Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś: w Polsce ważne jest podkreślanie jedności z papieżem Franciszkiem

Abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

„Na metropolicie ciąży szczególna odpowiedzialność za przedłużanie obecności Piotra w Kościele i podkreślanie jego nauczania, jego prowadzenia w Kościele” – mówi Radiu Watykańskiemu abp Grzegorz Ryś. Wskazuje, że dla niego paliusz jest symbolem zobowiązania do przekazywania nauczania Ojca Świętego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie uroczystej Eucharystii w Watykanie Papież Franciszek pobłogosławił paliusze, które nowym metropolitom zostaną nałożone w miejscach ich posługi. Są one znakiem jedności z Biskupem Rzymu. Wraz z metropolitą łódzkim otrzymało je trzydziestu nowych metropolitów, mianowanych przez Ojca Świętego w ostatnim roku.

W rozmowie z Radiem Watykańskim abp Ryś przyznaje, że wciąż uczy się swej nowej roli. „Metropolia łódzka nie jest wielka. Moja rola nie polega na jakiejś ogromnej władzy, ale na podejmowaniu konkretnych decyzji dotyczących bieżącej pracy Kościoła. Myślę jednak, że tak naprawdę chodzi o coś więcej, o to czego znakiem jest paliusz” – podkreśla abp Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

"Paliusz jest znakiem jedności z Piotrem i zapewne każdy biskup ma ten obowiązek i gdzieś tak odczytuje swoją tożsamość, ale na metropolicie ciąży szczególna odpowiedzialność za to przedłużanie obecności Piotra w Kościele i podkreślanie jego nauczania, jego prowadzenia w Kościele. Ten symbol to właśnie oznacza – mówi abp Ryś. – Jest to bardzo potrzebne także w Kościele w Polsce, to podkreślanie jedności z Papieżem, nie na zasadzie gołych słów, tylko rzeczywiście najpierw towarzyszenia Ojcu Świętemu w tym, jak naucza i w studiowaniu tego, co naucza. Myślę, że jest to bardzo ważne w przypadku Papieża Franciszka ponieważ jest on bardzo często odbierany wyłącznie na podstawie denuncjacji medialnych. Bardzo często przekaz medialny ludzie biorą za całe nauczanie Papieża, a ono nierzadko bywa jak nie odwrotne, to jednak bardziej niuansowane niż to, co jest w mediach. Potrzeba rzetelnej i pełnej prezentacji nauczania Ojca Świętego. No i oczywiście naszej odpowiedzi, bycia przy nim. Potrzeba też tego, o co zawsze prosi, czyli modlitwy za niego. To wszystko jest gdzieś wpisane w paliusz, czyli właśnie w ten znak jedności z Piotrem".

Do Watykanu przyjechała liczna delegacja archidiecezji łódzkiej. „W tych szczególnych chwilach chcieliśmy towarzyszyć modlitwą zarówno nowemu metropolicie abp. Grzegorzowi Rysiowi, który odebrał paliusz, jak i pochodzącemu z Łodzi kard. Konradowi Krajewskiemu” – mówi ks. Piotr Pirek.

"Cieszymy się bardzo, że w tym roku właśnie z takiego powodu możemy uczestniczyć w tych uroczystościach świętych Apostołów Piotra i Pawła w Watykanie. Jesteśmy głównie po to, by towarzyszyć modlitwą – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Piotr Pirek, proboszcz parafii kolegiackiej w Łasku. – Arcybiskup Grzegorz jest bezpośrednio obecny w wielu miejscach naszej archidiecezji, można powiedzieć, że wszędzie jest go pełno. W wielu miejscach jest obecny fizycznie, ale czuć też tego Bożego ducha i takie poruszenie, które wnosi".

Podziel się:

Oceń:

2018-06-29 13:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Pustynia jest miejscem spotkania Boga z nami! - Rekolekcje dla Łodzi 2020 #1

ks. Paweł Kłys

- Po co rekolekcje? Po to, by dać się Panu znęcić – pociągnąć na pustynię młodości, do samego środka Pieśni nad pieśniami, do doświadczenia miłości. To jest możliwe pomimo wszystkich moich grzechów, jakie są pomiędzy mną, a tamtym momentem w moim życiu. To jest możliwe, przez sam środek tej pamięci o moich grzechach, Bóg mnie przeprowadzi do nadziei – mówił arcybiskup Grzegorz.

Więcej ...

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które otrzyma papież Leon XIV

2025-05-17 13:11
Leon XIV

Vatican Media

Leon XIV

W niedzielę o godzinie 10 w Bazylice Świętego Piotra Papież Leon XIV oficjalnie rozpocznie swoją posługę jako następca Świętego Piotra. Na Papieża zostaną nałożone m.in. paliusz i Pierścień Rybaka. Uroczystość pełna jest symboliki podkreślającej związek z apostołem Piotrem i powierzoną mu misją kierowania Kościołem.

Więcej ...

Watykan/ Papież Leon XIV w papamobile objeżdża plac Św. Piotra przed inauguracją pontyfikatu

2025-05-18 09:26

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Papież Leon XIV wsiadł w niedzielę po raz pierwszy do papamobile i przed mszą inaugurującą jego pontyfikat objeżdża plac Świętego Piotra, pozdrawiając dziesiątki tysięcy wiernych z całego świata. Powiewają flagi wielu krajów, wśród nich polskie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Osobisty trener kardynała Prevosta:

Leon XIV

Osobisty trener kardynała Prevosta: "W siłowni nikt nie...

NA ŻYWO: Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV

Kościół

NA ŻYWO: Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Policja: 11-letnia Patrycja została odnaleziona; Child...

Wiadomości

Policja: 11-letnia Patrycja została odnaleziona; Child...

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących...

Kościół

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących...