Reklama

Polska

Warszawa: inauguracja akcji #PolskaPielgrzymuje

congerdesign/pixabay.com

Akcja #PolskaPielgrzymuje to wydarzenie, które pozwala dużej liczbie wiernych niemogących pielgrzymować fizycznie, by być na trasie z innymi - łączyć się duchowo w modlitwie przez obraz i informację – powiedział bp Artur Miziński, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski podczas inauguracji akcji #PolskaPielgrzymuje w mediach społecznościowych. Prezentacja inicjatywy odbyła się w środę w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Miziński podkreślił, że akcja #PolskaPielgrzymuje daje możliwość zaangażowania się emocjonalnego tym, którzy z różnych przyczyn nie mogą ruszyć na szlak. - Ta akcja to możliwość rozszerzenia kręgu ludzi pielgrzymujących. To wzajemne dzielenie się, danie możliwości przeżywania tego wyjątkowego czasu tym, którzy na pielgrzymkę nigdy nie mogli iść - często osób chorych, przykutych do łóżka, które swoje cierpienie ofiarują za pielgrzymujących, a pielgrzymujący modlą się za nich - dodał.

Sekretarz generalny KEP zaznaczył również, że fenomen polskich pielgrzymek jest wyjątkowy na tle Kościoła w Europie. - Jesteśmy związani w sposób szczególny z sanktuariami maryjnymi i właśnie do nich to pielgrzymowanie ma miejsce, przede wszystkim na Jasną Górę - mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Czas pielgrzymowania to czas pogłębiania naszej wiary, czas wyjścia z codziennego zawirowania, często obowiązków i trudnych sytuacji życiowych, zawodowych osobistych, by nie uciec od problemu ale zdystansować się od niego – podkreślił biskup. Jak dodał, pielgrzymki to także miejsce ewangelizacji i świadectwa dawania wiary tym, których spotyka się na swoim szlaku. To też czas zawiązywania nowych znajomości, a nawet związków. Z kolei o. Marek Tomczyk, paulin, który jest kierownikiem 307. Warszawskiej Pielgrzymki na Jasną Górę przybliżył jej ponad trzywiekową tradycję. Przypomniał, że pielgrzymi z Warszawy na Jasna Górę przybywali nieprzerywanie nawet w czasach zaborów, czy podczas wojen.

- W tym roku wyruszymy z mottem „Z Maryją wolni”. Św. Jan Paweł II powiedział na Jasnej Górze „tutaj zawsze byliśmy wolni.” Wskazywał też i nauczał, że wolność jest nam dana, ale jest nam również zadana – mówił. Jak dodał, w tym roku została przygotowana nowennę w kontekście nauczania sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

- Chcemy się w tym roku modlić w intencji narodu aktem oddania narodu w macierzyńską niewolę Maryi Matki Kościoła za wolność Kościoła Chrystusowego – mówił o. Tomczyk. Podkreślił również, że w tym roku do sanktuarium w Studziannej pielgrzymi zaniosą okolicznościowy kielich z racji przeżywanego tam jubileuszu koronacji obrazu Matki Bożej.

Reklama

Małgorzata Polkowska, która na Jasną Górę pielgrzymowała 16 razy, podkreśliła, że taka wędrówka to niesamowite doświadczenie wspólnoty wiary i chrześcijańskiej radości. - Mimo tego trudu i zmęczenia, pielgrzymka daje olbrzymią radość. Kiedy uzmysłowimy sobie, że nasze życie jest też takim pielgrzymowaniem to zaczynami patrzeć z Bożej perspektywy na to, co jest naszą codziennością – mówiła.

- Pielgrzymka to doświadczenie działania Bożej opatrzności. Tam taka ludzka kalkulacja odpada, należy się kierować Bożą ekonomią, a to co jest niemożliwe, staje się możliwe. Nie da się opowiedzieć o pielgrzymce. Jeśli ktoś może to naprawdę warto się na nią udać. Na pewno nie warto się lękać, tylko zawierzyć i ruszyć – zaznaczyła.

- Poza nadrzędnym aspektem religijnym pielgrzymka pomaga kształtować pewne uniwersalne postawy, uczy pokonywania własnych słabości, codziennej zaradności i dyscypliny – dodał Adam Polkowski, który w pielgrzymce na Jasna Górę uczestniczył 27 razy.

Podczas inauguracji akcji #PolskaPielgrzymuje Michał Plewka z Katolickiej Agencji Informacyjnej poinformował o uruchomieniu przez KAI specjalnego serwisu pielgrzymkowego. Obok relacji ze szlaków pielgrzymkowych zamieszczane tam będą także m.in. wywiady z duszpasterzami i pielgrzymami znajdującymi się w drodze do sanktuariów w Polsce i zagranicą.

Podziel się:

Oceń:

2018-07-11 13:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kalisz: najstarsza polska pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę

Ks. Adrian Put

Więcej ...

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 38-42.

Więcej ...

Kard. Ryś: czy królestwo Boże rośnie w Tobie?

2024-06-16 19:08

Archidiecezja Łódzka

W Ksawerowie k. Łodzi, w parafii pw. MB Częstochowskiej odbyły się dziś uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia przedszkola prowadzonego przez Siostry Karmelitanki. W dziękczynieniu, któremu przewodniczył kard. Grzegorz Ryś uczestniczyły dzieci wraz ze swoimi rodzicami, absolwenci przedszkola oraz cała ksawerowska wspólnota parafialna.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list...

Kościół

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list...

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy