Reklama

Czechy

Czescy biskupi o potrzebie żywej obecności Kościoła w społeczeństwie

Bazylika w Velehradzie

ARCHIWUM

Bazylika w Velehradzie

O potrzebie obecności Kościoła w życiu swej ojczyzny mówili 6 i 7 lipca na Welehradzie podczas 114. zebrania plenarnego członkowie Konferencji Episkopatu Czech. W ich obradach wzięli również udział przedstawiciele konferencji wyższych przełożonych zakonnych oraz Kościoła obrządku greckokatolickiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskupi poruszyli zagadnienia związane z obecnością Kościoła w społeczeństwie. W nawiązaniu do toczącej się w parlamencie dyskusji na temat opodatkowania sum otrzymywanych przez Kościół w ramach częściowego naprawienia krzywd wyrządzonych przez nacjonalizację majątku w okresie dyktatury komunistycznej, podkreślono koniczność skutecznego wyjaśniania społeczeństwu całego procesu tzw. restytucji. Chodzi tutaj o całkowite oddzielenie finansowe codziennego funkcjonowania Kościoła od państwa. Konieczne jest też wyjaśnianie, że zasoby Kościoła są przeznaczone na służbę społeczeństwu.

Poruszając tę kwestię w wypowiedzi dla czeskiej telewizji przewodniczący episkopatu, kard. Dominik Duka OP stwierdził, że ewentualne opodatkowanie restytucji miało by konsekwencje międzynarodowe. „Wierzę w opinię publiczną oraz w sumienie naszych posłów i naszą sprawiedliwość" - dodał arcybiskup praski i przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny 27 czerwca b.r. stwierdził, iż państwo ma nie tyko wypłacić odszkodowanie finansowe za znacjonalizowany majątek, ale także wydać poszkodowanym tereny zastępcze. W środę 11 lipca w Izbie Poselskiej czeskiego parlamentu odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Andreja Babiša. Partia komunistyczna ogłosiła, że poprze rząd mniejszościowy ruchu ANO i socjaldemokratów pod warunkiem opodatkowania restytucji kościelnych. Premier Babiš (ANO) nie zgadza się na to, natomiast przewodniczący ČSSD, Jan Hamáček opowiada się za opodatkowaniem restytucji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Episkopat poruszył kwestię ochrony danych osobowych i zaaprobował skład komisji ekspertów, która ma się zajmować tą kwestią.

Biskupi podkreślili stanowisko Kościoła odnośnie do małżeństwa, będącemu nierozdzielnym związkiem mężczyzny i kobiety. W tym kontekście, poparł petycję Sojuszu dla rodziny, który popiera projektu posła Marka Výbornego, by dokonać zmiany prawa konstytucyjnego Republiki Czeskiej, określając w ustawie zasadniczej małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety.

Reklama

Podczas 114. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Czech, jego uczestnicy nawiązali do obchodów stulecia utworzenia Czechosłowacji. W pierwszej części swojego spotkania modlili się przy grobach abp. Antoniego Cyryla Stojana i ks. Jana Šrámka, który znacząco przyczynili się do kształtowania życia Kościoła w powstającej republice i wypracowania jego pozycji w społeczeństwie.

Abp Antoni Cyryl Stojan (1851-1923) cieszył się szczególnym szacunkiem ze względu na swoje wzorowe życie chrześcijańskie i miłość do ubogich. Był twórcą dzieł charytatywnych. Opowiadał się za współpracą narodów słowiańskich. Walnie przyczynił się do ożywienia kultu św. Cyryla i Metodego. W 1921 roku został arcybiskupem ołomunieckim. Cieszy się wielką popularnością na Morawach. Trwa jego proces beatyfikacyjny.

Ks. Jan Šrámek (1870-1956) był aktywny politycznie. W latach 1919-1938 oraz 1945-1948 był przewodniczącym Czechosłowackiej Partii Ludowej (o profilu chrześcijańsko-demokratycznym). W latach 1940-1945 był premierem czechosłowackiego rządu na uchodźctwie w Londynie.

Podziel się:

Oceń:

2018-07-08 06:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za upadek komunizmu w Pradze

Most Karola w Pradze

Julia A. Lewandowska

Most Karola w Pradze

W sobotę 15 listopada odbędą się w Pradze uroczystości 25 lecia „aksamitnej rewolucji”, która doprowadziła do upadku reżimu komunistycznego i zmian demokratycznych w ówczesnej Czechosłowacji. Ważną ich częścią będzie dziękczynienie św. Agnieszce Praskiej uważanej za patronkę tych dziejowych przemian.

Więcej ...

Włochy/ Papież w Weronie: siejmy nadzieję, nie siejmy śmierci

2024-05-19 19:31

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

"Siejmy nadzieję", "nie siejmy śmierci, zniszczenia, strachu"- apelował papież Franciszek podczas wizyty w Weronie w sobotę. Jednym z najbardziej sugestywnych wydarzeń w jej trakcie był uścisk Izraelczyka i Palestyńczyka, którzy stracili bliskich podczas konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Więcej ...

Watykan: pod koniec września papież uda się do Belgii i Luksemburga

2024-05-20 14:07

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Papież Franciszek uda się do Belgii i Luksemburga w dniach 26-29 września - poinformował Watykan w poniedziałek. Do wizyty dojdzie zaledwie dwa tygodnie po powrocie papieża z najdłuższej podróży jego pontyfikatu do Azji i Oceanii, gdzie ma spędzić 12 dni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele