Reklama

Kościół

9. rocznica intronizacji Chrystusa Króla w samorządach Wileńszczyzny

Mariusz Książek

„Pragnę pogratulować 9. rocznicy intronizacji Chrystusa Króla w rejonie wileńskim. To ma ogromne znaczenie, a to dlatego, że władza bez wartości staje się bezduszna. Władza bez wartości oddala się od człowieka. Tu, na Wileńszczyźnie władza samorządowa, parlamentarna jest blisko każdego człowieka, bo wie, że nad nią jest On, Chrystus Król, To Ten, który daje przykład i Ten, przed którym się każdy musi rozliczyć“ – powiedział dr Bogusław Rogalski, doradca ds. międzynarodowych EKR w Parlamencie Europejskim podczas uroczystej akademii w samorządzie rejonu wileńskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę w samorządzie rejonu wileńskiego odbyła się akademia z okazji 9. rocznicy intronizacji Chrystusa Króla przez samorządy Wileńszczyzny – odpowiednie akty, z inicjatywy radnych AWPL-ZCHR, przyjęły Rady samorządów rejonów wileńskiego i solecznickiego po uzyskaniu zgody ówczesnego biskupa wileńskiego, śp. Juozasa Tunaitisa.

Zobacz zdjęcia: Kongres Europa Christi w Wilnie

Uroczystość poprzedziła Msza Święta dziękczynna w kościele św. Rafała Archanioła w Wilnie, podczas której został odnowiony Akt przyjęcia Chrystusa za Króla.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„9 lat temu, 12 czerwca 2009 roku w nowoczesnych dziejach Ziemi Wileńskiej doszło do wydarzenia o wyjątkowym znaczeniu. W tym dniu Rada samorządu rejonu wileńskiego jednogłośnie uchwaliła postanowienie o dokonaniu Aktu Intronizacji Chrystusa Króla Wszechświata. Wtedy to dobrowolnie uznano królewstwo, godność Chrystusa i podporządkowanie się Jego władzy na terenie rejonu, stanowiącego znaczną część Ziemi Wileńskiej“ – powiedziała podczas uroczystości mer rejonu wileńskiego Maria Rekść, przybliżając zebranym ideę intronizacji Chrystusa Króla na przykładzie samorządu podstołecznego.

Reklama

Jak podkreśliła, Wileńszczyzna od wieków była związana z wiarą chrześcijańską i dzięki niej zachowała swoją tożsamość do dzisiaj. Ale w obecnych czasach, mówiła mer, jak nigdy wcześniej, ludzkość potrzebuje mocnego oparcia w Bogu. To niepewność o własne jutro, problemy gospodarcze i finansowe, upadek moralny społeczeństwa, niski poziom duchowości, nieuczciwość, wyrzekanie się rzeczy duchowej na rzecz dobrobytu, rozwiązłość obyczajów czy niszczący ludzkość alkoholizm i narkomania oraz inne bolączki dzisiejszych czasów spowodowały, opowiadała Maria Rekść, że „zaczął się kształtować pomysł, by urzeczywistnić ideę przedwojennej wizjonerki (przyp. red. – polska mistyczka Rozalia Celikówna była inicjatorką Intronizacji Chrystusa za Króla w Polsce) na terenie naszego rejonu“.

Władze kościelne Litwy udzieliły aprobatę dla tej idei. Podczas uroczystości ogłoszenia przez samorząd rejonu wileńskiego Aktu Intronizacji Chrystusa Króla, która odbyła się12 czerwca 2009 roku, ks. Tadeusz Jasiński powiedział, że ten Akt „służy porządkowaniu życia osobistego, rodzinnego i ogólnonarodowego według Bożego prawa“.

Za przykładem rejonu wileńskiego 29 grudnia tegoż roku Akt przyjęcia Chrystusa za Króla przyjął rejon solecznicki.

„Nie należy myśleć, że na naszym dokonaniu Aktu Intronizacji wszystko się skończyło. Powstała przed 9 laty inicjatywa została zrealizowana i jest teraz wcielana w życie“ – powiedziała mer Maria Rekść. Zaakcentowała, że samorząd co roku organizuje różne przedsięwzięcia religijne – konkursy, pielgrzymki, wyjazdy i in., szczególnie dbając o to, by „wychowywać naszą młodzież w tradycjach chrześcijańskich“.

„Niech Chrystus nadal króluje w naszych sercach przez łaskę w rodzinach naszych przez cnoty rodzinne, w szkołach przez prawdziwe katolickie wychowanie a w społeczeństwie przez sprawiedliwość i zgodę wzajemną. Nie ustawajmy powtarzać: „Króluj nam Chryste, zawsze i wszędzie“ – powiedziała gospodarz rejonu wileńskiego.

Reklama

Rocznicowe obchody zgromadziły mieszkańców Wileńszczyzny i rodaków z Macierzy. Był obecny, między innymi, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, europoseł Waldemar Tomaszewski, europosłanka dr Urszula Krupa, starosta sejmowej frakcji AWPL-ZChR Rita Tamašunienė, poseł Czesław Olszewski, dr Bogusław Rogalski, doradca ds. międzynarodowych EKR w Parlamencie Europejskim, mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz, uczestnicy konferencji Ruchu „Europa Christi“, radni, samorządowcy, księża z Wileńszczyzny i Polski, młodzież szkolna i dyrektorzy szkół, a także uczestnicy VI Pieszej Pielgrzymki Śladami Księdza Prałata Józefa Obrembskiego Turgiele-Mejszagoła.

„Jak mówiła Sługa Boża Rozalia Celikówna, przyjęcie Chrystusa jako Króla przez episkopaty i polityków jest warunkiem utrzymania pokoju w świecie – powiedział ks. Ryszard Halwa, założyciel Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia, red. naczelny pisma „Moja Rodzina”.

Jak zaznaczył, „Chrystus nie jest zagrożeniem dla żadnego polityka, prezydenta ani innych władz unijnych czy innych“, bo kiedy Piłat pytał Go, czy jest królem, to odpowiedział, że jest królem, ale „królestwo moje nie jest z tego świata, Królestwo moje jest królestwem miłości, sprawiedliwości i pokoju“.

„Pragnę pogratulować 9. już rocznicy intronizacji Chrystusa Króla w rejonie wileńskim. To ma ogromne znaczenie, a to dlatego, że władza bez wartości staje się bezduszna. Władza bez wartości oddala się od człowieka. Tu, na Wileńszczyźnie władza samorządowa, parlamentarna jest blisko każdego człowieka, bo wie, że nad nią jest On, Chrystus Król, To Ten, który daje przykład i Ten, przed którym się każdy musi rozliczyć“ – mówił dr Bogusław Rogalski, doradca ds. międzynarodowych EKR w Parlamencie Europejskim. Dodał, że Wileńszczyzna nigdy nie zdradziła Chrystusa. „Jesteście przykładem dla Europy, jak można pogodzić życie każdego człowieka, jak można pogodzić bycie samorządowcem, politykiem w służbie dla dobra wspólnego, jak można pogodzić z wiarą i duchowością“ – mówił dr Rogalski.

Podczas uroczystości wystąpili uczniowie z Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Jałówce, Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach i Gimnazjum w Rukojniach. Młodzież wykonała religijne pieśni, poświęcone Chrystusowi.

Mer Maria Rekść zaprosiła zebranych na przyszłoroczne, jubileuszowe obchody rocznicy Aktu Intronizacji Chrystusa Króla przez samorządy Wileńszczyzny. Jak podkreśliła, to przede wszystkim z myślą o młodzieży powinny być organizowane takie obchody. By pamiętaćo tej idei, żyć nią i „by nikt nam nie zabronił zdjąć krzyża z naszych domów, instytucji“. „Pełniąc swoje obowiązki powinniśmy stawiać Boga na pierwszym miejscu“ – stwierdziła mer Maria Rekść.

Podziel się:

Oceń:

2018-06-09 20:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uroczysty Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana

Figura Chrystusa Króla
ustawiona na wałach
jasnogórskich

Bożena Sztajner/Niedziela

Figura Chrystusa Króla ustawiona na wałach jasnogórskich

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach zostanie dokonany Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. Uroczystości, w których weźmie udział m.in. prezydent Andrzej Duda, będzie polskim zwieńczeniem obchodów Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

Więcej ...

Czy papież chodził do kościoła? Jak zbudować pokój? Czyli o co dzieci pytały papieża

2025-07-05 10:04
Papież spotkał się z dziećmi w Watykanie

Vatican Media

Papież spotkał się z dziećmi w Watykanie

Czy Papież jako dziecko chodził do kościoła? Jak zaprzyjażnić się z „innymi”? Co zrobić, aby był pokój? – Takie pytanie zadawały dzieci Leonowi XIV. Papież w tygodniu spotkał się z kilkuset młodymi ludźmi uczestniczącymi w dorocznej akcji Lato Dzieci w Watykanie.

Więcej ...

Białoruś: biskupi zapraszają Leona XIV do swej ojczyzny

2025-07-05 20:50

Vatican Media

Do złożenia wizyty apostolskiej na Białorusi zaprosili Ojca Świętego podczas głównych uroczystości w sanktuarium w Budsławiu katoliccy biskupi tego kraju. 5 lipca w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Budsławskiej odbyły się centralne obchody ku czci patronki Białorusi, poprzedzone poświęceniem Kościoła w tym kraju Niepokalanemu Sercu Maryi, a następnie Miłosierdziu Bożemu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Kościół

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa