytywnego bilansu kończącego się dziś jubileuszowego roku 500-lecia reformacji zapowiedzieli dalsze zbliżenie w ekumenizmie. „W społeczeństwie coraz bardziej zsekularyzowanym i pluralistycznym światopoglądowo, gdy wielu naszych rodaków nie rozróżnia między ‘katolickim’ i ‘ewangelickim’, musimy wspólnie dawać świadectwo” - napisali we wspólnym tekście na łamach największego tygodnika niemieckiego „Die Zeit” przewodniczący katolickiej Konferencji Biskupów Niemiec, kard. Reinhard Marx i Rady Kościołów Ewangelickich (EKD), bp Heinrich Bedforf Strohm. Podkreślili, że obecnie rozwija się „nowa dynamika zbliżenia”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok 2017 nie powinien oznaczać “postawienia kropki, lecz dwukropka w ekumenizmie”, napisali zwierzchnicy dwóch największych Kościołów w Niemczech. Teraz musimy wymieniać poglądy i dyskutować nawet sprawach spornych, choćby takich, jak kontekst Kościoła, Eucharystii i urzędu”. „Zobowiązujemy się też analizować zwłaszcza kwestię tzw. widocznej jedności i wyjaśniać, co ona oznacza. Ponadto jeszcze tej jesieni zamierzamy zwrócić się do papieża Franciszka ze wspólnym raportem o stanie drogi ekumenicznej i dalszych krokach w Niemczech” - napisali.

W ostatnim okresie kardynałowie niemieckiego obszaru językowego w różny sposób oceniali jubileusz Reformacji. Kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, powiedział niemieckiej agencji katolickiej KNA, że idea wspólnego święta Chrystusa jest „najlepszą ideą ekumeniczną”. Zwrócił uwagę, że pozostają jeszcze otwarte pytania choćby w kwestiach etycznych i będą one w przyszłości poddawane dyskusji. Kard. Koch dodał, że jego propozycja, aby zacząć prace nad nowym wspólnym oświadczeniem na temat Kościoła, Eucharystii i urzędu, został pozytywnie zaakceptowany przez wszystkie strony.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kardynał Gerhard Ludwig Müller uważa, że ekumenizmu nie można rozmiękczać. W swoim wpisie na stronie internetowej „La Nuova Bussola Quotidiana”, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary podkreślił, że to, co zwykło się nazywać reformacją Marcina Lutra, w rzeczywistości było rewolucją i „sprzeciwiało się Duchowi Świętemu”. O Lutrze często mówi się „zbyt entuzjastycznie”. Wprawdzie dziś trzeba dostrzegać działanie Ducha Świętego wśród chrześcijan niekatolików, to jednak na temat substancji nauki wiary nie można prowadzić dialogu z protestantami.

Arcybiskup Kolonii, kard. Rainer Maria Woelki skrytykował niedawno na łamach „Herder Korrespondenz”, że w ostatnim okresie nie nastąpił żaden postęp w ekumenizmie. Jego zdaniem, chęć tłumaczenia wzajemnych różnic jako „wymiar wzajemnego ubogacania”, to po prostu „fałszywa etykieta”. Zdaniem kard. Woelkiego nie jest również bliski cel wzajemnego udziału w Eucharystii i wspólnocie stołu. Ponadto coraz większe są różnice opinii w kwestiach etyki moralnej i społecznej na przykład w sprawie ochrony embrionu, eutanazji czy „małżeństwa dla wszystkich”.

Podziel się:

Oceń:

2017-11-01 13:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki po rozmowie z Scholzem: rozmawialiśmy o tym, jak Polska i Niemcy mogłyby jak najbardziej pomóc Ukrainie

PAP/Krystian Maj

Z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób Polska i Niemcy mogłyby razem jak najbardziej pomóc Ukrainie - powiedział we wtorek w Berlinie premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że to, czy Ukraina wygra, zależy od odważnych decyzji, m.in. dotyczących dostaw broni.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red.

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Poradnik katolika na wakacjach, czyli jak przeżyć urlop „po Bożemu”

2025-07-12 20:28

Karol Porwich/Niedziela

Lepiej uczestniczyć we Mszy św. w języku, którego się nie rozumie, czy połączyć się ze swoją parafią poprzez transmisję? Co jeśli tam, gdzie spędza się urlop, nie ma możliwości udziału w Eucharystii i czy poza Polską obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Na te i inne pytania poszukujemy odpowiedzi z ks. dr. Stanisławem Szczepańcem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką